אלפי מפגינים פרצו היום (שלישי) לשגרירות ארה"ב בבגדד בעקבות התקיפה האווירית שביצעה וושינגטון בעירק לפני כיומיים. המפגינים, בניהם בני משפחותיהם של ההורגים בתקיפה האמריקנית, הגיעו למתחם השגרירות - והחלו לקרוא קריאות גנאי תוך שהם פותחים בירי ומנפצים חלונות. בעקבות ההסתערות: השגריר האמריקני וצוותו פונו מהמקום "בשל חשש לביטחונם". נשיא ארה"ב טראמפ הגיב: "אירן נושאת באחריות - ותשלם מחיר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

בסרטונים שהופצו מהאירוע נראו המפגינים שועטים אל עבר השגרירות, כשהם משליכים בקבוקים על המאבטחים ואף מנפצים את מצלמות האבטחה של הבניין. המפגינים צעדו עם הדגלים הצהובים של ארגון כתאב-חיזבאללה, שחמישה מגדודיו הושמדו בתקיפה האמריקנית בה נהרגו 25 מאנשי הארגון.

הסתערות על שגרירות ארה
ההסתערות על שגרירות ארה"ב בעירק | צילום: רויטרס, החדשות 12

כחות מיוחדים עיראקיים ניסו לבלום את המפגינים על ידי חסימה של השער הראשי של השגרירות - אך בהמשך דווח כי המפגינים הציתו עמדות שמירה ריקות מחוץ לבניין, והצליחו לפרוץ אל תוך המתחם. על פי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP כוחות אמריקניים יורים רימוני גז ורימוני הלם כדי להרחיק את המפגינים. 

אמש גינו משמרות המהפכה האירניים את התקיפה שביצעה אמש ארה"ב נגד עמדות חיזבאללה בעירק - וקראו לפעולת תגמול. "זכותה של עירק לנקום באמריקנים על התקיפות", נמסר מטעם הכוחות הצבאיים באירן כפי שצוטט בסוכנות הידיעות האירנית "תסמין". ראש ממשלת עירק שלח מסר מאיים גם הוא: "לתקיפה האמריקנית יהיו השלכות מסוכנות". 

 

 

מפגינים בעיראק פרצו לשגרירות ארה
המפגינים מחוץ לבניין השגרירות | צילום: רויטרס

כמוכן, שר החוץ העירקי אמר אמש כי "עירק היא מדינה עצמאית ולא ניתן שהיא תהפוך לשדה הקרב, לא ניתן שיעשו שימוש בשטחים שלה כדי לפעול נגד מדינות שכנות"‎. גורם במועצה לביטחון לאומי בעירק אף הצהיר כי הם שוקלים מחדש את שיתוף הפעולה עם הקואליציה הבין-לאומית נגד דעאש שמובילה ארצות הברית באזור. הוא הוסיף שהתקיפה האמריקנית בעירק היוותה הפרה של הריבונות העירקית.

מי שהצטרף לגינויים היה ארגון הטרור חיזבאללה. "אנו מגנים בחריפות את התוקפנות האמריקנית האכזרית והמגונה נגד עמדות גדודי חיזבאללה בעירק", הכריז הארגון - ושיגר מסר מאיים לעברה של ארה"ב, שאישרה רשמית כי היא זו שביצעה את התקיפה אמש: "אלה שקיבלו את ההחלטה לתקוף חייבים לגלות במהרה את טיפשותה של החלטה פלילית זו, את תוצאותיה ואת השלכותיה".

גאנם איברהים השתתף בהכנת הידיעה.