הסנאט אישר הלילה (בין שני לשלישי) בהצבעתו את מינויה של שופטת בית המשפט העליון איימי קוני בארט, המועמדת של הנשיא טראמפ לתפקיד במקום רות ביידר גינסבורג שהלכה לעולמה. הצעד יכול לדחוף את בית המשפט העליון לכיוון שמרני ומהווה ניצחון גדול לטראמפ ומפלגתו, שבוע בלבד לפני הבחירות לנשיאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תוצאות ההצבעה בסנאט היו 52-48, כאשר הסנאטורית סוזן קולינס ממיין וליסה מורקובסקי מאלסקה הן הרפובליקניות היחידות שהצביעו נגד המינוי, עם הדמוקרטים. בטענה שמועד הבחירה קרוב מדי ליום הבחירות. הדמוקרטים, שמהווים מיעוט בסנאט, היו מוגבלים ביכולתם להתנגד למועמדות - אך מחו על התהליך במגוון דרכים.

איימי קוני בארט (צילום: reuters)
איימי קוני בארט | צילום: reuters

המינוי של טראמפ מקנה לרפובליקנים הזדמנות היסטורית להטות את בית המשפט העליון לכיוון שמרני לדורות הבאים, שכן הוא תקף לכל אורך חייו של השופט. עם הבחירה הרשמית בבארט הגיעו השמרנים לרוב של 6-3 בבית המשפט העליון, שינוי משמעותי לו השלכות דרמטיות על מגוון נושאים שעל סדר היום בארה"ב. קמלה האריס, המועמדת לתפקיד סגנית הנשיא של ג'ו ביידן תקפה את המינוי: "הרפובליקנים כפרו ברצון העם האמריקני כשאישרו תהליך לא לגיטימי של מינוי שופטת עליון".

 

 

בארט בת ה-48 נבחרה על ידי הרוב הרפובליקני בסנאט באחד מהליכי המינוי המהירים ביותר שנרשמו בשנים האחרונות בעקבות מותה של השופטת רות ביידר גינסבורג שנפטרה בחודש שעבר. טקס ההשבעה נערך הלילה במדשאות הבית הלבן, ועל פי דיווח ברשת CNN ולראשונה כלל חובת עטיית מסכות. בנאום ההשבעה שלה בבית הלבן, אמרה בארט: "השבועה החגיגית שנשאתי - פירושה שאבצע את העבודה ללא חשש או הטייה, ללא תלות פוליטית".

רות ביידר גינסבורג (צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL)
השופטת רות ביידר גינסבורג ז"ל | צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL

לפני כחודש הפך אירוע ההכרזה על מועמדותה של בארט לתפקיד לאירוע הדבקה שהוביל להתפרצות קורונה בבית הלבן. עשרות המוזמנים למעמד החגיגי, בהם סנאטורים ויועצים קרובים של טראמפ, ישבו בצפיפות אחד ליד השני כשרובם הגדול לא עטה מסכות או הקפיד על ריחוק. התוצאה: לפחות 7 מהמשתתפים באירוע, בהם הנשיא והגברת הראשונה, יועצת בכירה לשעבר ומנהל קמפיין הבחירות של טראמפ נדבקו בנגיף.

אירוע ההדבקה בבית הלבן (צילום: רויטרס)
אירוע ההדבקה בבית הלבן | צילום: רויטרס