נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חשף הערב (שישי) כי העילה שהביאה לחיסול מפקד משמרות המהפכה קאסם סולימאני היא ניסיון אירני לפגוע בארבע שגרירויות אמריקניות ברחבי העולם. במקביל, ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי ארצות הברית תכננה לחסל בכיר אירני נוסף, שהיה בתימן, ביום שבו בוצע חיסול סולימאני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טראמפ התראיין לרשת הטלוויזיה "פוקס ניוז" ואמר כי אירן פעלה ותכננה לפגע בשגרירות ארצות הברית בבגדד, במקביל לניסיונות נוספים לפגוע שגרירויות אמריקניות נוספות. המידע הזה הניע את המהלך לחיסול מפקד משמרות המהפכה קאסם סולימאני. "היעד ככל הנראה הייתה השגרירות בבגדד, אני יכול לחשוף שהיו ארבע שגרירויות סך הכול".

קאסם סולימאני, מפקד כח קודס
קאסם סולימני | צילום: BBC

במקביל לריאיון, הוושינגטון פוסט דיווח כי באותה יום שפעלה ארצות הברית לחסל את סולימאני בעירק, כוחות צבא אמריקנים יצאו לפעולה סודית בתימן במטרה להביא לחיסולו של בכיר אירני נוסף. גורמים רשמיים בממשל האמריקני מסרו כי המטרה הייתה עבדול רזה שחלאי, מפקד בכיר ב"כוח קודס" האירני שפעל בתימן.

לפי הפרסום, אותו אישרו ארבעה גורמים בוושינגטון, המשימה עצמה נכשלה ולא הביאה למותו.

זירת החיסול של סולימאני
זירת החיסול של סולימאני

גורמים רשמיים בפנטגון ובמטה הצבא האמריקני בפלורידה פיקחו על ביצוע המבצעים בעירק ובתימן. בפנטגון אף שקלו להודיע על הצלחת שני החיסולים יחד, כך לפי אותם גורמים. "אם היינו מחסלים אותו, היינו מתרברבים על כך עוד באותו לילה", מסר אחד הגורמים הבכירים שחשפו את המבצע המסווג.

לפי אותם גורמים, שתי התקיפות אושרו באותה תקופת זמן בממשל. בנוסף, בפנטגון ניסו להבהיר כי מבצע החיסול נותר מסווג לא בשל כישלונו. "ייתכן ועוד ננסה לפגוע בו שוב בעתיד", אמרו.