זה לא חדש שלבחירה לרכוש יד-שניה יש השפעה חיובית על הסביבה; עצם רכישת מוצר שכבר קיים, מונע את הצורך בייצור חדש, וכמובן גם מציל אותו מלהפוך לזבל. אבל מה אם אגיד לכם שברכישת בגד מחנות יד-שניה, תוכלו להשפיע פעמיים, ובנוסף להשפעה החיובית על הסביבה, תוכלו להשפיע גם על החברה?

השבוע אני שמחה להכיר לכם קונספט שעונה בדיוק על ההגדרה הזו – חנויות אימפקט. חנויות אימפקט הן חנויות שיש להן ערך חברתי, כאלה שבקנייה בהן אתם גם חוסכים כסף, גם שומרים על הסביבה וגם זוכים לתרום את חלקכם לחברה.

אז הנה רשימה של חנויות כאלה, שכל אחת מהן פועלת עם המון צניעות במטרה לעזור לאוכלוסיות שונות בחברה:

1.״דנדשה״

רשת חנויות יד-שניה חברתית המהווה מרכז הכשרה תעסוקתי לנשים בתהליכי שיקום. הרשת שייכת לקבוצת ״שכולו טוב״ הפועלת לקידום והשתלבות תעסוקתית וחברתית בקהילה ע״י שיקום במגוון מרכזי הכשרה תעסוקתיים וחברתיים בארץ. כל הבגדים ב״דנדשה״ מתקבלים מתרומות, ומעודדים את העובדות להיות אקטיביות החל מתהליך המיון והסידור ועד למכירה של הבגדים, וכך לרכוש מיומנויות שיסייעו להן להשתלב בחברה.

איפה? לרשת דנדשה יש 7 סניפים: עפולה, חיפה, נתניה, כפר סבא, רמת-גן, קריית-גת, ולאחרונה נפתח סניף חדש ביפו.

מה תוכלו למצוא בחנות? בגדי נשים, הנעלה, אקססוריז

טווח מחירים: 10-70 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by דנדשה (@dandasha_clothing)

 2. ״אהבה שניה״

חנות בגדי יד-שנייה ועודפי מעצבים חדשים. החנות מופעלת על ידי מת״ש – מרכזי תעסוקה שיקומיים. מת״ש הוא תאגיד עירוני של עיריית תל אביב-יפו המפעיל מספר מרכזים בדרום תל אביב ומספק שיקום תעסוקתי לאנשים עם מוגבלויות. במרכזים, השיקומיים המשתקמים מקבלים כלים במגוון תחומים כמו תעסוקה, פיתוח אישי ויכולות חברתיות על מנת לשלב אותם בשוק החופשי.

את החנות ״אהבה שניה״ מפעילים אנשים עם מוגבלויות גם כן, וכל ההכנסות מופנות לטובת קידומם האישי. הבגדים מגיעים מחנויות ומעצבי האופנה עצמם, או על ידי מוטי רייף, שלקח את החנות תחת חסותו והוא אף חבר דירקטוריון במת״ש.

 איפה? צביה לובטקין 33, תל אביב-יפו

מה תוכלו למצוא בחנות? מגוון פרטי נשים, גברים וילדים, הנעלה ואקססוריז

טווח מחירים: החל מ-5 שקלים ועד 30 ש״ח 

חנות אימפקט, אהבה שנייה (צילום: ליהי באר אבן)
צילום: ליהי באר אבן

לא רק תרומה: 5 דברים טובים לעשות עם הבגדים שהוצאתם מהארון>>

מה ללבוש לחתונה הבאה? 5 פתרונות ידידותיים לסביבה ולכיס לעונת החתונות>>

 Newish. 3

חנות אונליין לבגדי ילדים יד-שניה, שהוקמה בשנת 2019. כל פריט שקיים באתר עובר תהליך קפדני של סינון, מיון, כיבוס וגיהוץ, שבו נבדקת איכות הבגדים בדרכם לביתם החדש.

החנות הדיגיטלית לא מספקת רק פריטים מתוקים לילדים, אלה גם מקומות עבודה לנוער בסיכון. Newish  עובדים בשיתוף עם עמותת "עלם" - עמותה לנוער במצבי סיכון, ומעסיקה צעירות המתמודדות עם חסמים תעסוקתיים במטרה לעבור איתן תהליך העצמה אישי ולהקנות להן את המיומנויות הדרושות להשתלב בשוק העבודה. 

