ראש בראש עם בית המשפט: זמן קצר לאחר שבית הדין לערעורים דחה את בקשתו של רוג'ר סטון, אחד מיועציו הוותקים של הנשיא דונלד טראמפ, לדחות את מועד כניסתו לכלא - נשיא ארה"ב אמר הלילה (בין שישי לשבת) שסטון לא ייכנס לכלא, אחרי שהיה צריך להתייצב בו ביום שלישי הקרוב. סטון, בן 67, הורשע בגין מעורבותו בפרשת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016 ונשפט למאסר של 40 חודשים בכלא פדרלי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ התקשר לרוג'ר סטון כדי ליידע את מקורבו הפוליטי הוותיק שימתיק את עונשו על פשעיו הקשורים להתערבות רוסית בבחירות 2016, כך סיפר סטון, ימים ספורים לפני שהיה אמור להתייצב בכלא. הבית הלבן אישר זאת באמירה קצרה: "סטון קורבן של מתיחה רוסית שבוצעה על ידי השמאל והתקשורת".

דונלד טראמפ תנ
"סטון קורבן של מתיחה רוסית". טראמפ | צילום: רויטרס

עוד מהבית הלבן: "רוג'ר סטון כבר סבל מספיק. הוא טופל באופן מאוד לא הוגן, כמו רבים בתיק הזה. סטון אדם חופשי עכשיו". רק לפני כמה ימים רוג'ר סטון פנה לבית הדין לערעורים בבקשה לדחות את מועד כניסתו לכלא הפדרלי כי חשש מהידבקות בווירוס הקורונה - הבקשה נדחתה, אך מהר מאוד הפור התהפך עם הבשורות החדשות.

המהלך בטוח מבהיל מבקרים רבים של טראמפ שכבר מזמן מתרעמים וטוענים להתערבויות חוזרות ונשנות של הנשיא במערכת המשפט של המדינה. טראמפ, מצידו, הסתפק בציוץ מחדש של מגישת פוקס ניוז שאנון ברים שציטטה את הבית הלבן.

ביל רוסו, דוברו של ג'ו ביידן - יריב הבחירות הדמוקרטי של טראמפ, האשים את הנשיא בשימוש בכוחו לרעה: "הוא משליך לפח את הנורמות והערכים שהפכו את מדינתנו למגדלור שמאיר לשאר העולם".

סטון נידון בפברואר לשלוש שנים וארבעה חודשי מאסר בגין מתן עדות שקר לקונגרס, בניסיון להכשיל את חקירת הקונגרס בנוגע לשאלת מעורבות רוסיה לטובת הקמפיין של טראמפ בבחירות 2016. הוא היה אמור להתייצב בכלא עד יום שלישי. ההמתקה לא תמחק את הרשעותיו של סטון באותו אופן כמו חנינה, אך היא תגן עליו מפני ריצוי זמן מאסר.

הפעולה, אותה צפה טראמפ בימים האחרונים, משקפת את זעמו המתמשך על חקירת מעורבות רוסיה בבחירות 2016 והיא עדות לטענתו כי התביעה לא נהגה כראוי כלפיו וכלפי מקורביו. ממשל טראמפ השתוקק להתערב בחקירה של התובע המיוחד רוברט מולר בנוגע להתערבות הרוסית, וכבר עשה זאת כשמשרד המשפטים שלו הצליח לגרום לסגירת התיק הפלילי נגד היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, למרות שהודה פעמיים באשמה.

מה טראמפ ידע? (צילום: Sky News)
דונאלד טראמפ ומייקל פלין | צילום: Sky News

סטון, דמות פוליטית שנויה במחלוקת, היה המקורב השישי של טראמפ שהורשע בהאשמות שהובאו במסגרת חקירתו של מולר בגין התערבות רוסית בבחירות 2016.

בתור חבר ותיק ויועץ בלתי פורמלי של טראמפ, סטון התגאה במהלך הקמפיין של 2016 שהוא היה בקשר עם מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' באמצעות מתווך מהימן, ורמז על כך שבתוכניות וויקיליקס לשחרר יותר מ-19,000 מיילים שהושגו בעזרת פריצה לשרתי הוועדה הדמוקרטית הלאומית.

אבל סטון הכחיש כל האשמה וביקר בעקביות את התיק נגדו כמניע פוליטי. במהלך משפטו הוא לא פצה את פיו ועורכי דינו לא הזעיקו עדים להגנתו. כנראה ידע מה עתיד להתרחש.