הקהילה היהודית בעיירה מונסיי בניו יורק הוכתה בהלם בעקבות מתקפת המצ'טה שבוצעה הלילה (בין שבת לראשון) בביתו של רב מקומי בזמן אירוע הדלקת נרות חנוכה, במהלכה נדקרו ונפצעו 5 בני אדם - 2 מהם באורח קשה. אחד מהניצולים, בן 65, שיחזר את רגעי האימה וסיפר שהתוקף ניסה להיכנס גם לבית כנסת סמוך, מושל ניו יורק גינה את המתקפה וכינה אותה "האחרונה בשרשרת של אירועים אנטישמיים". החשוד, שלפי הדיווחים ביצע את המתקפה כשצעיף על פניו ומבלי שאמר מילה, נעצר בידי המשטרה המקומית ונלקח לחקירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרב ישראל כהן, תושב מונסיי, סיפר הבוקר לחדשות 12: "אחרי הדלקת נרות והשירים של חנוכה מישהו נכנס לבית, הפנים שלו היו מכוסות במשהו, והוא נכנס עם סכין גדולה והתחיל לעשות מה שהוא עשה. הילדים לא רצו ללכת לישון, זה מאוד מפחיד, זה לא משהו שאנחנו רגילים פה. וכשהוא יצא משם הוא נסע לניו יורק סיטי ומשטרת ניו יורק, הם היו בקשר עם המשטרה המחוזית של מונסיי, וברוך השם שתפסו אותו".

"התפללתי על חיי", תיאר אהרון קון בן ה-65 שהיה בבית הרב בשיחה עם הניו יורק טיימס. "הוא התחיל לתקוף אנשים ברגע שנכנס מהדלת. לא היה לנו בכלל זמן להגיב. ראינו אותו שולף סכין בגודל של מטאטא". קון תיאר כי "ראיתי אותו דוקר אנשים והתחלתי לזרוק כסאות ושולחנות". לדבריו, לאחר שהתוקף נמלט מבית הרב, הוא ניסה להיכנס גם לבית כנסת סמוך, אך האנשים שהיו בפנים כנראה שמעו את הצעקות ונעלו את הדלת, וכך ככל הנראה הצליחו למנוע אסון גדול הרבה יותר. story: Reports of a stabbing attack at a synagogue in Monsey, Rockland County, New York. The town has a large Orthodox Jewish community.

Footage recorded at the scene and shared on WhatsApp by people in the community: pic.twitter.com/mOylEp0XQ0

לייזר קליין, תושב השכונה בן ה-19, הוסיף כי הוא ראה אנשים "בורחים, צועקים וקוראים למשטרה. ראיתי מישהו שוכבעל הרצפה, ראיתי אנשים שמוצאים החוצה. ראיתי דם. אחד מהם שכב על אלונקה".

גורמים רשמיים בניו יורק הגיבו לתקרית ולא הותירו ספק שמדובר באירוע אנטישמי. "זוועה", כתב ראש העיר ביל דה בלאזיו. "כל כך הרבה משפחות יהודיות בעירנו קשורות קשר הדוק למונסיי. איננו יכולים להפריז בפחד שאנשים חשים ברגע זה. דיברתי עם חברים ותיקים שבפעם הראשונה בחייהם חוששים להציג סממנים חיצוניים לאמונתם היהודית".

"מתקפה פחדנית ומתועבת"

מושל ניו יורק אנדרו קומו כתב: "אני מזועזע מדקירות המתפללים - האחרונה בשרשרת של מתקפות שבוצעו נגד הקהילה היהודית בניו יורק השבוע. בשמי ובשם משפחת ניו יורק, לבי יוצא אל הקורבנות ואני מתפלל להחלמתם. זאת מתקפה פחדנית ומתועבת, והנחתי את המשטרה לפתוח מיד בחקירה".

"זה היה מעשה בלתי נסבל ופחדני", הוסיף המושל קומו. "אני רוצה להבהיר: אנטישמיות וחוסר סובלנות, מכל סוג שהוא, סותרים את ערכינו ויש לנו אפס סובלנות למעשי שנאה כאלה. בניו יורק תמיד נתייצב ונאמר בקול אחד לכל מי שמנסה לגרום לפילוג והפחדה: אתם לא מייצגים את המדינה שלנו ותיענשו על מעשיכם".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון מסר כי "ביום שבו אנו חוגגים את חג החנוכה אנו עדים לעוד התקפה נפשעת נגד יהודים. זו העת למעשים ולא לדיבורים, זו העת לאכיפה שתרתיע את מחוללי השנאה באשר הם. לאנטישמיות אין גבולות היא מרימה את ראשה בארה"ב, באירופה ובשאר העולם. על אומות העולם להתאחד במאבק נגד גל השנאה".