חצי מיליון מתים מקורונה: נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, נאם הלילה (בין שני לשלישי) בטקס לציון מותם של מעל לחצי מיליון בני אדם מנגיף הקורונה בארה"ב מאז פרצה המגפה לפני כשנה. במהלך נאומו, ביידן קרא לאמריקנים לזנוח את ההבדלים המפלגתיים ולהילחם במגפה יחד כאומה אחת. בטקס צוינה דקת דומיה לזכר המתים, כשברקע הדגלים הורדו לחצי התורן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"היום אנו מציינים אבן דרך קודרת, כזו שקורעת את הלב באמת, עם 500,071 מתים מקורונה", אמר ביידן בלב כבד במהלך נאומו בבית הלבן. "מדובר על יותר אמריקנים שמתו בשנה אחת במגפה הזו מאשר במלחמת העולם הראשונה, מלחמת העולם השנייה ומלחמת וייטנאם - יחד".

טקס הנרות לזכר חצי מיליון קורבנות הקורונה בארה"ב (צילום: רויטרס)
דקת דומייה בבעת הלבן לזכר קורבנות הקורונה | צילום: רויטרס

 

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, דוברת הבית הלבן, ג'ן פסאקי, מסרה כי ביידן הורה להוריד גם את הדגלים שנמצאים מעל גגות של נכסים פדרליים ומתקנים צבאיים לחצי התורן בחמישה הימים הקרובים. "כאומה, איננו יכולים לקבל גורל אכזר שכזה", הצהיר ביידן. "בעוד אנו נלחמים במגפה זו זמן כה רב, עלינו להתנגד למצב שבו נהפוך אדישים לתחושת הצער".

הנשיא קרא לאזרחים במדינה לשמור על ההנחיות, וקרא ללכת להתחסן ברגע שהדבר יתאפשר". עלינו להפסיק את הפוליטיקה של מידע מוטעה שהפריד בין משפחות, קהילות ואת המדינה. זה כבר עלה לנו ביותר מדי נפשות", אמר ביידן. "עלינו להילחם בנגיף יחד כעם אחד - כארצות הברית של אמריקה".

מספר המתים מנגיף הקורונה בארה"ב הוא הגבוה ביותר בעולם, והוא משקף את היעדר התגובה הלאומית של טראמפ במהלך השנה שעברה. כ-19% מסך מקרי המוות העולמיים של נגיף הקורונה התרחשו בארה"ב, נתון גדול במיוחד בהתחשב בכך שהמדינה מהווה רק 4% מאוכלוסיית העולם. עניין זה עשוי להצדיק את הטענות נגד ממשלו של הנשיא היוצא, על כך שהוא הותיר את רוב המדינות להתמודד עם אחד ממשברי הבריאות הגדולים בהיסטוריה המודרנית - ללא סיוע פדרלי מספיק.