המדיניות המקלה – והחרטה: בחודשים האחרונים, בזמן שמדינות רבות בעולם נקטו במדיניות נוקשה של סגר ומגבלות כדי להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה, שוודיה נהגה אחרת: לא הטילה סגר ולא סגרה את מקומות העבודה, בתי הספר ומקומות הבילוי ופעלה להגן רק על קבוצות הסיכון  – מה שמתברר היום כהחלטה שעלתה למדינה בחייהם של אלפי אזרחים.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מי שהוביל את המדיניות נטולת המגבלות היה האפידמיולוג הראשי של המדינה, ד"ר אנדרס טגנל, שרבים בשוודיה רואים בו גיבור אבל שרבים אחרים סבורים שהוא שרלטן. בריאיון עם טגנל ששודר הבוקר (רביעי) ברדיו השוודי, מודה האפידמיולוג הראשי בטעותו – ואומר כי בדיעבד, היה נוהג אחרת.

שוודיה - קורונה
4,400 מתו מקורונה בשוודיה. "היינו צריכים לפעול אחרת" | צילום: Andrey Shcherbukhin, shutterstock

"יש יותר מדי מתים", הסכים טגנל לאמירה של המראיין ואמר: "אם הייתי יודע מה שאני יודע היום, אני חושב ששוודיה הייתה נוקטת בצעדים דומים יותר לאלה ששאר העולם נקט בהם - היינו נוקטים מדיניות שהיא סוג של אמצע בין זו שנקטנו בה לזו של יתר המדינות". 

ויש לטגנל סיבה טובה להתחרט: שוודיה היא כיום המדינה בה מספר המתים מקורונה ביחס לאוכלוסייה הוא מהגבוהים בעולם. בעוד שבשוודיה מתו כ-4,400 נדבקים בנגיף, בכל אחת מהשכנות נורווגיה, דנמרק ופינלנד, נספרו פחות מ-600 בני אדם שמתו מקורונה.