אחרי התגלית המדעית המרעישה לפיה ייתכן וישנם סימני חיים סמוך לכוכב הלכת נוגה, יש מי שטוען לבעלות על הכוכב: ברוסיה טוענים היום (שבת) שכוכב הלכת נוגה הוא למעשה "רוסי" - ובכך נראה שהמאבק הבלתי נגמר על שטחים על פני כדור הארץ נזנח כעת לטובת שטחים בחלל החיצון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

דמיטרי רוגוזין, יו"ר תאגיד החלל הרוסי "רוסקוסמוס" חשף היום כי מדינתו מתכננת לשגר אל הכוכב צוות משימה משלה, בנוסף לצוות המשימה הרוסי-אמריקני "Venera-D". לדבריו, "המטרה שלנו היא לחקור את הכוכב ולגלות מה קורה בו ובסביבתו. אנחנו חושבים שנוגה הוא כוכב רוסי ואין סיבה שנישאר מאחור בנושא".

ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה  (צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/Sputnik/AFP, Getty Images)
כוכב הלכת של פוטין? | צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/Sputnik/AFP, Getty Imagesודבריו של רוגוזין לא מגיעים "בחלל ריק". המשימה לגלות את כוכב נוגה היא חלק ממדיניות החלל הרוסית הרשמית שהוגדרה לשנים 2021-2030 – פרט שהרוסים חשפו זמן קצר לאחר התגלית המדעית המרעישה הקשורה לכוכב הלכת שנחשפה השבוע.  

התגלית המרעישה: עדויות לסימני חיים סמוך לכוכב הלכת נוגה 

בתחילת השבוע פורסם כי מדענים בוחנים את האפשרות לקיומם של סימני חיים בעננים של כוכב הלכת נוגה - כך הודיע צוות אסטרונומים בינלאומי בראשותה של פרופ' ג'יין גריבס מאוניברסיטת קרדיף בוויילס ומאוניברסיטת MIT במסצ'וסטס שבארה"ב. 

לטענת המדענים, אותר גז פוספין (זרחן מימני) באטמוספרה של הכוכב, גז שמיקרובים מייצרים גם על פני כדור הארץ. מההודעה הדרמטית של הצוות עולה כי הם איתרו גז פוספין (זרחן מימני) בעננים הממוקמים גבוה באטמוספרה - גז שחיידקים החיים בסביבות דומות ללא חמצן מסוגלים לייצר. 

בעוד שעל פני שטחו של כוכב נוגה חם מדי לקיים חיים כיוון שהטמפרטורה הממוצעת שם נעה סביב 464 מעלות צלזיוס, האסטרונומים שיערו כי ייתכנו עדויות לקיומם של מיקרובים באטמוספרה של הכוכב, בגובה של כ-50 עד 60 קילומטרים מהקרקע, שם התנאים נוחים יותר לקיום חיים. 

מולקולות הזרחן התגלו לראשונה באמצעות תצפית דרך טלסקופ בהוואי – ומתברר שהתגלית המרעישה הזו היא מקרית לגמרי. "זה היה ניסוי שנעשה מתוך סקרנות טהורה, כדי לבחון את הטכנולוגיה החדישה של הטלסקופ הזה", סיפרה פרופ' גריבס. "כשקיבלנו את הרמזים הראשונים לכך שקיים גז פוספין בספקטרום של כוכב נוגה, זה היה הלם!".