סין נאבקת לא רק בהתפשטות הנגיף - אלא גם בחשש מבידוד מדיני: משרד החוץ הסיני פנה הבוקר (שני) אל מדינות העולם על רקע בהלת הקורונה – והצהיר: "אל תסגרו את השערים בפני אזרחינו – אין בזה היגיון". נציבות הבריאות הלאומית בסין הודיעה: 2,829 בני אדם נדבקו בנגיף ביממה האחרונה, ומספר החולים הכולל מגיע כעת ל-17,205. בישראל נערכים: משרד הבריאות פרסם צו המחייב את כלל השבים מסין לבודד עצמם למשך 14 יום בבית או בבית חולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות המשבר והחשש מהתפרצות, סין פרסמה "קריאה דחופה" לציוד מגן. במשרד החוץ הבהירו: "סין זקוקה למסכות רפואיות, חליפות הגנה ומשקפי מגן". אתמול דווח כי סין הזמינה 200 מיליון מסכות מטורקיה.

"אנו מקווים שמדינות העולם יקבלו החלטות הגיוניות, מבוססות ואחראיות", הבהירה הבוקר סין על רקע התפשטות הנגיף והבהלה העולמית. במשרד החוץ הסיני הגיבו על המדיניות הזהירה שהפגינו ממשלות רבות במטרה לבלום את הגעת הנגיף למדינתם: "מספר מדינות, במיוחד ארצות הברית, הגזימו בתגובתן. ארה"ב פעלה כדי ליצור ולהפיץ פחד בעקבות התפרצות הנגיף במקום להציע סיוע משמעותי כלשהו. הם הראשונים שהטילו איסור נסיעה על מטיילים סיניים".

נגיף הקורונה בסין
בסין פנו לעולם: אל תסגרו את שעריכם | צילום: AP

גם בשגרירות סין בישראל קראו אמש לא לסגור את השערים - תוך שימוש באמירה מעוררת מחלוקת. "פתחנו את שערינו לפליטים יהודים בימים אפלים בשואה ובמלחמת העולם השנייה ולא סגרנו את הדלת עד היום", אמר השגריר בפועל. "מבקשים שגם ישראל תשאיר את הדלת פתוחה לסינים". השגרירות הסינית הבהירה לאחרן מכן: "לא הייתה כוונה להשוות לימים האפלים של השואה".

בתדריך לעיתונאים בשגרירות סין בתל אביב, טען ראש הנציגות והשגריר בפועל, דאי יומינג, שיש הרבה "פייק ניוז" בנושא הנגיף הקטלני. "הפחד וחוסר העובדות גרועים מהמגפה", אמר. הנגיף מצוי בעיקר בסין וההתפשטות שלו מצומצמת".

הדיפלומט הבכיר הוסיף שהוא נתקף עצב כשהוא שומע על "הפייק ניוז ועל כך שלא נותנים לסינים להיכנס למדינה". לטענתו, בייג'ינג פועלת בשקיפות מול ארגון הבריאות העולמי, ואף הפנה את העיתונאים להסתכל על המלצות הארגון בנוגע ליחסי הסחר עם סין. "אני מבין את הדאגה לבריאות הציבור", סיכם יומינג את הדברים, "אך החשש הוא שזה יתפשט למדינות שמערכת הבריאות בהן. 

 שגרירות סין פרסמה הבהרה לדברים זמן קצר לאחר הפרסום: "אנחנו רוצים להבהיר שלא הייתה כוונה להשוות בין הימים החשוכים של השואה למצב הנוכחי והמאמצים שנעשים על ידי הממשלה הישראלית להגן על אזרחיה".

דיסנילנד בהונג קונג נסגר למבקרים בגלל נגיף הקורונה
סין במצור: הדיסנילינד סגור למבקרים | צילום: רויטרס

למרות שבסין טוענים כי התגובה מוגזמת – מספר הקורבנות רק ממשיך לעלות. מניין המתים מהווירוס הקטלני הגיע אמש ל-361 איש, לאחר שדווח על 56 בני אדם נוספים שהנגיף גבה את חייהם רק אתמול מחוז חוביי, מוקד ההתפרצות.

ירידות שערים גם בארה
הבורסות בסין קרסו | צילום: רויטרס, חדשות

בשל השתוללות הווירוס, נרשמה מפולת של 8% בבורסות בסין, עם שובן מחופשת השנה החדשה במדינה. ביתר בורסות אסיה והפסיפיק, נרשמו ירידות מתונות יותר: הבורסה בטוקיו יורדת ב-1.1%, הבורסה בדרום קוריאה ללא שינוי; הבורסה בהונג קונג עולה ב-0.1%; באוסטרליה נרשמה ירידה של 1.2% - וכך גם בטייוואן. היואן, המטבע הסיני, נפל ב-1.5% ל-7.0168 יואן לדולר.

במקביל: היערכות שיא בישראל

בינתיים בישראל מנסים להיערך למציאות שבה הנגיף יחדור למדינה. משרד הבריאות הפיץ אמש צו המחייב את כל השבים מסין לבודד את עצמם למשך 14 יום בביתם או בבית חולים. הצו מחייב גם אנשים ששהו זמן רב צמוד לחשודים כנשאי נגיף הקורונה.

ההיערכות לסגירת המעברים בנתב
ההיערכות לסגירת המעברים בנתב"ג לאנשים ששהו בסין בשל הקורונה

כדי לאכוף זאת, גורם בכיר במשרד הבריאות סיפר כי נבדקת האפשרות להפעיל את המשטרה נגד מי שחזרו מסין והפרו את הבידוד שהיה עליהם לשהות בו. על פי הצו, שתקף ל-30 הימים הקרובים, במהלך הבידוד חל איסור לצאת מהמרחב שהוגדר – אלא באישור רופא. בנוסף, כל אדם ששב מסין והחליט לשהות בבידוד ביתי יצטרך לדווח למשרד הבריאות על המיקום שבו הוא נמצא.

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה

עניין של זמן עד שנגיף הקורונה יגיע לישראל: איך תתגוננו?

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון מחוץ לסין

ישראלים בסין חוששים מנגיף הקורונה: "הרחובות ריקים, כולם מסתגרים בבתים"

חישוב מתמטי: זה מה שיקרה אם לא נעצור את הקורונה