כך, כשאתם בוחרים לחדש את ארון הבגדים של ילדכם בבגדי יד-שניה, אתם גם מעבירים להם מסר חשוב, וגם שותפים לקידום ערכים של קיימות ואחריות חברתית. וכשיש אפשרות להשקיע בצורה נבונה וחסכנית בבגדים איכותיים, מתפנה תקציב לחוויות שיעצבו את הילדות של ילדכם ויוכלו להשאיר בהם עוד זיכרונות ילדות נעימים.

איפה? באתר https://www.newish.co.il/

מה תוכלו למצוא בחנות? בגדי ילדות וילדים מגיל New Born  ועד 12+ ונעלי תינוקות וילדים

טווח מחירים: 20-80 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by Preloved Quality Kids Clothing (@newish_kids)

4. הבוידעם

הוא מיזם ירושלמי של חנויות יד-שניה המעסיקות מוכרים בעלי מוגבלויות נפשיות ופיזיות, שמנסים לצאת ממעגל האבטלה, אליו נקלעו בלית ברירה. לכל עובד ברשת יש תוכנית שיקום אישית ומטרות שהוא קובע לעצמו בעזרת הדרכה מיוחדת של צוות הבוידעם בשיתוף פעולה הדוק עם מחלקת בריאות הנפש במשרד הבריאות. הצוות מעניק לכל עובד ועובדת סיוע ומספק להם יציבות דרך תהליך השיקום התעסוקתי.
כל אחד יכול לתרום בגדים לבוידעם, ואלו יבחרו בקפידה ע״י עובדות ועובדי החנויות לפני שימכרו.

איפה? צרת 15, ירושלים,  הרברט סמואל 4, ירושלים

מה תוכלו למצוא בחנות? בגדי נשים וגברים, פרטי. וינטג׳ והוט קוטור, נעליים ואקססוריז

טווח מחירים: החל מ-50 ש״ח ועד אלפי שקלים לפריטי יוקרה

5. KitePride

 מיזם אופנה חברתי ישראלי, השייך לעמותת Hop center, המסייעת לשורדות ושורדים ממעגל הזנות בשיקום תעסוקתי ושילובם בשוק העבודה. העמותה הוקמה בשנת 2015 ע"י מתיאס ותביאה אופליגר, זוג שוויצרים שעברו לישראל יחד עם שלושת ילדיהם. כחלק ממטרות העמותה הם הקימו בתל – אביב את החנות ״kite pride״ בכוונה להגשים את חזונם ולהעניק הזדמנות שניה לניצולי סחר בבני-אדם וזנות.

קייט פרייד מספקת תעסוקה שיקומית על-ידי יצירת תיקים ממוחזרים. כל תיק נתפר ע״י העובדות וכל התיקים בחברה ממוחזרים ועשויים מעפיפונים, מפרשים, מצנחים וחליפות צלילה. כל רכישה בקייט פרייד מאפשרת לספק מקומות עבודה לעובדים ומצילה את חומרי הגלם מהטמנה.

איפה? שוקן 11 ת"א

מה תוכלו למצוא בחנות? תיקי גב, תיקי צד, פאוצ׳ים, ארנקים, מגבות ים בעיצוב ייחודי

טווח מחירים: 49 – 550 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by KitePride (@kitepride_tlv)

 6. ״חאן בוטיק״

 הבוטיק הוקם על ידי נערות מפרויקט אלו״ל – אחריות  לעצמי ולזולת, כחלק ממרכז ההתנדבות והערבות ההדדית ״חאן יותם״ שבחוף הכרמל. ״חאן יותם״ הוקם לזכרו של יותם מלמד ז"ל שנהרג בתאונה והיה נער שעזרה לזולת ואהבת האדם אפיינו אותו.

כחלק מהפעילויות הרבות של מרכז ההתנדבות, שמטרתן העצמת בעלי צרכים מיוחדים, הוקם הבוטיק לבגדי יד-שנייה לנשים ולנערות, אשר מטרתו איסוף מוצרי מזון למשפחות נזקקות.
 ב״חאן בוטיק״ לא ניתן לשלם בכסף, ובתמורה לבגדים, תשלמו במוצרי מזון בסיסיים שיחולקו למשפחות הנזקקות.  הבוטיק מופעל ע״י מתנדבות שמבצעות מיון קפדני שבסופו רק פריטים איכותיים במצב מצוין נשארים בחנות. יתר הפריטים עוברים לעמותות אחרות או למחזור בגדים.

איפה? חאן יותר, מושב ניר עציון

מה תוכלו למצוא בבוטיק? בגדי נשים, במגוון מידות וסגנונות.

