הבית הלבן החל לפרסם היום (רביעי) את תמלילי השיחות של הנשיא טראמפ עם נשיא אוקראינה זלנסקי – בעקבותיה החלה אתמול המפלגה הדמוקרטית רשמית בהליך להדחת הנשיא. מהתמלילים הראשוניים שמפורסמים עולה שהנשיא אכן דחק במקבילו האוקראיני לחקור את פרשת השחיתות בה מעורב בנו של יריבו הדמוקרטי, ג'ו ביידן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יש הרבה דיבורים על בנו של ביידן", אמר טראמפ לנשיא אוקראינה. "כל מה שאתה יכול לעשות עם היועץ המשפטי לממשלה יהיה נהדר. ביידן הסתובב והתרברב שהוא הפסיק את התביעה, כך שאם אתה יכול לבדוק את זה. זה נשמע לי נורא".

טראמפ הוסיף בשיחה כי עורך דינו הפרטי וראש עיריית ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני ייצור איתו קשר והם ישוחחו, יחד עם התובע הכללי, באר, ויקבעו להיפגש: "הייתי רוצה שתעשה לנו טובה כי המדינה שלנו עברה המון ואוקראינה יודעת על זה הרבה. הייתי רוצה שהיועץ המשפטי לממשלה יתקשר אליך או לאנשיך והייתי רוצה שתגיע איתם לעומק הנושא. לא משנה מה תוכלו לעשות, חשוב מאוד שתעשה זאת אם הדבר אפשרי".

לקריאת המסמך המלא

האנטר ביידן ואביו (צילום: רויטרס)
ג'ו ביידן ובנו | צילום: רויטרס

טראמפ התייחס זמן קצר לאחר פרסום התמלילים לדברים. "הדמוקרטים הם שלחצו על השלטון הקודם באוקראינה לרדת מחקירת השחיתות שהם היו מעורבים בה. מדובר כאן בציד מכשפות הגדול בהסטוריה האמריקנית. אני עצמי התעקשתי לשחרר את תמליל השיחה עם זלנסקי.

אתמול הודיעה יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, לאחר ישיבה של חברי המפלגה הדמוקרטית כי החליטה לפתוח בתהליך להדחת הנשיא שצפוי לארוך חודשים רבים ולהסתיים בניצחון לדמוקרטים, לפחות בבית הנבחרים. "הנשיא טראמפ חייב לשאת באחריות למעשיו. אף אדם אינו מעל החוק", אמרה פלוסי בנאום דרמטי שנשאה בשידור חי לאומה.

בתגובה להודעתה של פלוסי, צייץ טראמפ שניות לאחר מכן: "יום כל כך חשוב באו"ם, כל כך הרבה עבודה והצלחה, והדמוקרטים בכוונה היו חייבים להרוס ולבזות הכל עם עוד חדשות מתפרצות על שטויות של ציד מכשפות. כל כך רע למדינה שלנו!". בציוץ נוסף זעק הנשיא: "הטרדה נשיאותית!".

פלוסי נמנעה עד כה מפתיחה בהליך הדחה לאחר שסברה שאין סיכוי שזה באמת ייגמר בהדחה - וגם כי חשבה שמהלך כזה ייתפס כניסיון רדיפה של טראמפ הרפובליקני - מה שעלול היה לפגוע בסיכויים של דמוקרטים במדינות המתנדנדות להיבחר לסנאט ולקונגרס. אלא שכעת הלך והתגבש קונצנזוס סביב המהלך - ופלוסי פתחה בו.