לאחר שהתגלו שבעה מקרי הידבקות בקורונה בישראל, בית החולים רמב"ם בחיפה קיבל הנחיה להיערך לקליטת נשאים נוספים של הנגיף - והחל בהקמת מחלקה ייעודית ובהכשרת אנשי הצוות הרפואי. במקביל, משרד הבריאות פרסם רשימה מעודכנת של המקומות שבהם עבר חולה מספר 7, תושב הצפון ששב מאיטליה השבוע. החולה, רוני ברגיל ממגדל העמק, חשף את זהותו ברשת והתנצל בפני האנשים שבאו איתו במגע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תרשים תנועותיו המעודכן של חולה הקורונה השביעי הוא: 

1. טיסת איזיג'ט 4849 U2 - אשר נחתה בתאריך 22.2.2020 בשעה 18:00 בישראל.

2. 25 בפברואר - בין השעות 10:00-9:00 ב"מקלות וניל" בעפולה.

3. 25 בפברואר - שופרסל אזור תעשייה מגדל העמק בין השעות 17:00-18:00.

4. 25 בפברואר - בין השעות 18:00-20:00, בחדר כושר "אתנה" במגדל העמק.

5. 27 בפברואר - בין בשעות 9:30-8:30 בבנק דיסקונט, מגדל העמק.

6. 27 בפברואר - מסעדת "אחוזה" בעפולה בין השעות 15:30-14:00.

לפי הנחיות משרד הבריאות, כל מי שהיה בטיסה עם החולה, או בזמן ובמקומות שצויינו למשך 15 דקות או יותר - עליו להכנס באופן מידי לבידוד בית של 14 ימים ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400. אם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד"א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

"ביום שבת שעברה חזרתי מטיול משפחתי באיטליה בנאפולי", כתב ברגיל בפייסבוק. "קיבלנו הנחיות ברורות מהגורמים המוסמכים שעלינו לחזור לשיגרה חיים רגילה וכך עשינו. רק ביום חמישי האחרון אחר הצהריים קיבלנו הנחייה ביחד עם עוד אלפי אנשים שחזרו מאיטליה שעלינו להכנס לבידוד ביתי לשבועיים וכך עשינו. מבדיקה שעשיתי בבית חולים ביום שישי לפנות בוקר התגלה שאני נושא את הנגיף לצערי".

עוד הוסיף ברגיל, החולה השביעי: "נדבקתי בעצמי באקראי אין לי מושג איך וממי וזה גם לא ממש משנה. אתמול פורסם שבחור ממגדל העמק נדבק אז לצערי זה אני. והייתי במגע שלא באשמתי ולא במתכוון עם אנשים גם אישתי והבן שלי ולא היה לנו מושג עד יום חמישי שיהיו לזה השלכות על אחרים. אנחנו מתנצלים מראש על כל פגיעה במישהו או מישהי, זה כמובן נעשה ללא ידיעתנו".

ברגיל עדכן כי הוא נמצא כעת בבידוד בבית החולים שיבא (תל השומר): "אני מרגיש מצוין פיזית. נפשית אני לא אשקר מאוד קשה לי להיות בסיטואציה הזאת עם כל הרעש מסביב ומקווה שהכול יעבור בשלום עלי ועל משפחתי ושזה סיפור שיותר גדול מכולנו וחשוב לקחת דברים בפרופורציות הנכונות".

 

 

היערכות ברמב"ם לקליטת חולים נוספים

ההכנות בבית החולים רמב"ם כוללות יצירת מחלקת אשפוז חדשה ונפרדת שתמוקם בקומה נפרדת ומבודדת בבניין מאייר, עם כניסה נפרדת מהכניסות הראשיות של בית החולים. עוד במסגרת ההכנות מגובש מערך חדש של כוח אדם, ייעודי ונפרד למחלקה זו, וכן הכנת תשתית שתבטיח בידוד בטוח ומקיף בהתאם הדרישות המחמירות של משרד הבריאות שנועדו להבטיח את בטיחות ובריאות החולים והצוותים המטפלים.

"רמב"ם התמודד בשנים האחרונות מספר פעמים בהצלחה עם אתגרים לא פשוטים בזכות צוותים מיומנים ומקצועיים", מסר ד"ר מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם. "אין ספק שגם אתגר של מתן שירות רפואי לציבור החולים הישראלים במחלת הקורונה ייעשה באותה רמת מסירות ומקצועיות".

נצורים באבו דאבי: קבוצת הרכיבה הישראלית ממתינה לשחרורה

בתוך כך, קבוצת רכיבת האופניים הישראלית עדיין נצורה במלון באבו דאבי, לצד מאות רוכבים ואנשי צוות שהגיעו למדינה כדי להשתתף בתחרות רכיבה. בין הישראלים במקום נמצאים הרוכב עומר גולדשטיין, אנשי הצוות של "ישראל סטארט אפ ניישן", ובעלי הקבוצה סילבן אדאמס ורון בראון.

היום התברר כי יותר מ-200 דגימות שנלקחו במלון לא העלו אף מקרה של הידבקות. בקבוצה מקווים שבעקבות ממצאים אלו הם ייזכו לצאת מהמדינה במהירות האפשרית. עם זאת, ההחלטה מותנית באישור של שלטונות הבריאות המקומיים.

במקביל, באיטליה הודיעו כי חמשת משחקי ליגת הכדורגל הבכירה שתוכננו להתקיים היום, ובהם המפגש בין הקבוצות יובנטוס ומילאן, נדחו לחודש מאי. בדרום קוריאה התגלו היום 219 מקרים חדשים של הידבקות, ובכך עלה מניין הנדבקים במדינה ל-3,150 - הגבוה בעולם מחוץ לסין. 

חשש מקורונה באירן
בהלת הקורונה באירן | צילום: רויטרס

יצואנית הקורונה הגדולה במפרץ הפרסי - אירן

 

מניין המתים באירן זינק ביממה האחרונה בתשעה בני אדם נוספים. כתב השלוחה הפרסית של BBC דיווח היום כי מוחמד אל רמאזאני, חבר פרלמנט שנבחר רק לפני כשבועיים, מת לאחר שנדבק בנגיף הקורונה. עם זאת, בתקשורת המקומית מכחישים את הטענה שהמוות נגרם מהנגיף - וטוענים כי חבר הפרלמנט מת כתוצאה מסיבוכים של מחלת השפעת. 

אתמול דווח כי סגניתו של נשיא אירן חסן רוחאני, מעסומה אבתקכאר, נדבקה בנגיף. הדבר התגלה זמן קצר לאחר שנכחה בישיבת הממשלה וישבה לצדו של רחואני, ועל כן קיים החשש כי גם הוא נדבק.הרשויות באירן מאשרות כי ביממה האחרונה נדבקו 295 אנשים בנגיף הקורונה ו-9 מתו. לאור נתונים אלו אירן היא כעת המדינה בעלת מספר הקורבנות הגבוה ביותר מחוץ לסין – עם 43 אנשים שמתו מהנגיף, ו-293 שנדבקו בו.

הנגיף הגיעה היום גם לקטר, ומקרה ראשון של הידבקות דווח בה. בצל התפשטות הקורונה באזור, הודיעה סעודיה כי היא עוצרת באופן זמני את כניסתם של אזרחים ממדינות המפרץ הפרסי לערים מכה ואל מדינה. ההנחיה חלה על אזרחי כווית, איחוד האמירויות, קטר, בחריין ועומאן - מלבד אלה ששהו בסעודיה במשך 14 ימים רצופים ולא מציגים תסמינים של המחלה.