"לאירן לא תהיה פצצה גרעינית , לא נהיה גמישים בנושא": עמנואל מקרון, נשיא צרפת, נפגש היום (רביעי) בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מקרון, אחד האורחים הנכבדים בפורום השואה הבין-לאומי בירושלים, הבהיר כי ארצו לא תתפשר בנושא הגרעין האירני. מנגד, במסר שהעביר באתר האינטרנט שלו, הפנה נשיא אירן חסן רוחאני מסר מזהיר למעצמות האירופאיות שחתומות על הסכם הגרעין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מקרון פגש היום את ראש הממשלה בנימיין נתניהו ורעייתו שרה במעון ראש הממשלה: השלושה אכלו יחד ולאחר מכן נתניהו ומקרון התיישבו לפגישה שהוגדרה על ידי ראש הממשלה "נעימה, חמה, פרודוקטיבית וידידותית". נתניהו קרא למקרון להצטרף ללחץ ולסנקציות נגד אירן, בעקבות צעדיה בתחום הגרעין ופעולותיה התוקפניות באזור. נתניהו שוחח עם הנשיא הצרפתי גם על המצב בלבנון ועל פרויקט ייצור הטילים המדויקים של חיזבאללה .

"הפגישה הקיפה הרבה מאוד נושאים - אירן, עירק, סוריה, לבנון, טורקיה, לוב ועוד כמה נושאים", אמר נתניהו בתום הפגישה. "סיכמנו לכונן דיאלוג אסטרטגי בין ישראל לצרפת, כדי לאפשר לנו להמשיך לשתף פעולה אל מול האינטרסים המשותפים. זה שינוי חשוב מאוד במדיניות החוץ של ישראל, זה יכול לסייע לנו למען דברים שהם חשובים מאוד לביטחון המדינה".

לאחר פגישתו עם נתניהו ועם הנשיא ראובן (רובי) ריבלין אמר: "בהקשר הנוכחי, צרפת נחושה לוודא שאירן לעולם לא תשיג נשק גרעיני – וגם להימנע מכל הסלמה צבאית באזור". מקרון הוסיף כי צרפת "לא תהיה גמישה" בנושא.

עמנואל מקרון פוגש את שרה נתניהו - פורום השואה הבין לאומי בירושלים
מקרון ובני הזוג נתניהו | צילום: קובי גדעון , לע"מ

אירן תיסוג מההסכם? "לא רוצים נשק גרעיני"

רוחאני קרא למעצמות אירופה "להימנע מחזרה על השגיאה של ארצות הברית כשפרשה מהסכם הגרעין שנחתם ב-2015". לדבריו, המדינות האירופאיות שחתמו על ההסכם "יהיו אחראיות להשלכות אם יפרו את ההסכם".

עם זאת, הנשיא האירני "ריכך" את המסר כשאמר כי אירן "מעולם לא ניסתה להשיג כלי נשק גרעיניים". לדבריו, "אירן לעולם לא תנסה להשיג נשק גרעיני, עם או בלי הסכם". רוחאני ציין כי המשטר בטהרן "עדיין מחויב להסכם הגרעין" והדגיש כי כל הנסיגות מההתחייבויות הן "הפיכות".

רוחאני והטבעת
"מעולם לא ניסינו להשיג נשק גרעיני" | צילום: getty images

ראש הצוות של הנשיא האירני, מחמוד ווזי, השמיע הבוקר איום מרומז לפרוש מהסכם הגרעין. "יציאה מעסקת הגרעין היא אחת האופציות של אירן", אמר לסוכנות הידיעות IRNA. "ייתכן שגורמים עשויים להפנות טענות נגד אירן למועצת הביטחון. אם זה יקרה נקבל החלטות קשות יותר כמו נטישת הסכם הגרעין", הוסיף ווזי והוסיף כי הנשיא חסן רוחאני העלה בעבר את אפשרות במכתב למעצמות אירופה.

עוד אמר ראש הצוות של הנשיא כי אירן וסעודיה צריכות לעבוד יחדיו כדי לפתור את הבעיות האזוריות וטען שהיחסים של טהרן עם ריאד לא  צריכות להיות דומים ליחסים של אירן עם ארה"ב.