מהגדלות חזה ועד הרמת עפעפיים, ניתוחי אף, הצמדות אוזניים ומתיחת פנים: ניתוחים פלסטיים הפכו ליותר ויותר מבוקשים, דווקא בחסות הקורונה. על פי נתוני האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, כ-78 אלף ישראלים עברו ניתוח פלסטי בשנת 2020. כאשר הניתוח הפופולרי ביותר הוא הגדלת חזה עם כ-10 אלף נשים שביצעו אותו. במקום השני בפופולריות - ניתוח אף, הליך שביצעו השנה 7,000 ישראלים ובמקום השלישי - שאיבת שומן עם 6,000 בני אדם שביצעו את ההליך. זאת לפני שדיברנו על רבע מיליום הזרקות בוטוקס לנשים ולגברים. 

רוצים לומר: ההליכים האסתטיים מסתמן לא הולכים לשום מקום. לקראת השנה החדשה  - הזדמנות טובה לראות איך אתם מסדרים לעצמכם את השנה ולהבין מהו הזמן המומלץ לבצע כל הליך וקצת על הפרוצדורה עצמה. פנינו לד"ר רונן גלזינגר, מומחה בכירורגיה פלסטית ולד"ר סיון מרסר, מומחית לרפואת עור אסתטיקה ולייזר. 

הטיפולים המומלצים לעונת החורףשאיבת והמסת שומן

מיועדת לכל מי שמפריעים לו מצבורי שומן קטנים כגדולים, באזורים הנראים לעין וגם לא, לקראת עונת הקיץ, נכון להכין את הגוף בחורף. הטיפולים כיום נעשים ע"י מכשיר שמחליף את ניתוחי שאיבת השומן הפופולאריים. 
למי מתאים? עבור אנשים עם כמויות שומן גדולות יותר, בעלי עודפי עור או במיקומים מסויימים.
מה עושים? פעולת גלי הרדיו מחממת באופן אחיד ומהיר את השומן וממיסה אותו. בו זמנית - המכשיר מבצע שאיבת שומן שנמס החוצה, החום סוגר את כלי הדם נקודתית ולכן הפעולה גורמת גם לכיווץ העור. כלל הפעולה בממוצע אורכה כ- 60 דקות (תלוי בגודל האזור).
זמן החלמה: 3-4 ימים עד חזרה לשגרה מתונה, וכשבוע עד החזרה לפעילות מאומצת יותר.
זמן תוצאות: את התוצאה אפשר לראות כשלושה שבועות לאחר הטיפול, כשהתוצאה הסופית מתקבלת לאחר כחצי שנה.

גניקומסטיה (שדיים מוגדלים)

חזה גברי ידוע גם בשם גניקוסמטיה, וזו תופעה שכיחה המופיעה בקרב 40% מהגברים בערך. תופעה זו תופיע לקראת גיל ההתבגרות של הנער, אך בדרך כלל חולפת עם סיומה. אולם, כאשר אינה חולפת - נותרת לגבר רקמת שד ושומן גם לאחר גיל ההתבגרות ושתיהן יוצרות חזה מוגדל יחסית ובמקרים קיצוניים אף מזכיר חזה נשי, מה שגורם לחוסר נוחות ולדימוי עצמי נמוך.
"גברים רבים בעלי חזה גדול יותר מהרגיל, נמנעים מהליכה לים, מוגבלים בלבושם ומפתחים בעיות תדמית וביטחון עצמי ירוד" מסביר ד"ר רונן גלזינגר.
מה עושים? פעולת שאיבת רקמת שומן והשד ובמידת הצורך, גם כרית עודפי העור בהתאם להחלטת כירורג פלסטי מומחה. לאחר הניתוח עלולים להופיע שטפי דם ובצקות אשר גורמים לשד להיראות מעט גדול יותר, אך זוהי תגובה טבעית של ההליך. תופעות אלו נעלמות לאחר מספר ימים.
זמן החלמה: זמן החלמה סביר יהיה עד 7 ימים ובכוחם להשפיע משמעותית על אופן ההחלמה והתוצאות. לפעילות ספורטיבית או מאמצים גופניים ניתן לחזור בהדרגה.
זמן תוצאות: ניתן להבחין בשינוי באופן מיידי, אך עם הסרת התחבושות כבר ישנו שיפור ניכר יותר ואילו התוצאות המלאות יתקבלו רק לאחר מספר חודשים. 

הטיפולים המומלצים לעונת הקיץ

"תקופת הקיץ, החופש הגדול, וחופשים ארוכים בכלל – הם העת המדויקת עבור העוסקים במוסדות החינוך (גנים, בתי ספר, תיכון וכו') שנוטים לאמץ את חודשי יולי-אוגוסט כדי לעבור שינוי אסתטי שחפצו בו, כזה או אחר. גם בעבור ילדים ובני נוער ניתן לבצע כל מיני שינויים אסתטיים המתאימים לגילם. כיוון ומדובר בחופש ארוך, ניתן לנצל את זמן ההחלמה והמנוחה בתוך כל החודשיים של החופש והקיץ" מסביר ד"ר גלזינגר.

