המדינה הראשונה שתגיע לחסינות עדר? "הטלגרף" הבריטי מדווח היום (חמישי) על מודל חדש שפיתחו חוקרים מהיוניברסיטי קולג', ולפיו בריטניה תגיע לחסינות עדר - כבר בשבוע הבא. על פי המודל, ביום שני הקרוב שיעור המתחסנים והמחלימים יגיע ל-73.4% מהאוכלוסייה ויאפשר למדינה להתקדם עם הקלות נוספות על הציבור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המודל החדש עומד בניגוד מוחלט למודלים קודמים ולפיהם רק לשליש מהציבור הבריטי יש נוגדנים לקורונה. פרופ' קרל פריסטון, אחד מחברי הצוות שבנו את המודל, סיפר שגם הוא הופתע מהתוצאות, אך לטענתו הנתונים מגבים אותן: למעלה מ-50% מהאוכלוסייה הבוגרת התחסנו במנה אחת לפחות, 42% נחשפו לנגיף ול-10% נוספים יש נוגדנים מחשיפה לזנים אחרים של הקורונה.

מחקר של המשרד הלאומי לסטטיסטיקה בבריטניה חיזק את הממצאים, והראה שלפני כחודש ל-54% מהציבור היו נוגדנים לקורונה. בשבועות שחלפו מאז התחסנו עוד 7 מיליון בריטים ואובחנו 100,000 נדבקים חדשים, מה שכמובן העלה משמעותית את שיעור החסינות במדינה.

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. ביקש הערכות עדכניות | צילום: רויטרס

בתקופה האחרונה ממשל ג'ונסון לא אהב את התחזיות הפסימיות שקיבל, ופנה לחוקרים ברחבי בריטניה בבקשה לבנות מודלים חדשים ועדכניים יותר. הטענה המרכזית של ג'ונסון - המודלים הקודמים מתבססים על הנחות ישנות ולא מעודכנות. חוקר מאוניברסיטת אוקספורד חיזק את הביקורת של הממשלה וטען שעל המודלים להתבסס על מידע עדכני מהשטח.

"אף אחד לא בודק אם המודלים התממשו בסוף", אמר פרופ' קרל הניגן. "אנחנו יודעים שהמודלים בבתי הספר לא היו מדויקים ולא עזרו לנו, אז אנחנו צריכים לעשות בדק בית".

בהתאם לכך, ג'ונסון החליט לדבוק במפת הדרכים לפתיחת המשק בחודשים הקרובים. למרות האזהרות שפתיחת מערכת החינוך תוביל לגל תחלואה חריף לקראת הקיץ, התחזיות לא התממשו עד כה.