"אולמרט ואבו מאזן פתטיים וקנאים": ג׳ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ ואחד מהאחראים שניסחו את תוכנית המאה, הגיב אמש (חמישי) לחשיפה של אהוד יערי באפליקציית חדשות 12 על הצהרתם המתוכננת של ראש הממשלה לשעבר אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן - במסגרתה התכוונו לצאת נגד התוכנית.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יש הרבה אנשים שניסו לעשות את זה ונכשלו וזה כמעט פתטי שהם מעבירים ביקורת על מאמץ של אנשים אחרים לנסות ולהשיג הסכם", אמר קושנר כשנשאל על המהלך שהוביל ראש הממשלה לשעבר. "זה מגיע מהרבה קנאה שהם לא יכלו לעשות את זה בעצמם". 

"אם אתה באמת מעוניין לעשות שלום אז אתה צריך לעודד מאמצים של אנשים אחרים לנסות ולעשות שלום במקום לנסות לעשות כותרות כשאתה לא רלוונטי ולהתערב במצב כדי לקבל תשומת לב", תקף. "להרבה מהאנשים האלה הייתה הזדמנות לפתור את הסכסוך והם נכשלו".  

רה
"פתטיים". אולמרט ואבו מאזן | צילום: getty images

בשיחה עם כתבים לקראת הדיון על תכנית השלום במועצת הביטחון של האו"ם בשבוע הבא, הוסיף קושנר: "דיברתי עם הרבה אנשים שהיו מעורבים בעבר בתהליך ואנשים שהבנתי שבאמת רוצים להשיג פתרון – הם פנו אלינו באופן פרטי ונתנו לנו פידבק על התוכנית. אנשים שיוצאים באופן פומבי ומתנגדים לתכנית שהייתה להם הזדמנות ונכשלו אני רואה בזה הבעת זלזול".  

"ביקשנו מחברות המועצה להסתכל על המסמך ובלי דעות קודמות להגיד ביושר: 'אם הייתם ישראל, לאיזה עוד פשרות טריטוריאליות הייתם מסכימים? אם הייתן בנעליה נוכח המצב הבטחוני והיסטוריה של טרור, איזה עוד פשרות היא יכולה לעשות בנוסף כדי ליצור הסכם שלום?'. צריך בסוף את שני הצדדים אבל לא נצליח אם נמשיך לעשות בדיוק את מה שעשינו בעבר".

לשאלה האם יש לאבו מאזן אחריות על ההסלמה בשטח השיב קושנר: "אני חושב שיש לו אחריות,  הוא קורא לימי זעם בתגובה ואמר את זה אפילו לפני שהוא קרא את התוכנית. הוא דחה את התוכנית עוד לפני שראה אותה. אני חושב שהוא הופתע מכמה שהתכנית הייתה טובה וביצר את עצמו בעמדה עוד לפני שהתוכנית פורסמה‎". 

דונלד,טראמפ,בנימין,נתניהו,תוכנית,שלום
נתניהו וטראמפ במעמד הצגת תוכנית השלום | צילום: רויטרס

"יש היסטוריה ארוכה של ההנהגה הפלסטינית שמשלמת למשפחות של טרוריסטים ומציתה אינתיפאדות כשהפלסטינים לא מקבלים מה שהם רוצים", הוסיף קושנר, "אני חושב שהקהילה הבינלאומית כבר קצה ועייפה בהתנהלות הזו. אם אתה רוצה שתהיה לך מדינה, אתה צריך להוכיח שיש לך יכולת למדינה מתפקדת. ואנשים שמוכנים להקמת מדינה לא קוראים לימי זעם ומעודדים את האנשים שלהם לאלימות אם הם לא מקבלים את מה שהם רוצים".