טווח מחירים:  תשלום במוצרי מזון בלבד, בין 2-4 מוצרי מזון לפריט

חאן בוטיק, חנויות אימפקט (צילום: נועה אלבז)
צילום: נועה אלבז

7. רוח נשית

היא בדיוק המקום אליו תוכלו להגיע אם אתן מחפשות שמלת כלה במחיר נגיש, תוך אמירה פמיניסטית ותמיכה בנשים. ״רוח נשית״ היא עמותה ללא מטרות רווח המסייעת לנשים נפגעות אלימות לשקם את חייהן, תוך ביסוס עצמאות כלכלית שתאפשר להן להיחלץ ממצבי עוני וסיכון.

העמותה מפעילה תוכנית תעסוקה והעצמה כלכלית ברחבי הארץ, בדגש על בניית תוכנית אישית המותאמת לצרכיה ואתגריה של כל אישה. את העמותהיזמה והקימה מכי חכם נאמן בשנת 2007 בעקבות סיפורה האישי על רקע אלימות במשפחה.

עמותת ״רוח נשית״ פועלת גם במישור הציבורי להעלאת מודעות לתופעה האלימות כלפי נשים בישראל, וליישום פתרונות מערכתיים לשיפור מצבן הכלכלי והתעסוקתי.

איפה? דרך מנחם בגין 88, ת"א

מה תוכלו למצוא בחנות? שמלות כלה במגוון מידות ושל מגוון מעצבים, ביניהם: ליהי הוד, טלי ומריאנה, אלון ליבנה, דוד חצבני, ירון ברכה בצלאל, לי גרנבאו, גלי קרטן, יואב ריש, ועוד.

טווח מחירים: סביב ה-2,2000 ש״ח לשמלה

View this post on Instagram

A post shared by בוטיק רוח נשית-שמלות כלה וערב (@boutique.ruach.nashit)

 8. המציאון

 רשת פרטי יד-שניה חברתית סביבתית שנוסדה בשנת 2013 בשיתוף עם עמותת שק״ל.

הרשת, שמונה 3 סניפים מעסיקה עובדים עם צרכים מיוחדים בליווי מקצועי של עמותת שק"ל – עמותה מובילה בישראל לשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה. העובדים מבצעים עבודות מיון, סידור, שירות לקוחות ואפילו מכירה, ובזכות שיתוף הפעולה והליווי, העובדים המיוחדים גדלים, מתפתחים, רוכשים ביטחון עצמי ומשפרים את יכולות התקשורת הבין-אישית שלהם.

הפריטים ב״מציאון״ מגיעים מתרומות, וכל אחד יכול לקחת חלק! דרך הרכישות שלכם בחנות והתרומות שלכם, אתם תומכים בהשתלבותם התעסוקתית והקהילתית של אנשים עם צרכים מיוחדים, בטיפוח תחושת המסוגלות שלהם ובמימוש האישי שלהם.

איפה? סניפי המציאון ממוקמים בירושלים וברמת גן

מה תוכלו למצוא בחנות? בגדי נשים, גברים וילדים, נעליים, אקססוריז, ספרים ומשחקים

טווח מחירים: 10- 70 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by המציאון (@hamezion1)

בונוס - סיפור חוזר

מיזם חנויות ספרים חברתי סביבתי המהווה מרכז שיקומי לאנשים המתמודדים עם חסמים תעסוקתיים, דרך שימוש חוזר בסופרים.

כמו רשת ״דנדשה״, גם המיזם הזה שייך לקבוצת "שכולו טוב", המהווה מסגרת שיקומית עבור כ-6,000 משתקמים המתמודדים עם קשיים נפשיים ומוגבלויות שונות בכל הארץ.

 ב״סיפור חוזר״, מקבלים העובדים הכשרה תעסוקתית שיקומית שמאפשרת התנסות ולמידה במיומנויות וכלים מקצועיים והזדמנות להסתגלות מחדש לשוק העבודה. מעבר לתרומה החברתית, ישנה הזדמנות לעשות שימוש חוזר בספרים, וכך לתרום פעמיים – גם לחברה וגם לסביבה. סניפי הרשת פזורים בכל רחבי הארץ ומציעים מחיר נגיש לכל כיס של 20 ש״ח עבור כל ספר.

View this post on Instagram

A post shared by Or Ben Ami Adar (@better.be.second)

הכותבת היא אור בן עמי, מייסדת Better Be Second, מעבירה סיורי וינטג׳ ויד-שניה, הרצאות וסדנאות על אופנה מקיימת