כלי תקשורת באירן פרסמו אמש (ראשון) את תמונות ארבעת המעורבים לכאורה בחיסולו של המדען האירני מוחסן פח'ריזאדה. במקביל, איחוד האמירויות גינתה את ההתנקשות: "אנו קוראים לכל הצדדים לשמור על איפוק", נכתב בהודעה שהוציאו הרשויות במדינה הערבית.

אלה החשודים שעל פי הדיווח האירני לקחו חלק בחיסול:

על פי הדיווחים, גורמי המודיעין במדינה הפיצו את הפרופילים לכל המלונות באירן בטענה שהם מעורבים בחיסול שהתבצע בלב טהרן ביום שישי האחרון. הממשל האירני פועל לשים את ידו על הארבעה, במטרה להגיע לקצה חוט מסוים. 

זמן קצר לפני פרסום תמונות החשודים, פרסמה איחוד האמירויות הודעת גינוי: "ההתנקשות במדען הגרעין עלולה להוביל את האזור לדרגות חדשות של חוסר יציבות". ההודעה התפרסמה יומיים לאחר שנורה אבי תוכנית הגרעין האירני ברחובות טהרן, בהתנקשות שיוחסה על ידי התקשורת הזרה למדינת ישראל.

תיעוד זירת חיסול ראש תוכנית הגרעין באירן (צילום: N12)
הרחוב בו חוסל המדען האירני | צילום: N12
חיסול באירן (צילום: רויטרס)
באירן דורשים נקמה | צילום: רויטרס

הודעת איחוד האמירויות מצטרפת אל שורת גינויים: שלשום הגדיר האיחוד האירופי את חיסולו של ראש תוכנית הגרעין האירנית כ-"מעשה נפשע". ההתנקשות גררה תגובה גם מצד משרד החוץ הגרמני שהצהיר כי הפעולה פוגעת ביכולת לשוב להסכם הגרעין מול אירן: "יש להימנע מכל צעד שעלול להוביל להסלמה נוספת של המצב". בינתיים בארצות הברית הרשמית, שמיהרה לקחת אחריות על חיסולו של קאסם סולימאני בתחילת השנה, נרשמת שתיקה רועמת על ההתנקשות - למעט שני ציוצים של הנשיא היוצא טראמפ.

בתוך כך, אמש דווח במהדורה המרכזית כי גורמי ביטחון נערכים לאפשרות שהאירנים ינסו לפגוע בישראלים הנופשים באיחוד האמירויות כאקט של נקמה. בישראל ובנציגויות שונות ברחבי העולם הועלתה הכוננות בימים האחרונים. כעת, בצל החשש מניסיונות פגיעה בישראלים באמירויות, החלו במערכת הביטחון לפעול להגנה על הישראלים המבקרים שם. בנוסף אף הוקם מנגנון משותף יחד עם האמירתים שנועד להבטיח את ביטחון הישראלים הנופשים בדובאי ובאבו דאבי.

מגדלי איתיחאד, אבו דאבי (צילום: Zhukov Oleg, shutterstock)
חשש: נקמה אירנית בישראלים הנופשים באמירויות | צילום: Zhukov Oleg, shutterstock

מנהיגה העליון של אירן, עלי ח'מינאי, הצהיר כי טהרן תנקום על החיסול. חמינאי אמר כי העדיפות העליונה מבחינתו כרגע היא "הענישה המוחלטת של העבריינים ושל מי ששלח אותם". הוא נשבע שאירן תגיב על החיסול, אך לא פירט כיצד.