אנחנו לא תמיד אוהבים לדבר על זה אבל לפעמים אין ברירה. אחרי הכול שלשולים בעונת הקיץ הם תופעה רווחת במבוגרים ובילדים גם יחד. לצד אי נוחות וכאב, התופעה עלולה להיות מסוכנת אם היא מובילה למצב של התייבשות ושיבוש מאזן הנוזלים, המלחים והמינרלים בגוף. אז מה גורם לשלשולים בעונה החמה? האם אפשר לטפל בהם וממה מומלץ להימנע? פנינו לד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים ובהמטולוגיית ילדים, עם תשובות לשאלות נפוצות, שיעשו לכם סדר במערכת העיכול.

 1. מה זה בכלל שלשול?

  שלשול מאופיין במתן צואה בתכיפות גבוהה מהרגיל (בדרך כלל שלוש פעמים ומעלה ביום) וביציאות רכות או נוזליות. חשוב לדעת, שלא כל יציאה רכה היא שלשול. אם למשל יש לכם יציאה רכה פעם אחת ביום, לא בהכרח מדובר בשלשול.

 2. כיצד הוא נוצר?

  השלשול נובע מחוסר איזון בין כמות הנוזלים שנספגת במעי לבין כמות הנוזלים המופרשת ממנו.
  הסיבות לשלשולים הן מגוונות, אם כי השכיחות ביותר הן וירוסים וחיידקים הגורמים לדלקת בתאי המעי ולהפרשה של מים ממערכת העיכול. הדבר עלול להיות מלווה גם בחום, בכאבי בטן ובהקאות. יציאות כאלו יכולות להיות מלוות גם בדם או בריר, דבר היכול לרמז שהמקור להן הוא חיידקי.
  יש כמובן גם שלשולים שנגרמים כתוצאה מהרעלת מזון, מבעיה בספיגה של מזון (למשל, כתוצאה מרגישות לפרוקטוז, ללקטוז או צליאק), ויש גם שלשולים כרוניים שחוזרים על עצמם - ואז יש ללכת להיבדק אצל הרופא. 
 3. מדוע התופעה הזו בולטת דווקא בקיץ? 

  הסיבה היא שלקראת עונת הקיץ וירוסים כמו רוטה או נורווק פעילים יותר. כמובן שבעונה החמה שלשולים יכולים להיגרם גם כתוצאה מאכילת מזון שהתקלקל, ולכן מומלץ להקפיד על שמירתו בקירור. יחד עם זאת, חשוב לציין שברוב המקרים, תופעת שלשולים אינה נובעת ממזון מקולקל, אלא דווקא משגשוגם של וירוסים וחיידקים שונים, שאוהבים מאוד את החמימות שבאוויר.
 4. מה מומלץ לאכול כשמשלשלים?

  היות ובמהלך שלשול פעיל - הגוף עלול לאבד כמויות גדולות של נוזלים, חשוב להקפיד על שתייה רבה על מנת להשיב לגוף את הנוזלים שאבדו לו. בנוסף, חשוב לאכול דברים מלוחים כדי להחזיר את מאזן המלחים שהתערער.  למרות שהנטייה המקובלת כיום היא להמשיך לאכול כרגיל כשמשלשלים, יש המחמירים שממליצים לאכול מאכלים כדוגמת אורז, בננות, תפוחי אדמה ומרק עוף, ופחות מוצרים של חלב טרי. מומלץ גם לצרוך במקביל פרוביוטיקה, שיכולה לסייע לשיקום מאזן החיידקים במעי ולקצר את משך ההחלמה.
  כשהשלשול הוא בקרב תינוקות הניזונים מתמ"ל, ההמלצה היא להמשיך לצרוך אותו גם אם הוא חלבי, היות והפורמולה מכילה גם מים, מלחים ופרוביוטיקה. אפשר לשלב גם מגוון דייסות על בסיס אורז.
 5. כיצד כדאי לעצור שלשול והאם כדאי לעשות זאת?

