בניינים שקרסו מעוצמת הרעש ורחובות מוצפים: רעידת אדמה בעוצמה של 7 דרגות הורגשה היום (שישי) סמוך לשעה 13:50 (שעון ישראל) בטורקיה וביוון. מוקד הרעש היה בים האגאי, כ-33 קילומטרים דרומית-מזרחית לאיזמיר. הרשויות בטורקיה מדווחות על לפחות 17 הרוגים ו-709 בני אדם שנפצעו, באי היווני סאמוס דווח על שני נערים שאותרו מתים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 

מיקום מוקד הרעש (עיבוד: googel map)
מוקד רעידת האדמה בים האגאי | עיבוד: googel map

שר הפנים הטורקי, סולימאן סוילו, מסר שבניינים קרסו בשני מחוזות באיזמיר, ורחובות רבים בעיר הוצפו כתוצאה מגלי ענק שנוצרו בעקבות הרעש העז. ראש עיריית איזמיר עדכן שלפחות 20 בניינים התמוטטו ועדיין לא ידוע כמה אנשים נפגעו. תושבי האי היווני הסמוך סאמוס, אי בים האגאי שבו מתגוררים 45 אלף איש, נקראו להתרחק מאזורי החוף בשל חשש מצונאמי.

רעידת אדמה בטורקיה (צילום: רויטרס)
מחלצים לכודים מההריסות באיזמיר | צילום: רויטרס

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, צייץ בטוויטר זמן קצר לאחר הרעש כי הוא מקווה שאיזמיר תתאושש מההרס שפקד אותה. "עם כל האמצעים של מדינתנו, אנו עומדים לצד אזרחינו שנפגעו מרעידת האדמה. התחלנו את העבודה הנחוצה באזור עם כל המוסדות והשרים הרלוונטיים", צייץ ארדואן.

 

במבט מהאוויר נראים ענני אבק במספר אזורים באיזמיר בהם קרסו בניינים כתוצאה מהרעש העז. תושבי האזור שחשו את האדמה רועדת והצליחו להציל את עצמם, מיהרו לצאת מהבתים ולסייע לאנשים שככל הנראה נלכדו מתחת להריסות.

רעידת אדמה בטורקיה (צילום: רויטרס)
אחד הבניינים שקרסו באיזמיר | צילום: רויטרס
רעידת אדמה בטורקיה (צילום: רויטרס)
אזרחים מחלצים לכודים מההריסות | צילום: רויטרס

באחד התיעודים מהעיר, נראה בניין רב קומות – ככל הנראה בניין מגורים – שקורס במהירות מעוצמת הרעש. באזור נוסף של העיר שסמוך יותר לחוף הים, נראים רחובות מוצפים בכמויות גדולות של מים כתוצאה מגלי ענק שנוצרו בעקבות רעש האדמה. רהיטים וחפצים רבים תועדו כשהם נסחפים בזרם העז של המים.

 


שר הביטחון, בני גנץ, הנחה את צה"ל להיערך למתן סיוע חירום לטורקיה בעקבות רעידת האדמה. בעקבות זאת, התקיימה שיחה בין נציגי צה"ל לנספח הצבאי הטורקי בישראל. בשיחה הועבר לשלטונות הטורקים כי מערכת הביטחון ומדינת ישראל משתתפים בצערם על האסון, ונכונים להוציא משלחת באופן מיידי אשר תסייע בחילוץ ממבנים שנהרסו באזור ובפריסת בית חולים שדה שיטפל בפצועים הרבים.


"מדינת ישראל וכוחות הביטחון תמיד יושיטו את ידם לסייע הומניטארית לאזרחים שנפגעים בכל מקום, תוך שימוש ביכולות ובניסיון שנצברו בצה"ל לאורך שנים להתמודדות עם מצבי חירום", אמר גנץ.