בתקשורת הסורית דיווחו היום (שבת) על כך שבימים האחרונים אנשי הצבא הרוסי התחילו לבצע חפירות בבית הקברות במחנה הפליטים "ירמוך" שבדרום דמשק. על פי הדיווחים, מדובר בניסיונות למצוא גופה של חייל ישראלי מימי מלחמת לבנון הראשונה - זאת לאחר שגופתו של החלל זכריה באומל ז"ל, שנפל בקרב בסולטן יעקוב באותה המלחמה, הוחזרה לישראל לפני קרוב לשנתיים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חבריו ליחידה של באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן, עדיין מוגדרים כנעדרים שמקום קבורתם לא נודע. באתר הסורי נכתב שלפני יומיים, הרוסים החלו לחפור, והצטיידו במשאית רפואית מיוחדת, לטובת הוצאת דגימות DNA מתוך חלקות הקבר. על פי אותם המקורות, גופות רבות הוצאו מתוך בית הקברות לטובת אותן בדיקות, והרוסים אף הפכו אותו לשטח צבאי סגור, ואסרו על אזרחים להיכנס למקום.

ההערכות בסוריה הן שהמטרה בחיפושים אלו של הצבא הרוסי היא למצוא חלל ישראלי שנפל בקרב. הדיווחים מוסיפים שנותר עדיין חייל אחד שטרם ידוע מה עלה בגורלו, והוא מטרת מבצע החיפוש. עוד הוסיפו בתקשורת המקומית שלישראל ישנה הזדמנות גדולה להשיב חלל נוסף לידיה, בזכות הקשר המתהדק בינה לבין רוסיה, כלשונם.

הלווייתו של באומל בישראל, תחילת החודש (צילום: החדשות)
הלוויתו של זכריה באומל ז"ל, שגופתו הוחזרה לישראל מסוריה לפני כשנתיים | צילום: החדשות

באפריל 2019, לאחר 37 שנים של חוסר ודאות לגבי גורלו, הוחזרה לישראל גופתו של רב-סמל זכריה באומל ז"ל, שנפל בקרב בסולטן יעקוב במהלך מלחמת לבנון הראשונה. מי שאיתר את גופתו היו הרוסים, בסיוע צבא סוריה. הוא הובא למנוחות בהר הרצל בטקס מיוחד במעמד ראש הממשלה ונשיא המדינה.