בצל הדיווח שפורסם הלילה בניו יורק טיימס, שהצביע על מעורבות ישראלית לכאורה בתקלה ברשת החשמל במתקן הגרעין בנתנז, שר החוץ האירני האשים הבוקר (שני) באופן מפורש את ישראל בפעולה מכוונת: "ננקום בציונים". דובר משרד החוץ האירני הצטרף לאיום, וטען שמדובר ב"פשע נגד האנושות" ואמר: "אירן תגיב בזמן ובמקום שתראה לנכון". הדובר גם תיאר את הנזק ואישר לראשונה כי נגרם נזק לצנטריפוגות - ואמר שהפגיעה הייתה רק בדור הישן (R-1) ושהן יוחלפו בצנטריפוגות חדשות. בדיווחים בתקשורת באירן נטען כי במדינה יודעים מי האדם שגרם לחבלה במתקן.

 "אחד ביום": הפסקת חשמל בנתנז

שעות לאחר שדווח בארצות הברית על נזק רחב היקף בתוך המתקן המסווג שנגרם בשל פיצוץ עז שהתרחש בתוכו, שר החוץ האירני מוחמד זריף אישר שמדובר בחבלה מכוונת שביצעה ישראל בתוך המתקן המסווג. "הציונים רוצים לנקום במאבקנו המוצלח להסרת הסנקציות הנפשעות - אבל לא נרשה זאת וננקום בציונים על מעשיהם", אמר.

"אוכפים את החוק הבינלאומי". זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
"ננקום בציונים". שר החוץ של אירן, מוחמד זריף | צילום: רויטרס, חדשות

דובר ארגון האנרגיה האטומית של אירן היה הראשון לדווח על התקלה באתר הגרעין, שהיווה יעד לתקיפה אחרת ביולי האחרון. לאחר ההודעה הראשונית, באירן כבר אמרו לאורך היום שלא מדובר בתקלה תמימה אלא ב"פעולת טרור" - אך נמנעו להאשים במפורש את ישראל. שינוי הכיוון הגיע כאמור לאחר הפרסום בארצות הברית על כך שהתקלה נגרמה למעשה כתוצאה מפיצוץ ענק שהתרחש בתוך המתקן - והחריב לחלוטין את מערכת החשמל הפנימית, שאמורה להיות מוגנת מאיומים חיצוניים.

המידע פורסם בניו יורק טיימס והתקבל משני גורמי מודיעין שתודרכו בנושא. הם ציינו מעורבות ישראלית בפעולה ואמרו כי אותה מערכת חשמל שנפגעה באופן קשה - הייתה אחראית להפעיל את הצנטריפוגות התת-קרקעיות שמעשירות אורניום. עוד אמרו כי לאתר נגרם נזק כבד ושיכולותיה של אירן נפגעו באופן משמעותי. לטענתם, לתוכנית הגרעין האירנית יידרשו לפחות 9 חודשים כדי לשקם את הנזק הרב שנגרם כתוצאה מאותו פיצוץ.

בדיווח צוין כי גם בשלב זה עדיין לא ידוע אם זו שביצעה את התקיפה, ישראל לכאורה, עדכנה מבעוד מועד את ממשל ביידן. הפיצוץ התרחש אתמול, בבוקר שבו החל ביקורו של מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין בישראל - בפגישה הראשונה של בכיר בממשל ביידן במדינה שאינה ארצות הברית. אוסטין נועד אתמול עם שר הביטחון גנץ בקריה בתל אביב, ולא ידוע אם שוחחו ביניהם על התקרית בנתנז. בהמשך היום ייפגש אוסטין עם ראש הממשלה נתניהו, והשניים צפויים למסור הצהרה משותפת לתקשורת.

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי רמז אתמול על פעולות חשאיות שישראל מבצעת במרחב. הוא לא התייחס באופן מפורש לאירוע האחרון, אך אמר בטקס הנחת הדגלונים בהר הרצל כי "פעולותיו של צה"ל ברחבי המזרח התיכון אינן נסתרות מעיניי האויבים. הם צופים בנו, רואים את היכולות ושוקלים את צעדיהם בזהירות. בזכות פעולות צבאיות אחרות, מורכבות ומתוחכמות, בזכות חיילי צה"ל ומפקדיו, השנה החולפת הייתה אחת השנים הבטוחות ביותר שידעו מדינת ישראל ואזרחיה. נמשיך לפעול בעוצמה ובשיקול דעת, בנחישות ובאחריות, על מנת להבטיח את ביטחון מדינת ישראל ועל מנת שלא יתווסף שם נוסף לאבני ההיכל".

שר הביטחון גנץ נועד אתמול עם אוסטין, ובתום פגישה משותפת אמר הראשון: "במהלך שיחותינו הדגשתי בפני המזכיר אוסטין שישראל רואה בארצות הברית שותפה מלאה בכל החזיתות המבצעיות - הראשונה בהן היא אירן. המשטר בטהרן היום מהווה איום אסטרטגי לביטחון העולם, למזרח התיכון ולמדינת ישראל. נמשיך לעבוד יחד עם שותפינו האמריקנים כדי לוודא שכל הסכם עם אירן יבטיח את האינטרסים החיוניים של העולם וארצות הברית, ימנע מרוץ חימוש גרעיני באזור ויגן על מדינת ישראל. עוד אמרתי למזכיר אוסטין כי אנו עובדים כל העת עם הרשות הפלסטינית כדי לעזור להביא יציבות ושגשוג גם לשכנינו הקרובים ביותר".

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס למאבק באירן ואמר אתמול: "המצב שקיים היום, לא אומר שזה המצב שיהיה קיים מחר. קשה מאוד להסביר את מה שחוללנו פה בישראל, במעבר הזה מחוסר אונים מוחלט שלא היה כדוגמתו בתולדות העמים, לכוח עולמי שהצלחנו לייצר כאן. בוודאי כוח אזורי, אך במובנים מסוימים גם עולמי. אני מאחל לכולנו שתמשיכו בדרך הזאת, ושתמשיכו לשמור על חרב דוד בידיכם".

הפיצוץ בנתנז התרחש יממה בלבד לאחר שאירן הודיעה על העשרת אורניום במפעל התת-קרקעי שלה באמצעות דגם נוסף של צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-2m - שיכולת הייצור שלהן גבוהה פי 50 מהמתקנים מהדור הראשון, שבמשרד החוץ טוענים שניזוקו. יכולת הייצור של 30 הצנטריפוגות החדשות בנתנז, מדור IR-5, היא פי עשרה מהצנטריפוגות הישנות. כמו כן החלה הזרמת גז אורניום ל-164 צנטריפוגות מסוג IR-6 וכן התחילו ניסויים בצנטריפוגות מסוג IR-9 שיכולת הייצור שלהן גבוהה פי 50 מהדור הראשון של הצנטריפוגות האירניות.