כשמונה שעות לפני התקיפה האירנית על בסיסים אמריקניים בעירק - חיילי צבא ארה"ב וחיילי צבא עירק נטמעו זה בזה על מנת להסתתר מהפצצה. בהמשך הם העבירו את כלי הנשק לבונקרים המבוצרים שהיו קיימים עוד מתקופת סדאם חוסיין - כך מסרו הבוקר (שלישי) שני קציני צבא עירק לסוכנות הידיעות רויטרס. "פחדתי מאוד הורדתי את הראש וחיכיתי שזה ייגמר", סיפר לוחם אמריקני שהיה בהפצצה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחד המקורות העירקיים סיפר כי עם תחילת התקיפה האירנית: "לא נותר - ולו מטוס קרב אחד או מסק אחד בשטח שהופגז". גורם מודיעיני אחר סיפר כי הכוחות האמריקניים ידעו את המועד המדויק של ההפגזה והיה נראה שהם "מודעים לחלוטין למתקפה". בהמשך הוא העלה שוב את התהייה: האם האירנים עדכנו את האמריקניים טרם ההפצצה.

נזקי התקיפה האירנית על הבסיס האמריקני בעירק
נזקי התקיפה האירנית על הבסיס האמריקני בעירק | צילום: CNN

"כשהטילים האירניים פגעו בבונקרים הם פגעו במתקנים ריקים שפונו כמה שעות קודם לכן", הוסיף אותו גורם. "ההפצצה הזו מוכיחה שהתקיפה האירנית הייתה הסוד הכי פחות שמור בכל המתיחות הקיימת בין אירן לארצות הברית".

החיילים הסתתרו בבונקרים מתקופת סדאם חוסיין

אקים פרגוסון, לוחם אמריקני, היה בבונקר ברגעים המפחידים בהם החלו להתפוצץ הטילים שנורו על ידי אירן. "אחזתי בנשק שלי הנחתי את הראש למטה וניסיתי לחשוב על מקום שמח", סיפר פרגוסון. "בשלב מסוים התחלתי לשיר לבנות שלי. ופשוט חיכיתי וקיוויתי שזה ייגמר מהר. הייתי מוכן למות ב-100% אחוז".

הלוחמים האמריקניים הסתתרו בבונקרים מתקופת סדאם
הלוחמים האמריקניים הסתתרו בבונקרים מתקופת סדאם | צילום: CNN

פרגוסון שיצא יחד עם חבריו ללא פגע סיפר שהעובדה שאיש אינו נפגע היא "נס". הכוחות האמריקניים שהוצבו בבסיס, מאמנים חיילים עירקים להילחם בדאע"ש, והם סיפרו שאיש מהחיילים העירקים לא נפגע גם כן בתקיפה.

ממבט קרוב על הבסיס, ממנו לא נותר הרבה - ניתן להבין שהלוחמים ואנשי הצבא שהיו במקום קיבלו אזהרות מראש וזה הדבר שאפשר להם לתפוס מחסה. עם זאת, יש טענות רבות כלפי הממשל האמריקני על כך שלא נבנו מספיק הגנות, המסתור שהיה ללוחמים לא היה מספיק והם היו נתונים "לחסדי הרקטות".