  בדרך כלל לא נהוג לעצור לחלוטין את השלשול. ההעדפה היא שהגוף יתגבר על המחלה, ושכל המחוללים הזיהומיים –יצאו החוצה מהגוף (דרך מערכת העיכול). במקרים של שלשול במבוגרים נמליץ במידת הצורך להיעזר במוצרים המסייעים להאטת התכווצויות השרירים במערכת העיכול, וכתוצאה – להפחתת השלשול, ובעיקר- הקלה בכאבי הבטן, ובכך לאפשר להם להמשיך בשגרת חייהם.

  אחד המוצרים המומלצים כיום מבוסס על ג'לטין טנאט, וניתן לרכוש אותו ככמוסות למבוגרים או באבקה לילדים. הוא מסייע בשליטה ובהפחתת תסמיני השלשול שמקורם מסיבות שונות, כגון כאב בטני ועשייה תכופה של צרכים. בנוסף, הוא יוצר שכבת מגן במעי, שמונעת מהגורמים המזהמים להגיע לתוך התאים. הוא גם פועל יחד עם מערכת העיכול להפרשת הגורמים המזהמים החוצה. במקרה של התייבשות, הרופא ימליץ לעיתים על קבלת עירוי נוזלים. לרוב מומלץ לתת גם פרוביוטיקה המשקמת את פלורת חיידקי המעי "הטובים", ועוזרת לצמצום משך השלשולים.
 6. מה לעשות אם השלשול בכל זאת לא עובר, או שהוא מלווה בתופעות נוספות?

  ישנם מצבים בהם ילד משלשל ולא נותן מספיק שתן או שצבעו כהה, כשהוא נראה אפאטי, כשתינוק קטן בוכה בלי דמעות, כשהפה יבש, המרפס שקוע וכשיש חום גבוה והקאות חוזרות –ההמלצה היא לגשת לרופא הילדים לבדיקה מקרוב בהקדם האפשרי.
 7.  אם הילד משלשל, מתי יש להוציא מהמסגרת החינוכית ומתי ניתן לשוב לפעילות עם אחרים?

  כשהילד משלשל (3 פעמים ומעלה ביום) יש להוציא אותו מהגן או מהכיתה ולקחת אותו הביתה, כי ההנחה היא שמדובר במשהו זיהומי שיכול להדביק ילדים אחרים. ניתן להחזיר את הילד לגן או הכיתה 24 שעות לאחר הפסקת השלשולים, והתסמינים הנוספים (כמו חום או הקאות), כשהילד מרגיש טוב.
 8. האם בבריכה או בים ניתן להידבק בנגיף שגורם לשלשולים?

  המחלות בהן עלולים להידבק בעת שחייה בבריכה ציבורית הן כאלו המופצות באמצעות שאיפה, בליעת מים וכן מגע של העור עם מקור מים מזוהם. מסיבה זו, בבריכות שחייה שמתוחזקות היטב ומטוהרות בכלור באופן קבוע סיכוי ההידבקות הוא אפסי, בעוד שרחצה בבריכה ביתית שאינה מטוהרת בכלור סיכוי ההידבקות גבוה יותר במידה ובולעים את המים. בכל הנוגע לרחצה בים, סיכוי ההידבקות הוא קלוש, הן בשל ריכוז המלחים והן בשל תנועת הגלים שמסיטה את המים ממסלולם באופן תדיר.

 9. האם יש משמעות לגיל או למין בהידבקות במחלות שבאות לידי ביטוי בשלשולים?

  אין משמעות למין אולם לגיל כן עשויה להיות משמעות היות וההידבקות בהם נגרמת כתוצאה מבליעה על ידי המארח הבא שלהם. מסיבה זו, סביר להניח שילדים קטנים יותר יטו להידבק בקלות רבה יותר, היות והם שומרים פחות על היגיינה של נטילת ידיים, ובשל העובדה שהם נוטים להכניס לפיהם חפצים.