"כל החיים לפניו"

"כל החיים לפניו" של נטפליקס, שגם מועמד לפרס אוסקר, מבוסס על ספרו של רומן גארי הנושא את אותו שם. סופיה לורן האדירה נכנסת לדמותה של מאדאם רוזה, ניצולת שואה ששרדה את אושוויץ, יצאנית לשעבר, שמתפרנסת בדאגה לילדים של עמיתיה תוך שהיא מתמודדת עם שעברה. בעיר הנמל בארי, היא פוגשת את מומו בן ה-12, יתום שמרוויח את לחמו מגניבה, וחברות מרגשת נרקמת בין השניים.
הסרט זמין לצפייה בנטפליקס

"אנה פרנק: סיפורים מקבלים"

זוכת האוסקר הלן מירן, יושבת לשולחנה של אנה פרנק במקלט הסודי באמסטרדם, ומספרת את סיפור חייה. השחקנית (שנודע השבוע שתגלם את גולדה מאיר בסרט של הבמאי הישראלי גיא נתיב) מקריאה בסרט התיעודי חלקים מיומנה הנודע של פרנק, תוך שסצנות עלילתיות על חמש ניצולות שואה, נערות מתבגרות כמוה, שזורות בסיפור.
הסרט ישודר בערב יום השואה ב-yesדוקו ובהמשך השבוע בסינמטק תל אביב

"ברנשטיין: הפרטיזן האחרון"

סרט הדוקו-דרמה מספר את סיפורו של ליאוניד ברנשטיין, גיבור מלחמה יהודי, שחי בביתו הצנוע בקרית אתא. דרך עיניו של הפרטיזן הוותיק בן ה-97, שלחם במלחמת העולם השנייה, נפרשים סיפורי גבורה נועזים לצד המראות הרודפים אותו בימיו האחרונים. בסרט, מספר ברנשטיין שנפטר במהלך הצילומים את סיפורו, והצופה מצטרף לזיכרונותיו באמצעות קטעי וידאו מתוסרטים.
הסרט ישודר בערב יום השואה בכאן 11

ברנשטיין: הפרטיזן האחרון (צילום: יח"צ כאן תאגיד השידור )
ברנשטיין: הפרטיזן האחרון | צילום: יח"צ כאן תאגיד השידור

"התנגדות"

דרמה היסטורית אודות מרסל מרסו, הפנטומימאי היהודי שהצטרף למחתרת הצרפתית, ובעזרת הכישרון שלו, הציל אלפי ילדים יתומים במהלך מלחמת העולם ה-2. בסרט שביים ג'ונתן ג'קוביץ, משחקים ג'סי אייזנברג, וקלמנס פוסי.
הסרט ישודר בערב יום השואה ב-yes

"מורונוב"

סרט דוקומנטרי על שכונת מורנוב בוורשה, שהייתה בעבר מרכז יהודי שוקק חיים. במהלך המלחמה הפכה השכונה למה שידוע כ"גטו ורשה". כשהסתיימה המלחמה, אלפי פולנים שוכנו בה, וכיום מדובר בשכונה מרווחת וירוקה, עם זאת העבר ממשיך לרדוף אותה; תושבים שמספרים על מפגש עם רוחות, ואחרים שטוענים שאלה הן רק מטאפורה להשלכות שיש לקבורה של חיים, תרבות וזיכרון.
הסרט ישודר הערב, 7 באפריל, ב-HOT

"נובלת שחמט" – שטפן צוויג

מדובר באחת מהנובלות האחרונות שכתב צוויג והיא נכתבה בחודשי חייו האחרונים לפני התאבדותו ב-1942. זו הפעם היחידה שבה צוויג מתמודד עם הנאציזם, עם שקיעתה של אירופה שהייתה ביתו, ועם חוויית ההגירה הכפויה. כהרגלו, הוא בוחן כאן שאלות של גאונות, שיגעון, מאניה ואובססיה. משחק השחמט הוא החומר שממנו נטווה הסיפור, על ספינת קיטור שהפליגה מניו יורק לבואנוס איירס.
הוצאת תשע נשמות, מחיר 50 ש"ח

 
היומן הגנוז ממחנה הריכוז ג'אדו – שלמה אברמוביץ'

היומן שעליו מבוסס הספר הזה נכתב בתקופת השואה ונחשף אחרי שהוחבא במשך יותר משבעה עשורים בין ערמות של ניירת. הוא נכתב בסתר במחנה הריכוז ג'אדו שבלוב על ידי יוסף דעדוש, ממנהיגי הקהילה היהודית בבנגזי, שסירב להזדמנות לצאת מרשימות המשלוח אל ג'אדו. התיאורים מתוך היומן חושפים תמונות של אימה, רעב, מחלות ומוות, ומנגד מדגישים את זקיפות הקומה היהודית ואת העמידה הנחושה של האסירים.
הוצאת "ידיעות ספרים", מחיר קטלוגי 98 ש"ח

"אושוויץ: גיהנום של מַּטָּה" – עו"ד יורם פרי 

הספר, שנכתב במשך ארבע שנים הוא אחד מהספרים המקיפים ביותר שנכתבו על מחנה ההשמדה אושוויץ, שהיה המחנה הגדול ביותר בפולין. הספר כולל בתוכו מפות, תרשימים בתלת-ממד ותמונות, וסוקר את המחנה מההקמה ועד לנטישתו ב-1945.
הוצאת צמרת, מחיר 110 ש"ח

הציל רבים מציפורני הנאצים (צילום: AP, חדשות)
אושוויץ | צילום: AP, חדשות

הספרנית מאושוויץ – אנטוניו אוטורבה

נערה אמיצה אחת, דיטה, מקבלת על עצמה את המשימה לשמור על שמונת הספרים היחידים שהיו קיימים באושוויץ והוחבאו, ולשמש כספרנית. במשך חודשים היא עושה את תפקידה, תופרת את הספרים לתוך בגדיה ומוצאת עבורם מקום מחבוא. הסיפור של דיטה, שמבוסס על סיפור אמיתי, מהווה עדות לכוחה של המילה הכתובה.
הוצאת כתר, 98 ש"ח