החשיכה המוקדמת לצד הקור של החורף הם שילוב מנצח לאפס מוטיבציה ותיאבון יתר. בחורף קשה לנו יותר להקים את עצמנו לאימוני כושר, חמש אחר הצהריים מרגיש לנו כמו תשע בערב ודומה שהדבר היחיד שיכול ממש לנחם אותנו עכשיו הוא פיצה חמה מהטאבון או סופלה ישר מהמיקרו. אז אם גם אתם תוהים מה הדבר המתוק הבא שתיקחו ליד הקפה בזמן שאתם קוראים את הכתבה הזו, הנה כמה דברים שחשוב לדעת על החשק למתוק. 

"החשק או האהבה לטעם המתוק היא מולדת והישרדותית", אומרת עלינה סגל, דיאטנית קלינית, מומחית להפרעות אכילה, שירותי בריאות לאומית, "חיישן הטעם המתוק נמצא בקדמת הלשון ותפקידו ל"לחבב עלינו" את המאכלים המתוקים, על מנת שנשרוד ולא ניכחד. זהו מנגנון קדום טרום עידן הדיאטות, כך שכולנו אוהבים מתוק".

מה הסיבה שיש אנשים שהחשק למתוק עז יותר לעומת אחרים?
"האהבה למתוק היא תוצאה של ההנאה שאנחנו מפיקים מהאכילה של דברי מתיקה. ככל שההנאה גבוהה יותר כך נצפה ונרצה שוב לחזור עליה. ההנאה היא במרכז במוח שנותן לנו REWARD. לכל אחד עוצמת תגמול אחרת ולכן, יש כאלו שמאד יהנו ויחפשו אכילה של דברי מתיקה וכאלו שהרבה פחות".

באילו מצבים יש לנו דחף מוגבר לאכילת מתוק?

במצבי רעב ועייפות
כאשר הגוף "דורש אנרגיה מידית ולכן יהיה דחף כלומר, נרגיש שיש צורך במשהו מתוק באופן דחוף.

בתזונה מרובת פחמימות פשוטות
נוצר מצב של הפרשה גבוהה של אינסולין (ההורמון שמכניס סוכר לתא). זהו סוג של מעגל רשע: ככל שאוכלים יותר - רוצים יותר. יש שיגדירו זאת כהתמכרות אך אפשר להגדיר זאת כהתרגלות.

אכילה פחותה אחרי אימון
צניחה בערכי הסוכר ושוב הגוף דורש להחזיר מהר את המצב לתקינות ולכן חווים דחף למתוק.

אכילה של ארוחה גדולה
דווקא בגלל אכילה בכמות גדולה בבת אחת שגורמת להפרשה של אינסולין ברמה גבוהה, שוב האינסולין מבקש סוכר.

שינויים הורמונליים לפני מחזור
בתקופה הזו של החודש יש ירידה בסרוטונין - אותו מעביר עצבי שבנוכחות מולקולה של סוכר, רמתו עולה ויש הקלה זמנית.

מצבי לחץ ודכדוך
גם כאן יש הפרה של מאזן הסרוטונין ואכילה של דברי מתיקה נותנת הקלה רגעית".

למי שרוצה לשלוט במינון המתיקות בתפריט שלו, עלינה סגל מציעה מספר כללי אצבע:

 1. הקפדה על אכילה סדירה

  לא לדלג ולא לחסוך ב-3 ארוחות משביעות ומזינות עם כמות מתאימה של חלבונים וסיבים תזונתיים. ככל שנהיה יותר שבעים כך אכילת דברי המתיקה תהיה בשליטה.
 2. היגיינת שינה נאותה

  לשינה תרומה רבה למצב הבריאותי שלנו, למצב הלב שלנו וגם להשמנה: במחקר, שנעשה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה ובוצע במעבדת שינה, נבדקו 46 מבוגרים בריאים, בין הגילאים 21 ל-50. קבוצה אחת מהנבדקים זכתה לקבל מעט שעות שינה, ולאחר לילה כזה ניתנה למשתתפיה האפשרות לעשות פעילויות רגילות ולאכול כמה שהם רוצים. בסריקות מוח שהתבצעו על הנבדקים נמצא כי המוח משתנה כתוצאה ממחסור בשינה, מה שאפשר לחוקרים לחזות בדיוק כמה שומן יצרוך כל נבדק בעקבות מחסור בשינה. תוצאות המחקר הראו כי בקבוצה שלא קיבלה מספיק שינה המשתתפים צרכו 950 קלוריות יותר מבדרך כלל, רובן משומן ופחמימות."הממצא העיקרי במחקר הוא שמספיק לילה אחד ללא מספיק שינה בשביל לשנות את תהליך קבלת ההחלטות במוח". מסביר הנרי ראו, מנהל המחקר. איך שלא יהיו, הקפידו על שינה איכותית של כ-7-8 שעות: אל תירדמו מאוחר מדי, הימנעו מלאכול בסמוך לשעת השינה והרחיקו מסכים ככל שניתן.  

 3. אכילה נכונה אחרי אימון

  הקפידו לאכול אחרי פעילות גופנית ארוחה עם חלבון ופחמימה כדי לעזור לגוף להתאושש כמו לדוגמא: יוגורט עם פרי או לחם עם גבינה.
 4. אכילה עד לנקודת שובע

  יש הבדל בין "שבעים" ל"מלאים" שלא לומר "מפוצצים". מלאות לא נוחה כי אז גם האינסולין לא יעלה לרמה גבוהה.
 5. הקפידה על פעילות גופנית סדירה

  פעילות זו מווסתת מאד את הדחף ואת האכילה ללא שליטה, וזה מבלי שדיברנו על שאר המעלות שיש בה. 
 6. ותרו על מניעה

  לצד שלל הנחיות, אנשים רבים נוטים להימנע ובכך הגוף מגיע למצב של חסך. זהו מצב שלילי שמפעיל אצל רובנו את מנגנון הקיפוח והפיצוי וזה בדיוק המקום ההפוך שנרצה להיות בו.

 7. תירגול דחיית סיפוקים

  נסו לפתח את "שריר ההשהייה": לעתים כשמשהים דחפים הם פשוט נעלמים. הדרך הכי טובה היא לשתות שתי כוסות מים, רגע לפני הסיפוק הרגעי. זה עשוי לתת לכם את התשובה המהירה.
 8. לא להרעבה

  ומה שלא יהיה והכי חשוב: אל תכניסו את עצמכם למשטרי דיאטה מרעיבים בשום צורה.