ממשל טראמפ מנסה להנמיך את גובה הלהבות בגדה: ראש ה-CIA ג'ינה הספל ביקרה היום ברמאללה והבטיחה לאבו מאזן כי ארצות הברית תפעל למנוע סיפוח שטחים בגדה המערבית על ידי ישראל לפני הבחירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הספל ביקשה מאבו מאזן שלא לקבל החלטות פזיזות לגבי תוכנית טראמפ. היום טען אבו מאזן שאנשי ה-CIA שותפים להסתייגותו מהתוכנית. בשנתיים האחרונות מתקיימים מגעים בין הרשות הפלסטינית לארצות הברית, בעיקר באמצעות ה-CIA, זאת משום שהרשות מחרימה את הנציגים הדיפלומטים האמריקנים.

למרות המאמצים של טראמפ להכשיר את דעת הקהל, מנהיגי ערב "התקפלו" - ושרי החוץ שלהם אישרו את ההחלטה שאבו מאזן קידם בליגה הערבית, לאחר שנאם במשך שעתיים. המניע לשינוי העמדה: הלחץ של אירן וטורקיה – שתי המדינות המוסלמיות הגדולות שאינן ערביות – כמו גם החשש מדעת הקהל הפנימית והאיום של אבו מאזן שיחשוף את המנהיגים כבוגדים בעניין הפלסטיני.

האספל. שמעה את ההקלטה? (צילום: AP, חדשות)
ג'ינה הספל, ארכיון | צילום: AP, חדשות
אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית (צילום: reuters)
אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית, הבוקר | צילום: reuters

ארה"ב למדינות ערב: גורל העם הפלסטיני ישתנה - רק אם הגישה תשתנה

שעות קודם לכן, גורם בכיר בממשל האמריקני הגיב על החלטת הליגה הערבית לדחות את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. "אם הליגה הערבית לא תנסה גישה אחרת - הגורל של העם הפלסטיני לא ישתנה", כתב הגורם הבכיר בהודעתו. 

"ארצות הברית מעריכה את ההערות החיוביות של מדינות ערב, לרבות בנושא חזון השלום", הצהיר הגורם מטעם הממשל האמריקני. "רק על ידי רצון לנסות גישה חדשה נבצע פריצת דרך בסכסוך שהותיר את העם הפלסטיני לסבול במשך עשרות שנים. החלטות הליגה הערבית בעבר לא הובילו לשלום או להתקדמות. חשוב לנסות גישה חדשה - או שגורלו של העם הפלסטיני לא ישתנה".

מחמוד עבאס משתתף בפגישת חירום של הליגה הערבית (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס
פגישת שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
מבט כללי על פגישת שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר בעקבות ההכרזה על תוכנית טראמפ | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם היום במהלך כינוס הליגה הערבית - ואיים בניתוק הקשרים עם ישראל. "בתקופת כהונתו של נתניהו לא יהיה שלום. ננתק את קשרינו, כולל יחסי ביטחון, עם ישראל בעקבות נטישת ההסכמים. אני מסרב לעסקה מכיוון שהיא מציבה את ירושלים בריבונות ישראלית. לא אירשם בהיסטוריה שלי ושל ארצי כזה שמכר את ירושלים".

אבו מאזן שב ותקף את העסקה שהציג הנשיא האמריקני: "האמריקנים רוצים שנחלק את אל-אקצא, נוותר על זכות השיבה ונוותר על נשק". לדבריו, "הם רוצים להכיר רק במדינה יהודית. הם רוצים שאבו דיס תהיה בירת פלסטין, שזה כפר קטן ליד ירושלים אבל לא ירושלים עצמה". בהמשך אמר מחמוד עבאס כי בכוונתו להציג תוכנית מדינית משלו בתוך עשרה ימים. תוכניתו צפויה להתבסס על יוזמת השלום הערבית שהוצגה בשנת 2002, שלפיה ישראל תיסוג מכל שטחי רמת הגולן, יהודה ושומרון.