הווירוס יוביל לביטול התחרות האירופית? בעוד מקרים חדשים של נגיף הקורונה הולכים ומתגלים במדינות אירופה, יש מי שתוהה האם ניתן לקיים בה אירועים בינלאומיים גדולים כמו תחרות האירוויזיון, שצפויה להיערך במאי הקרוב ברוטרדם שבהולנד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בריאיון לעיתון הולנדי התבטא מומחה מקומי לווירוסים שאמר כי לאור ההתפשטות הנרחבת של הנגיף, ובשל היותה של תחרות האירוויזיון אירוע שמנקז אליו קהל מכל רחבי העולם, "לא בטוח שיהיה חכם לקיימה אם לא ישתלטו בקרוב על התפשטות הקורונה".

האולם שיארח את אירוויזיון 2020 ברוטרדם, הולנד
האולם המארח של אירוויזיון 2020 ברוטרדם | צילום: Eurovision.tv

"יש להביא בחשבון תרחיש שבו אירוע בינלאומי כמו האירוויזיון לא ייערך", אמר, "אבל זה תלוי מאוד בהמשך התפשטות נגיף הקורונה באירופה בתקופה הקרובה". ייתכן שבדבריו באה לידי ביטוי גם תקווה מסוימת שככל הטמפרטורות יעלו בעונת האביב, בה צפויה להיערך התחרות – הווירוס ייבלם.  

אירועים בינלאומיים כבר נדחו או בוטלו, בהולנד משדרים עסקים כרגיל 

והאירוויזיון לא לבדו: אירועים בינלאומיים גדולים כבר נדחו או בוטלו עקב החשש מהתפשטות הנגיף: הקרנבל הנודע בוונציה קוצר ביומיים ואילו תערוכת הסלולר הבינלאומית בברצלונה שאמורה הייתה להתחיל השבוע בוטלה כליל. ומה יעלה בגורל טורניר היורו בכדורגל, שהשנה צפוי להיערך בלא פחות מ-12 מדינות שונות באירופה והאולימפיאדה בטוקיו בקיץ?

"לצד החשש, קיים סיכוי שהתפשטות הנגיף תיבלם לחלוטין בתקופה הקרובה", מוסיף המומחה, "הצלחנו לעשות זאת עם הסארס, אלא שבמקרה של הנגיף ההוא, הוא התפשט פחות מהר מנגיף הקורונה".  

נפגש בטוקיו
גם מארגני האולימפיאדה בטוקיו צריכים לדאוג? | צילום: רויטרס

נכון לימים אלה, לא נראה שתחרות האירוויזיון בהולנד תידחה או תבוטל - וההערכות הן שההולנדים ייאלצו להפעיל אמצעים מתאימים להתמודדות עם התפשטות אפשרית של הנגיף במהלך ימי התחרות ברוטרדם, בין 12 ל-16 במאי. 

בעיריית רוטרדם התייחסו לסוגיה ואמרו כי יפעילו כל אמצעי אפשרי על מנת שהמגיעים לאירוע הענק יחושו בטוחים. "מוקדם מדי לשקול דחייה או חלילה ביטול של האירוע, אנחנו עוקבים אחרי הנחיות ארגון הבריאות העולמי - ובכל מקרה ספציפי של הידבקות בנגיף, נפעיל את כל האמצעים הדרושים להתמודדות עמו". 

 
ומה מצב ההידבקות בקורונה באירופה? בשוויץ, קרואטיה, פינלנד ובלגיה, שכנתה של הולנד, נרשם מקרה אחד של הידבקות, באוסטריה וברוסיה אותרו שני מקרים, בספרד ידוע על 9 מקרי הידבקות, בבריטניה - 13, בצרפת - 14, בגרמניה - 18 מקרים. מוקד ההתפרצות הגדול ביותר של קורונה ביבשת הוא באיטליה, שם דווח על 322 מקרי הידבקות. עד כה לא נרשם ולו מקרה אחד של הידבקות בנגיף הקורונה בשטח הולנד, מארחת התחרות.