האם ארה"ב בדרך לנסיגה מאפגניסטן? בכיר ממשל אמריקני דיווח כי ארה"ב והטליבאן הגיעו להסכם הפחתת האלימות למשך שבוע, דבר שעשוי להוביל לנסיגה כוללת של הכוחות האמריקניים מהמדינה. ההודעה הגיעה לאחר משא ומתן ממושך שנערך בקטאר בין ארה"ב והטליבאן – זאת בעקבות פגישה בין שר החוץ פומפיאו, שר ההגנה אספר והנשיא האפגני גאני בכנס הביטחון במינכן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במידה שההסכם הזמני יתממש, השיחות יתרחבו לשלב הבא. "נשמח לראות את הממשל האפגני ממנה משלחת שיכולה לנהל משא ומתן", אמר הבכיר. "אחר כך תהיה הפסקת אש כוללת וקבועה, שתסיים את המלחמה".

במידה שאכן יושג הסכם נסיגה כולל, הדבר יהווה הישג משמעתי לנשיא טראמפ, שהתחייב פעמים רבות לשים סוף "למלחמות האינסופיות" בהן ארה"ב נוטלת חלק. כיום ינשם כ-13 אלף חיילים אמריקניים באפגניסטן, וכן אלפי חיילים נוספים מכוחות נאט"ו – יותר מ-18 שנים אחרי שהכוחות פלשו למדינה בעקבות מתקפות 11 בספטמבר. לדברי גורם מערבי, ארה"ב שואפת לצמצם את מספר הכוחות ל-9,000.

בחודש שעבר, הממשל האמריקני מצא כי מספר המתקפות של הטליבאן וגורמים עוינים נוספים נגד עמדות אמריקניות באפגניסטן הגיע לשיא של כל הזמנים בחודשים האחרונים של 2019. מתקפות בוצעו על בסיס כמעט יום-יומי, וחלק מהכוחות המזוינים סירבו לדבר ישירות עם הנשיא האפגני, אותו כינו "בובה של המערב".