הגדלת חזה

למי מתאים? נשים מעל גיל 18 בעלות חזה קטן המעוניינות בחזה גדול יותר או בחזה בעל צורה מושכת יותר.
מה עושים? הניתוח נעשה תחת הרדמה כללית ונמשך בין שעה וחצי לשלוש שעות. במהלכו המנתח עושה כל מאמץ כדי שהצלקות יהיו אסתטיות וימוקמו בקו החזייה.
זמן החלמה: כשבוע לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות יומיומית רגילה כולל עבודה. כמובן לכל אישה קצב החלמה שונה, כך שמדובר בממוצע.
זמן תוצאות: במשך 6 שבועות יש ללבוש באופן רצוף חזייה מיוחדת, לתמיכה ועיצוב ולאחר מכן כבר נראה תוצאה כמעט סופית. השיפור והצורה הסופית נמשכים גם כשנה לאחר הניתוח.

הרמת עפעפיים

ניתוח פופולארי אשר מרענן ומצעיר את מראה הפנים אשר מטרתו לטפל בצניחת עפעפיים, שקיות מתחת לעיניים ובקמטים. ניתוח עפעפיים הנו הליך קל יחסית אשר משפר באופן דרמטי את מראה הפנים, מטרתו היא הסרת עודפי עור בעפעף העליון וסילוק רקמות השומן מתחת לעיניים. תוצאת הניתוח היא השבת המראה הטבעי והפחתת שנים רבות ממראה הפנים.
למי מתאים ?
מתאים בדרך כלל למטופלים גברים ונשים החל מגיל 30-35. לצד אלו יופיעו שינויי גיל נוספים, אשר ניתוח עפעפיים לא עוזר להם כגון צניחת גבות, עור לחיים רפוי ועוד, אך לעתים קרובות ניתוח עפעפיים יבוצע בשילוב ניתוח מתיחת פנים להשלמת המראה.
מה עושים? בבסיסו של ניתוח הרמת עפעפיים מקצרים את אותו עודף עור הגורם לנפילת עפעף ניכרת ומחזקים את האחיזה בינו לבין השריר. במידה ואותו שריר אצל המטופל, חזק דיו ואין צורך לנתח אותו – אפשר לדלג על החלק הזה בהליך, אך זה נתון להחלטת רופא מנתח בלבד. ניתוח הרמה נעשה כיום בהרדמה מקומית ולרוב אורך כשעה.
זמן החלמה: אחרי שבוע מורידים תפרים. נשארת נפיחות לעיתים שטפי דם ואדמומיות במשך מספר שבועות, אך זה משתנה בין מטופל למטופל.
זמן תוצאות: תוצאות ייראו לעין עם ירידת הנפיחות.

מתיחת פנים

המסת שומן ומיצוק העור בגלי רדיו באמצעות מכשיר המיועד לאזורים כמו צוואר קו הלסת והסנטר. הטיפול מתקיים באמצעות גלי רדיו RF ומתאים מאוד למקרים בהם אין עודפי עור גדולים מדי, או מסת שומן מאסיבית. זהו טיפול זעיר-פולשני, במהלכו מתבצעות 3 פעולות בו זמנית: המסת שומן, שאיבתו ומיצוק העור בעדינות, בפעולת גלי רדיו אחת בהרדמה מקומית. משפר באופן ניכר מצב העור והקמטים בפעולה אחת ובתוצאה מידית.
למי מתאים ? לכל מטופל במצב ביניים בו מתחילה נפילה והתקמטות אך עדיין המצב אינו מתאים למתיחת פנים, וניתן להתעכב אתו כמה שנים ולבצע את זה במקום. בנוסף, הטיפול מצוין לאנשים אשר אינם מעוניינים בניתוח או אינם יכולים לעבור ניתוח מסיבות שונות. הטיפול מתאים לכל גווני העור.
מה עושים? גלי הרדיו יוצרים חום בתוך רקמת השומן אשר גורם להרס דופן תא השומן ולהמסתו. וכך, שאיבת השומן המומס קלה יותר ופחות טראומתית ולכן ההחלמה תהיה פשוטה יותר, עם פחות כאבים ופחות שטפי דם.
זמן מנוחה: לאחר ההליך תיתכן נפיחות קלה העוברת לאחר מספר ימים.
זמן תוצאות: תוצאות ההליך מתחילות להראות כשבועיים שלושה לאחר הפעולה ונמשכות עד למספר חודשים.

