פרטים חדשים ממתקפת הסייבר המסתורית ששיתקה את תנועת הספנות באירן: שעות לאחר הדיווח בוושינגטון פוסט - גורם מערבי אמר הבוקר (שלישי) ל-N12: "ישראל ביצעה את התקיפה – אירן חצתה קו אדום וישראל הייתה חייבת להגיב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לפי הדיווח בארה"ב, יעד המתקפה היה הנמל שהיד רג'אי בעיר בנדר עבאס שבדרום אירן - הנמל המרכזי של הרפובליקה האסלאמית. הגורם ציין שישראל היא אכן זו שביצעה את התקיפה, בתגובה למתקפת סייבר אירנית על תשתיות בישראל – מתקפה שלדבריו נכשלה.

"נחצה קו אדום - ישראל הייתה חייבת להגיב"

"תקיפת הסייבר על נמל בנדר עבאס באירן הוא תגובה ישראלית על תקיפת סייבר שהם ביצעו על ישראל לפני שבועיים נגד רכיבים במקורות, תקיפה שכשלה", סיפר אותו גורם. "בישראל מקווים שהם (האירנים) יעצרו כאן, הם תקפו להם רכיבים בתשתיות המים, לא ממש עשו נזק - אבל חצו קו אדום והם היו חייבים להגיב".

נמל השהיד רג'אי בדרום אירן
נמל השהיד רג'אי בדרום אירן

אותו גורם ידע לספר כי "התקיפה הייתה על מסוף המכולות בנמל והשביתה את עבודת הפריקה והשינוי של מכולות מהנמל ואליו לכמה ימים".

מעבר למיקום האסטרטגי של התקיפה שמיוחסת לישראל, היא מעניינת גם בגלל עצם העובדה שאירוע ביטחוני שלרוב מתקיים בערוצים חשאיים הפך לגלוי. ברגע שאירן ביצעה את התקיפה על תשתיות בישראל – התקבלה לגיטימציה לתקוף את אירן בחזרה, ובאותו כלי נשק.

שעות לאחר הדיווח בארה"ב, אלוף (במיל') עמוס ידלין שמשמש כיום כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי ובעבר היה ראש אמ"ן - כתב: "בלהט הקורונה ומזג האוויר תשומת הלב מוסטת מאירוע משמעותי בעימות הישראלי - אירני". לדבריו, "‏נראה שזאת תגובה ישראלית למתקפה האירנית על מערכות מים וביוב בישראל. התקיפה בנמל האירני - יכולת מעצמתית".

הנמל שהותקף מוכר כבסיס לייצוא אמל"ח של כוח קודס האירני 

נמל השהיד רג'אי הוא נמל המכולות הגדול ביותר באירן וממוקם כ-25 ק"מ מהעיר בנדר עבאס, שבקרבת מצרי הורמוז. נמל זה אחראי על כ-60% מפעילות הנמלים של אירן. הנמל מוכר כבסיס מוצא למשלוחי האמל"ח של מערך ההברחות של "כוח קודס" במשמרות המהפכה.

לפני החתימה על הסכם הגרעין, פעלו בנמל יותר מ-30 קווי ספנות בינלאומיות. ההסכם בין שש המעצמות עם אירן בשנת 2015 הפיח חיים חדשים בפעילות הנמל, אך סבב העיצומיםן האחרון, אשר שובר את גב הכלכלה האירנית, פוגע קשות בפעילות הנמל.

נמל השהיד רג'אי בדרום אירן
נמל השהיד רג'אי בדרום אירן

אירן ניסתה להסתיר את היקף הנזק

הלילה הוושינגטון פוסט חשף כי ישראל ביצעה ב-9 במאי מתקפת סייבר משמעותית בנמל בדרום אירן. לפי הדיווח שנמסר לעיתון האמריקני מפי גורמים שמעורים בפרטים, ארה"ב הייתה שותפה למתקפה הישראלית.

במהלך המתקפה בשבוע שעבר, תנועת הספנות בנמל באירן נעצרה בפתאומיות ובאופן בלתי מוסבר. לפי הוושינגטון פוסט, המחשבים שאחראיים על ויסות תנועת הספינות, המשאיות והסחורות הושבתו בבת אחת – וכך נוצרו עומסים אדירים על נתיבי השיט והכבישים המובילים למתקן האסטרטגי.

יממה לאחר שבוצעה המתקפה ששיתקה את תנועת הספנות באירן, גורמים רשמיים ברפובליקה האסלאמית סיפרו ש"מדובר בפצחן (האקר) זר ולא מוכר" שהפיל את מחשבי הנמל. אלא שלמרות הניסיון האירני להפחית מגודל האירוע ואולי גם להסתיר את היקף הנזק, גורם ביטחוני סיפר לוושינגטון פוסט שהתקיפה הייתה "מדויקת ביותר" ולדבריו, היא "גרמה אי סדר מוחלט" בקרב המשטר האירני.

_OBJ