אירופה - מוקד ההתפשטות המרכזי של נגיף הקורונה: ארגון הבריאות העולמי הודיע הערב (שישי) כי יבשת אירופה הפכה למוקד התפרצות נגיף הקורונה, זאת לאור ריבוי מקרי ההידבקות והמוות במדינות שונות ביבשת בשבוע האחרון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באיטליה נרשם היום שיא במספר המתים מהמחלה ביום אחד - 250, ומספר המתים הכולל בארץ המגף עלה מ-1,016 אתמול ל-1,266 היום. מספר מקרי ההידבקות במדינה עלה מ-15,113 אתמול ל-17,660 היום.

חיילים ושוטרים בודקים את יוצאי התחנה המרכזית
250 מתים ביום אחד באיטליה | צילום: AP

מספר החולים והמתים זינק גם בספרד ובצרפת, שני מוקדים מרכזיים נוספים של התפרצות הנגיף. בצרפת דווח על 3,661 חולים בקורונה, בהשוואה ל-2,876 מקרים בלבד אתמול. במדינה נסגרו אתרי תיירות מרכזיים עקב החשש מהתפרצות נגיף הקורונה ובהם מוזיאון הלובר ומגדל אייפל שבפריז. 

בספרד, שמסתמנת כמוקד ההידבקות המשמעותי הבא באירופה, זינק מספר הנדבקים ל-4,334 ומספר המתים ל-122, בגרמניה נדבקו 3,481 בנגיף ו-8 מתו, ובבריטניה 798 נדבקו ו-11 מתו.  

חלק מהמדינות באירופה נקטו בצעד דרמטי והודיעו על סגירת גבולות: דנמרק סגרה את גבולותיה מהיום, פולין תסגור את שעריה לזרים מיום ראשון הקרוב ואוקראינה תסגור את גבולותיה החל מיום שלישי. 

חשש לקיום תחרות האירוויזיון בהולנד: ההכנות נמשכות כרגיל, לעת עתה 

בתוך כך, באירופה נושאים עיניים במיוחד להולנד, שם זינק היום מספר החולים בקורונה ליותר מ-800, לאחר שרק אתמול עמד על 614 - ומספר מקרי המוות שנרשם עומד על 5. במדינה צפויה להיערך תחרות האירוויזיון בעוד חודשיים, ולאור המצב החמור במדינה וביבשת אירופה כולה, קיים חשש כבד שתוכל לצאת לדרך. 

עם זאת, באיגוד השידור האירופי האמון על הפקת התחרות ובעיריית רוטרדם, העיר המארחת, מעבירים מסרים מרגיעים - לפחות לעת עתה, ומסרו היום שההכנות לתחרות נמשכות כרגיל - וכי עדיין מוקדם לקבל החלטות סופיות בנושא, בעיקר עקב השינויים התכופים המתרחשים מדי יום בהקשר של התפשטות הנגיף והמאבק בו. 

האולם שיארח את אירוויזיון 2020 ברוטרדם, הולנד
אולם התחרות ברוטרדם. יישאר ריק במאי? | צילום: Eurovision.tv

"אנו עוקבים אחר המצב באופן שוטף ובוחנים מספר תרחישים אפשריים", נמסר בהודעה רשמית שפרסם היום איגוד השידור האירופי. "עם זאת, נותרו עוד חודשיים עד למועד עריכת התחרות והשינויים מתרחשים בקצב מהיר ועדיין מוקדם מדי לקבל החלטות סופיות בנושא. לעת עתה, ההכנות נמשכות כרגיל". 

התרחישים השונים שנבחנים בהקשר של התחרות הם דחייה - במקום עריכתה בתאריכים המקוריים בחודש מאי, להזיזה לחודשי הקיץ, עריכתה ללא קהל - ואף דובר על עריכת מעין גרסה של התחרות "מרחוק" באמצעות שידור הנאמברים השונים שיגיעו מכל מדינה. בשלב זה לא מדובר על אפשרות של ביטול.