עבור ילדים ובני נוער:

הצמדת אוזניים

אוזניים מסיימות את ההתפתחות התקנית שלהן כבר בגיל 8 אבל ממשיכות לגדול במשך כל החיים. החל מגילאי הגן, ניתן לשים לב למבנה האוזניים של הילד/ה ובמקרים בהם האוזניים גדולות באופן יחסי או רחוקות מהראש באופן חריג, ולעקוב עד כמה העניין מהווה הפרעה נפשית או חברתית. ד"ר גלזינגר מסביר: "כיום בניתוח יחסית לא מורכב ניתן לתקן את הבעיה, כאשר הערך המוסף כאן מתבטא בפן הנפשי של הילד, למשל מניעה של התנכלות חברתית לילדים, דימוי עצמי ועוד.
למי מתאים ? ניתוחי אזנים ניתן לבצע כבר מגיל 6 , עם העלייה לכיתה א'.
מה עושים? הניתוח אורך כשעה עד שעה וחצי בלבד בילדים. בגיל זה נדרשת הרדמה כללית אך בגיל מבוגר יותר ניתן לבצע גם בהרדמה מקומית. 
זמן מנוחה: החלמה כשבוע וכבר לאחר ניתן לחזור לפעילות.
זמן תוצאות: שינוי נראה לעין ניתן לראות מיד לאחר ההליך, כאשר לאחר חודשיים שלושה צורתן מתעצבת סופית. 

ניתוחי אף

ניתוח פלסטי לתיקון מראה האף, הוא ניתוח פופולרי גם בגילאי העשרה, ודורש לפחות שבוע החלמה, כך שאין זמן יותר מתאים לעשות אותו מאשר בחופשים ארוכים.
למי מתאים? " לרוב איני ממליץ על ניתוח אסתטי בגילים אלה, אלא במקרים קיצוניים של אף מאוד לא פרופורציונלי לפנים", אומר ד"ר גלזינגר. "בדרך כלל, אעדיף שהמטופל ישקול לשלב ייעוץ פסיכולוגי לפני קבלת החלטה על ניתוח בגילים מוקדמים מהמקובל על מנת לברר את מוכנותו הנפשית של הנער/ה לתהליך הניתוחי, לשינוי ולתקופת ההחלמה. במידה והניתוח הרפואי אינו הכרחי, וההיבטים החברתיים או הרפואיים אינם מחייבים זאת, ניתן להמתין עד גיל 18 לביצוע הניתוח האסתטי".
מה עושים? הניתוח מתבצע בהרדמה כללית, ללא חתכים חיצוניים כאשר כל התהליך נעשה מבפנים ואורך בין שעה לשעה וחצי.
זמן מנוחה: שבוע עד עשרה ימים כאשר המטופל עם אף מגובס, ומראה נפוח באזור העיניים והאף.
זמן תוצאות: הצורה הסופית תתעצב במהלך השנה הקרבה, אך כמובן שהשינוי המשמעותי נראה לעין כבר בשבועות הראשונים, מיד בתום הנפיחות באזור. ניתוח מסוג זה משנה כמעט תמיד את מראה הפנים הכללי באופן די ניכר.

טיפולים רב עונתיים לכל ימות השנה 


ניתוח מתיחת בטן


הפתרון העמוק ביותר שנותן את המענה הטוב ביותר לבעיית עודפי עור, עור רפוי ועודף השומן בבטן, ונחשב לשיטה היעילה והמוצלחת ביותר להשגת מראה בטן שטוחה. הניתוח מתחלק בין המטופלים שמכינים בחורף את גופם לקיץ, ולאלה שהקיץ תפס אותם לא מוכנים. הוא אף מתאים למצבים שבהם יש עודפי עור משמעותיים בבטן בעקבות לידות, הריונות, או ירידה גדולה במשקל. ד"ר רונן גלזינגר מסביר: "יש כיום טיפולים ממוקדים שפותרים את הבעיה של מצבורי שומן באזורים ספציפיים בגוף כמו למשל הבטן. הם מיועדים בדיוק למצבים שבהם המשקל תקין והגוף אפילו די חטוב, ובכל זאת ישנם מצבורי שומן במקומות מסוימים".
למי מתאים ? למצבים שבהם יש עודפי עור משמעותיים בבטן בעקבות לידות, הריונות או ירידה גדולה במשקל.
מה עושים? הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה במהלכו שואבים עודפי שומן, קושרים את שרירי הבטן שהתרופפו או נקרעו ומסירים עודפי עור.
זמן מנוחה: החזרה לעבודה ולשגרה תתרחש כשבועיים ־שלושה לאחר הניתוח. זמן ההחלמה הסופי נמשך כמה חודשים.
זמן תוצאות: תוצאות התחלתיות ייראו כעבור כמה שבועות לאחר הניתוח, עם ירידת הבצקות ושטפי הדם. התוצאה הסופית תתקבל לאחר כמה חודשים.

