בשגרירות סין בישראל התייחסו הערב (ראשון) להחלטה של ישראל לסגור את שעריה בפני אזרחים סינים ומי שביקר במדינה בשבועיים האחרונים. "פתחנו את שערינו לפליטים יהודים בימים אפלים בשואה ובמלחמת העולם השנייה ולא סגרנו את הדלת עד היום", אמר השגריר בפועל. "מבקשים שגם ישראל תשאיר את הדלת פתוחה לסינים". השגרירות הסינית בתגובה: "לא הייתה כוונה להשוות לימים האפלים של השואה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתדריך לעיתונאים בשגרירות סין בתל אביב, טען ראש הנציגות והשגריר בפועל, דאי יומינג, שיש הרבה "פייק ניוז" בנושא הנגיף הקטלני. "הפחד וחוסר העובדות גרועים מהמגפה", אמר. הנגיף מצוי בעיקר בסין וההתפשטות שלו מצומצמת".

הדיפלומט הבכיר הוסיף שהוא נתקף עצב כשהוא שומע על "הפייק ניוז ועל כך שלא נותנים לסינים להיכנס למדינה". לטענתו, בייג'ינג פועלת בשקיפות מול ארגון הבריאות העולמי, ואף הפנה את העיתונאים להסתכל על המלצות הארגון בנוגע ליחסי הסחר עם סין.

"אני מבין את הדאגה לבריאות הציבור", סיכם יומינג את הדברים, "אך החשש הוא שזה יתפשט למדינות שמערכת הבריאות בהן. 

במהלך השבת גורשו מנמל התעופה בן גוריון 35 סינים שניסו להיכנס לארץ לאחר שעצרו לעצירת ביניים במוסקווה. לפי שעה, המדיניות היא שכל מי שינסה להיכנס לנתב"ג, דרך היבשה או דרך הים ויתברר שהיה בסין – יגורש באופן מיידי. 

מוקדם יותר היום קיימו שר הפנים דרעי ושר הבריאות ליצמן סיור בעמדת רשות האוכלוסין וההגירה בנמל התעופה בנמל התעופה בן גוריון ובחנו את ההיערכות לסגירת המעברים. "באנו לבדוק אישית אם ההחלטות שהתקבלו בדיון עם ראש הממשלה מבוצעות", אמר שר הבריאות יעקב ליצמן. "לא נאפשר פגיעה בבריאות הציבור. נתפלל שהנגיף לא יגיע, נקווה שהתפילות יעזר

שר הפנים אריה דרעי התייחס גם הוא לסכנה שבהתפשטות נגיף הקורונה: "אנחנו לא לוקחים סיכונים כשמדובר בחיי אדם. לא צריך להיכנס להיסטריה, אבל זה עולם קטן והנגיף עובר מהר. החזרנו אתמול 35 נוסעים וכך נמשיך, עם כל אי-הנעימות. בכל מעברי הגבול יש את אותן הנחיות. לא מוכנים להסתכן, עדיף שנעשה דברים מיותרים".

שגרירות סין פרסמה הבהרה לדברים זמן קצר לאחר הפרסום: "אנחנו רוצים להבהיר שלא הייתה כוונה להשוות בין הימים החשוכים של השואה למצב הנוכחי והמאמצים שנעשים על ידי הממשלה הישראלית להגן על אזרחיה".

 

עניין של זמן עד שנגיף הקורונה יגיע לישראל: איך תתגוננו?

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון מחוץ לסין

ישראלים בסין חוששים מנגיף הקורונה: "הרחובות ריקים, כולם מסתגרים בבתים"

חישוב מתמטי: זה מה שיקרה אם לא נעצור את הקורונה