בדרך לישראל: 5 שנים בדיוק עברו מאז שחרורו של ג'ונתן פולארד שהורשע בשנת 1987 בריגול למען ישראל ונידון למאסר עולם - ואמש (שישי) הכריעה ועדת השחרורים של בית המשפט, לאחר דיון בעניינו על הסרת כל ההגבלות. פולארד שהביע בעבר את רצונו לעלות לישראל יוכל לעשות זאת ללא תנאים מגבילים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עורך דינו של פולארד, אליוט לאוור אמר בשיחה עם N12: "פולארד קיבל את ההודעה בעצמו מוועדת בשחרורים. הוא נלהב מאוד מהחדשות הטובות. הוא מרגיש שקיבל מתנה נפלאה – חירות להמשך חייו. הוא מודה לכל האנשים בארה"ב, בישראל ובעולם שתמכו בו לאורך השנים והתפללו לשחרורו".

במכתב שהעביר דרך עורכי דינו כתב פולארד: "אני מודה לאישתי האהובה אסתר שהחזיקה אותי, יותר מכל אדם אחר, בחיים במשך כל השנים שהייתי בכלא". המרגל הישראלי ביקש להודות גם לשגריר רון דרמר וגם לראש הממשלה נתניהו על המאמצים שסייעו לשחרורו.

ממשרד עורך הדין המייצג את פולארד נכתב: "ועדת השחרורים האמריקנית אישרה את הסרת כל המגבלות על פולארד והוא אינו כפוף עוד לעוצר ואינו נמצא במעקב של ממשלת ארה"ב. הוא רשאי לנסוע לכל מקום – כולל לישראל".

"אנו אסירי תודה ושמחים שהוא נקי ושכל המגבלות עליו הוסרו", הוסיפו עורכי הדין. "אנחנו מצפים לראות אותו בישראל. בחודשים האחרונים היינו בקשר עם משרד המשפטים וגם עם ועדת השחרורים והדגשנו כי פולארד התנהג למופת ולכן אין מניעה להסיר את ההגבלות עליו".

שוחרר מהכלא והיה תחת הגבלות מחמירות

לאחר שחרורו המתוקשר של ג'ונתן פולארד ב-2015, המרגל הישראלי שנחשב ליחיד אי פעם בארה"ב שקיבל מאסר עולם על העברת מסמכים וריגול למען בעלת ברית, הממשל הפדרלי הטיל עליו תקופת מבחן של 5 שנים - שהסתיימה היום. במהלכן, נאסר עליו לצאת מתחומי ארצות הברית ואף מניו יורק. בנוסף לכך, פולארד חויב להישאר בביתו מהשעה 19:00 בערב עד 07:00 בבוקר.

מאז שחרורו, נתון פולארד כל הזמן לבדיקות ופיקוח. על מחשביו קיימים אמצעי ניטור ובקרה והם עוברים לבדיקת הרשויות לפני שניתן להשתמש בהם. הוא מחויב ללבוש צמיד GPS בכל זמן נתון, בבית ומחוצה לו. על פולארד נאסר גם להשתמש באינטרנט או להתראיין. 

יונתן פולארד (צילום: חדשות 2)
פולארד בכלא בארה"ב | צילום: חדשות 2

תקופת המבחן הזו, עם התנאים המגבילים, נקצבה ל-5 שנים מיום שחרורו מהכלא. מצב זה לא השתנה למרות לחצים שהפעילו בישראל כדי לקצר את עונשו ולאפשר לו לעלות לישראל – שבה הוא מחזיק באזרחות. היום, אחרי 34 שנים, גו'נתן פולארד הוא אדם חופשי לגמרי.