טיפולים שמומלץ לעבור בעונת מעבר וחגים

 עונות המעבר וחגי השנה מלווים בחופשות ובחגים שמעניקים טווח החלמה ראוי, מינימלי, וכך בזמנים אלו תמיד מורגשת עלייה בביקוש לטיפולים נקודתיים, ללא זמן החלמה רב, ביניהם: הזרקות בוטוקס ומילוי נפחים באמצעות חומצות, מסבירה ד"ר סיון מרסר, מומחית ברפואת עור, אסתטיקה ולייזר מסבירה על הסוגים השונים:

טיפול בקמטי הבעה באזור המצח

לקראת סוף גילאי ה-20 ניתן להבחין בקמטי הבעה בולטים יותר מבתקופת הנעורים, אלו כבר הנחילו את אופי הבעות הפנים הכללי, אך לכל המעוניין לטשטש ולהרפות שרירים המבליטים את אותם קמטי הבעה עושים זאת באמצעות בוטוליניום טוקסין , רעלן להרפיית שרירים (בוטוקס או דיספורט).
למי מתאים? בעיקרון לכל מי שחפץ בצורך אך הגילים הממוצעים בהם מתחילים לרוב יהיו מעל גילאי 25, כאשר מתחילים להבחין בסימנים התחלתיים של קמטים באזור המצח, בין הגבות וצדי העיניים.
מה עושים? הטיפול נעשה בהזרקת החומר סביב האזורים המבוקשים באזור השליש העליון של הפנים להרפיית השרירים.
זמן תוצאות: כעבור מספר ימים הוא מתחיל לפעול והאזור הספציפי שאליו הוזרק הבוטוקס נראה חלק יותר, רפוי וכאשר רוצים להפעיל אותו הוא אינו מגיב - התוצאה שהעור לא מתקמט ברגעי ההבעה.

מילוי נפחים בשליש המרכזי של הפנים, פיסול ועיצוב שפתיים ומילוי קמטים

שימוש בסוגים שונים של חומצות היאלורוניות המשמשות למילוי נפח חסר, עיצוב או פיסול של שפתיים ובין היתר גם שקעי עיניים – אלו הם בין האינדיקציות הבולטות שיש לה להציע. כל הטיפולים מהסוג הזה מגיעים סביב גיל 30, תלוי מטופל וצרכיו, כאשר כל טיפול כזה מעניק נראות חדשה לאזורים המטופלים, החזרת המראה הצעיר וחיוניות כללית.
למי מתאים? מטופל/ת הסובלים מא- סמטריה בשפתיים, או שפתיים דקיקות ומעוניינים במראה בשרני וחושני יותר.
מה עושים? במילוי שפתיים לדוגמה מזריקים עם מחט דקיקה לאזור, במינונים זעירים על מנת לדייק כיוון שהאזור הוא קטן, ובשימת דגש על סוג צמיגו החומצה שיתאים לאזור השפתיים.
זמן תוצאות: תוצאות ההזרקה הן מיידיות, אך בימים הראשונים עתידה להיות נפיחות ושטפי דם מעטים בנקודת הדקירה שיחלפו תוך מספר ימים. התוצאה מחזיקה: בין חמישה חודשים עד שנה בשפתיים. 

מילוי שקעי עיניים

שקעים או עיגולים שחורים תחת העיניים היא תופעה נפוצה ומתסכלת המשווה לפנים מראה עייף ובוגר. מדובר בתופעה נפוצה ומבוססת אך הסיבות לה רבות כמו גם הפתרונות  שיש לרפואה להציע על מנת, לטשטש, לתקן, או לשפר אותה. "ידוע כי העור באזור העפעפיים התחתונים הוא העור הדק ביותר, מסבירה ד"רן מרסר. "בנוסף הוא ידוע גם כעור דל ברקמת השומן התת עורי שלו שעם הגיל, הופך באופן טבעי לדק ויבש עוד יותר, כאשר גם בו חלה צניחה של אזור הלחי העליונה המשפיעה על האזור הכללי".
למי מתאים? לרוב מתאים למי שסובל ממראה עיניים עייף, מפערי הגיל, הגנטיקה או המוצא ומעוניין לשפר את מראה העיניים הכללי.
מה עושים? אחד הפתרונות הידועים הוא הזרקת חומרי מילוי לאזור סביב השקעים, חשוב לציין שיש מגוון טכניקות בשיטת ההזרקה ומומלץ להיוועץ ברופא שמנוסה באזור זה.
זמן תוצאות: השינוי ניכר לעין באופן מיידי, אך התוצאה האופטימלית מתגלה לאחר הנפיחות הטבעית של הימים הראשונים.