הקרב בגבול סין-הודו בהימלאיה: 20 חיילים הודים מתו בקרב שהתרחש אתמול בין צבא סין לצבא הודו והיום (רביעי) נחשפים פרטים קשים במיוחד על מה שהתרחש בקרב עצמו. על פי הפרסומים של ממשלת הודו, החיילים נלחמו זה בזה בחושך, בידיים חשופות ובסלעים ללא נשק חם. הציבור בהודו הוכה בהלם על אובדן החיילים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הקרב נמשך שעות, בשטח תלול, עם מוטות ברזל, סלעים ואגרופים. אף אחד מהצדדים לא נשא נשק חם ומרבית החיילים שנהרגו - איבדו את רגליהם או נפלו מהרכס הצר בהרים, במהלך הקרב. גופות של לוחמים שנמשו מהמים נותחו ונבדקו ונקבע כי חלקם מתו מהנפילה למים הקפואים שנמצאים באזור. ההתכתשות הזו בין הצבאות של שתי המדינות היא הקשה ביותר שהתרחשה מזה 60 שנה.

מתיחות בגבול הודו - סין
גבול הודו-סין | צילום: רויטרס

בהודו הגיבו בהלם קשה על אבדן החיילים ושידרו תמונות, בהן הודים שורפים תמונות של הנשיא של סין, שי ג'יפינג. ראש הממשלה ההודי, נרדרה מודי אמרה: "הודו תגן על כל אבן וכל סנטימטר בשטחה".

האירוע הקשה בין שתי המעצמות העלה את מפלס החשש בקרב מנהיגים רבים בעולם. החשש העיקרי מהתרחבות ההתכתשות ביניהן הוא בגלל ששתי המדינות מחזיקות בנשק גרעיני. בסין הדגישו כי הם מעוניינים לפתור את המצב בשיחות בין המדינות. מנגד, מודי השמיע נימה תוקפנית יותר ובהצהרה שמסר לטלוויזיה המקומית אמר: "אין ספק שהודו היא מדינת שלום. אבל אם תתעורר בעיה הודו - תיתן מענה הולם ביותר".

מתיחות בגבול הודו - סין
אזרחים הודים שורפים תמונות של נשיא סין | צילום: רויטרס
מתיחות בגבול הודו - סין
מתיחות בגבול הודו - סין | צילום: רויטרס

הסיבה שהקרב הזכיר קרבות חייתיים כמו בימי הביניים היא שהלוחמים לא נשאו נשק בזמן פעילותם באזור. על פי הסכם השלום בין המדינות - שני הצדדים הסכימו לא לשאת נשק חם במרחק של 2 ק"מ מהגבול שבמחלוקת.

דובר משרד החוץ הסיני, זאו ליז'יאן, אמר כי ההתנגשות התרחשה בעקבות חציית חיילים הודים את הגבול באופן בלתי חוקי. "הם התגרו ותקפו את החיילים הסינים וכתוצאה מכך שני הצדדים הגיעו לעימות קשה שהביא פציעות רבות ומוות", אמר.

מה גורם לאנשי הממשל בסין למות?
נשיא סין, שי ג'ינפינג | צילום: רויטרס, חדשות

בהודו דווח כי מה שהביא לחיכוך עם התוצאות הקשות הללו הוא שחיילים הודים ניסו להשמיד מחנה סיני שהוקם בצידו ההודי של הגבול. כשהלוחמים ההודים ניסו לפרק את המחנה לפני מספר ימים, החיילים הסינים השליכו לעברם סלעים ובהמשך הקרב הסלים והפך לאלים יותר ובעל תוצאות קשות יותר.

מודי ניצח בגדול
ראש ממשלת הודו - מודי | צילום: רויטרס, חדשות

מניתוח שלאחר המוות שבוצע על מי שנהרג נקבע כי חלק מההרוגים מתו כתוצאה מפגיעות של סלעים בראשם ובעצם מהעימות עצמו וחלק מתו אחרי שנפלו למים קפואים שנמצאים באזור הגבול.