הישורת האחרונה: 3 ימים לפני שהקרב על אמריקה מגיע לישורת האחרונה, המתח בארה"ב וברחבי העולם גובר - ולא מדובר רק בשאלה מי מהמועמדים ינצח ויהפוך לנשיא הבא - האם טראמפ יישאר בבית הלבן לעוד 4 שנים או האם סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן יהפוך לנשיא ה-46 - אלא מתי בדיוק נדע את התוצאות, האם כשנקבל אותן, יתחוללו מהומות אלימות ברחבי מדינת הענק שיובילו לכאוס - ואם ביידן ייבחר, איזה נשיא הוא יהיה ובאיזו גישה ינקוט כלפי ישראל? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאז מלחמת העולם הראשונה, רק שלושה נשיאים מכהנים בארה"ב הפסידו בבחירות - וכיהנו רק כהונה אחת. האחרון שבהם היה ג׳ורג׳ בוש האב שהפסיד לקלינטון ב-1992. האם טראמפ הולך להיות הנשיא הבא אחריו שיפנה את הבית הלבן אחרי כהונה אחת?

על פי הסקרים כעת, סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן, מוביל עם יותר מ-270 אלקטורים - המספר הדרוש לניצחון בבחירות על פי השיטה האמריקנית. לטראמפ יש פחות אלקטורים בטוחים לפי הסקרים. אלא שכולם זוכרים את מה שקרה ב-2016, אז כל הסקרים כבר הכתירו את המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון כנשיאה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב - וכולנו זוכרים איך זה נגמר. 

הישראלים מעדיפים את טראמפ, אבל אם ביידן ייבחר הוא יהיה נשיא ידידותי 

לפי סקר שערך עבור חדשות 12 מכון מדגם בראשות מנו גבע, 54% מהישראלים מעוניינים לראות את הנשיא טראמפ ממשיך בבית הלבן גם ב-4 השנים הבאות. מנגד, ביידן זוכה רק ל-21% מצד הישראלים. בקרב תומכי הימין בישראל, טראמפ זוכה לרוב מוחץ של 77 אחוזי תמיכה, כשביידן זוכה מהימין ל-7 אחוזי תמיכה בלבד. בקרב תומכי השמאל בארץ – ביידן זוכה ל-45 אחוזי תמיכה ואילו טראמפ ל-22% בלבד. והנתונים הללו לא מפתיעים לאחר שלל המחוות של הנשיא האמריקני כלפי ישראל במהלך כהונתו. ומה יקרה אם התמונה שמשתקפת בסקרים תתממש - ומי שייבחר לנשיא יהיה ביידן? לישראל אין סיבה לדאגה. ביידן אמנם היה סגן הנשיא של אובמה בשנים בהן הייתה התכתשות בין ממשלו לבין נתניהו, אבל ביידן היה "הפנים הידידותיות" של אותו ממשל. מדובר בדמוקרט מהסוג הישן והטוב, שגדל על התדמית לפיה ישראל היא דוד מול גוליית. 

ביידן אמנם מאמין בפתרון שתי המדינות ולכן סבור שצריכה להיות מדינה פלסטינית - והוא גם לא מבין מה ישראל עושה בהתנחלויות, ואם הוא יהיה נשיא יהיה גם ויכוח סביב סוגיית אירן, כי ממשל ביידן (אם יהיה כזה) ישאף לחתור להסכם מולה, אבל המוזיקה שתגיע מוושינגטון תהיה ידידותית.  

דונלד טראמפ, בחירות ארה"ב (צילום: רויטרס)
4 שנים נוספות בבית הלבן? טראמפ | צילום: רויטרס

גם היועצים שמקיפים את ביידן, בהם בין היתר נמצאים טוני בלינקן, ג'יק סאליבן ומישל פלורוני שככל הנראה תכהן כשרת ההגנה, הם אנשים שמכירים את הצמרת המדינית והביטחונית של ישראל היטב - לא מדובר באנשים חדשים שיצטרכו לבחון את השטח. 

ג'ו ביידן, בחירות ארה"ב (צילום: רויטרס)
יהפוך לנשיא ה-46 של אמריקה? ביידן | צילום: רויטרסומעל לכל - חשוב להדגיש – ישראל לא תימצא בראש סדר העדיפויות של הממשל החדש, אם אכן יהיה כזה החל מ-20 בינואר 2021. יש מגפה שמשתוללת בחוץ, יש משבר כלכלי חריף ויש עניינים משפטיים שונים שנוגעים הרבה יותר לאמריקנים. במקרה שבו ביידן יהיה הנשיא, לא נראה אותו משקיע שעות נוספות בנעשה בישראל כפי שעשו יועצי טראמפ ולא נראה מזכיר מדינה פעלתן כמו ג'ון קרי שירוץ לכאן וינסה להשיג הסכם.