שבוע אחרי שחסמה את הגישה לאתרי החדשות במדינה, הלילה (בין שני לשלישי) פייסבוק וממשלת אוסטרליה הגיעו להסכמות בכל הנוגע להתנהלות התוכן החדשותי ברשת החברתית. במסגרת ההסכם שהושג, הוחלט בין היתר על הפעלתו של מנגנון בוררות שייכנס לשימוש ברגע שהגופים לא יצליחו להגיע להסכמות על מחירי פרסום התוכן, ובימים הקרובים פייסבוק תתיר מחדש את הגישה לתוכן החדשותי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשבוע שעבר חסמה הרשת החברתית את כל תכני החדשות באוסטרליה, כולל עמודים ממשלתיים של משרד הבריאות ותכני חירום, זאת לאחר שהממשלה הודיעה כי חברות כמו פייסבוק וגוגל יהיו חייבות לשלם ליצרני התוכן החדשותי על השימוש בהם. הצעד של פייסבוק היה דרמטי והכה גלים ברחבי העולם, בין היתר במטרה להזהיר ממשלות שונות על הטלת רגולציות דומות.

בשל הכוח הרב שיש לחברות הענק הללו, הן נהגו להחליט על המחיר שישלמו ליצרני התוכן החדשותי, כזה שלא מצדיק את העבודה שהם עושים. ממשלת אוסטרליה החליטה להתערב ובתגובה ביצעה פייסבוק את החסימה הדרמטית, אולם אמש, כאמור, הגיעו הצדדים להסכמות בנושא.

שר האוצר האוסטרלי, ג'וש פרידנברג, אמנם הודיע כי מדינתו תשנה את קוד המיקוח (קוד אוטומטי שמציב מחיר בהתאם להיצע ולביקוש) אך זה לא יהיה רלוונטי לפייסבוק אם זו תגיע להסכמים משותפים עם חברות המדיה במדינה ותשלם על התוכן שהן מפיצות. וויל אסטון, מנהל פייסבוק אוסטרליה וסגן נשיא החברה אמר כי הם "שמחים שהצלחנו להגיע להסכם עם ממשלת אוסטרליה ומעריכים את הדיון הפורה".

תגובת קמפבל בראון, VP Global News Partnerships בפייסבוק: "בהמשך לדיונים עם ממשלת אוסטרליה, הגענו להסכם שיאפשר לנו לתמוך במו"לים שנבחר, ובתוך כך לספק תמיכה גם למו"לים קטנים ומקומיים. כתוצאה מכך, אנחנו נחזיר את התכנים החדשותיים לפייסבוק באוסטרליה במהלך הימים הקרובים. במבט קדימה, הממשלה האוסטרלית הבהירה כי נשמור על היכולת שלנו להחליט האם תכנים חדשותיים יופיעו בפייסבוק ולא נהיה נתונים באופן אוטומטי למשא ומתן כפוי. מאז ומתמיד, המטרה שלנו הייתה לתמוך בעיתונות באוסטרליה וברחבי העולם - ואנחנו נמשיך להשקיע בתכנים חדשותיים. יחד עם זאת, אנחנו נתנגד למאמצים של קונגלומורטים תקשורתיים, הפועלים לקידום מסגרות רגולטוריות, ולא מכירים בחלופת הערך האמיתית שמתקיימת בין המו"לים לבין פלטפורמות כמו פייסבוק".