במרכז רמת הגולן, סמוך לצומת המפלים זורמים נחלים שאתם שמותם אתם וודאי מכירים, אך את בריכות גן העדן הנסתרות שלצידם כנראה שפחות. 

גם כשחשבתי שראיתי הכל, תמיד אני נרגש לצאת להרפתקה ולהכיר פינות טבע נסתרות. לכן, כשחיים חבשוש, מקבוצת "אוהבי הארץ", שיוצא לטיול עם דגל ישראל על גבו, הזמין אותי להצטרף, מיד הסכמתי, אפילו שנקודת המפגש הייתה בשעה 05:15 לפנות בוקר בתצפית זריחה על הכנרת.

הוא סיפר שיש כ-7 בריכות מדהימות ליד כבישים ראשיים וקיים סיכוי גבוה, שביום שישי נהיה שם לבד וכך היה. בטיול היינו בכמה בריכות הקרויות של שמו של נחל ג'דען, שזורם בין נחל עיט לבין נחל יהודייה סמוך לקצרין. חלק מהבריכות יתאימו למשפחות, חלק לג'יפים ואם תרצו להגיע לבריכות הצבעוניות והנסתרות במיוחד, תצטרכו להיות חובבי אתגר והרפתקה.

זריחה (צילום: גל טוויג)
התחלנו את היום בזריחה | צילום: גל טוויג
חיים חבשוש (צילום: ארי רינגר)
חיים חבשוש | צילום: ארי רינגר

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם     

חשוב לדעת! דרכי ההגעה לבריכות לא ברורות, אין סימון שבילים או שילוט במקום וחל איסור להגיע אליהן באמצע שבוע, כי חלקם נמצא בתוך שטח אש. בקיץ מפלס המים בבריכות נמוך ולכן מומלץ להגיע אליהן בחודש הקרוב.

בריכות ג'דען

מתאים לחובבי טיולים

וויז: צומת המפלים, נוסעים דרומה לכיוון המושב אניעם עוד כחצי דקה ואז מחנים בצד ימין, סמוך לשער בגדר.

חובה להיעזר באפליקציית ניווט כמו עמוד ענן או Off Road שתקל מעט על הניווט.

מומלץ לצעוד עם נעלי הליכה.

סיפור דרך

לאחר שחנינו בצד הדרך, נעבור את השער ונצא להליכה של 20-30 דקות בדרך ג'יפים ברורה, עד שנראה מבנה נטוש, שלשמאלו שביל עזים צר. השביל במגמת ירידה ואחרי 5 דקות מגיעים לבריכה הראשונה והעגולה, שסביבה פריחת נחלים ורודה לצד אבני הבזלת השחורים.

בריכת ג'דען (צילום: גל טוויג)
צילום: גל טוויג

מעל הבריכה העגולה ובצידה הדרומי, קיים שביל קצר ומאתגר, שמוביל לבריכה נסתרת וצבעונית הנמצאת מתחת לבריכה הראשונה. כדי להגיע אליה יש לצעוד כ- 10 דקות בדרך מלאה בקוצים, לפלס דרך בתוך צמחיית קנים ולסיום לרדת בירידה חדה בין בולדרים, עד לשיחים הצפופים שבנחל, שם תחכה לכם אחת הבריכות היפות והלא מוכרות בארץ.


הבריכות הנסתרות ביהודייה

מתאים לחובבי האתגר

וויז: צומת המפלים, נוסעים דרומה לכיוון המושב אניעם עוד כחצי דקה ואז מחנים בצד ימין, סמוך לשער בגדר. נקודת ההתחלה היא כמו לבריכת ג'דען.

סיפור דרך

לאחר שחנינו בצד הדרך, תעברו את השער, תלכו בדרך עפר לכיוון מערב ובסמוך לסככה נטושה, תמשיכו עם הדרך שמתעקלת ימינה לכיוון צפון. הנחל הגדול שזורם מתחתכם נקרא נחל יהודייה וההגעה לבריכות הנסתרות תחייב אתכם לעבור בשדה קוצים, לצעוד בשבילים מאתגרים ולא מסומנים תוך שימוש באפליקציית ניווט ולרדת ירידות תלולות במיוחד, שיתאימו רק לחובבי אתגר והרפתקה.

בריכות נסתרות ביהודיה (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
בריכות נסתרות ביהודיה (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

אם תחליטו לדגום את הבריכות ממזרח למערב, כמו שאנחנו עשינו, תגיעו לפחות ל-3 בריכות הקרויות עין מוגלי, עין מרסר, עין בנדא. בכולם זורמים מי נחל קרירים ועומק הבריכות כ-2 מטרים.


הבריכות הנסתרות בזויתן

מתאים למשפחות מטיילות/ג'יפים

את נחל זויתן כנראה שרובכם מכירים,. זהו נחל איתן שאורכו כ-26 ק"מ, המתחיל בצפון רמת הגולן ליד אלוני הבשן ונשפך לנחל משושים בצפון הכנרת. בימים אלה זרימת הנחל נמוכה וזרמים של מים חמים וקרים מורגשים בה היטב ומוסיפים לחוויה הצוננת, שמתרחשת מתחת למים. מעל המים יש שמש חזקה, אין הרבה צל ומומלץ להגיע בשעות נעימות או להביא אתכם צלייה.

וויז: צומת המפלים (חניה בקצה הצפוני)

סיפור דרך

לאחר שחנינו בקצה הצפוני של צומת המפלים, נצעד ברגל כ-30-40 דקות בדרך עפר חשופה ומשעממת, עד שנגיע לפיצול דרכים. בפיצול תפנו ימינה ותגיעו תוך דקות לגשר אבנים על נחל זויתן (אם יש לכם ג'יפ זה הזמן לנצל אותו ולהגיע אתו מצומת המפלים עד הנחל).

בגשר האבנים תפנו ימינה (מערבה) ותוך כ-5 דקות תראו לפניכם את אחת הבריכות הגדולות שיצא לי לראות ברמת הגולן. שמה של הבריכה היא "שרבוב הנחלים", גודלה כ-20X20 מטרים והכניסה אליה נוחה מהכיוון שממנו הגעתם. מסביבה סלעי בזלת מרהיבים וצמחיה ורודה של הרדוף הנחלים, שמוסיפה צל בחלקים מסוימים.

בריכת שרבוב הנחלים (צילום: גל טוויג)
צילום: גל טוויג
בריכת שרבוב הנחלים (צילום: גל טוויג)
בריכת שרבוב הנחלים | צילום: גל טוויג

מדרום לבריכה יש שביל לא מסומן במעלה הנחל, שמוביל לבריכת נוספת וגדולה ששמה "בריכת המוליכים". מסביב לבריכה סלעי בזלת בולטים וראיתי שיש גם סלעים במים, אז אל תחשבו לקפוץ שם.

בריכת המוליכים (צילום: ארי רינגר)
בריכת המוליכים | צילום: ארי רינגר

אחרי שהתקררנו בבריכות, נחזור על עקבותינו מערבה ונגיע לצומת השבילים ליד הנחל, שם יש לכם אפשרות להגיע לבריכת האירוסים המרשימה או לחזור לחניה בצומת המפלים. אם תרצו להגיע לבריכת האירוסים, תדעו שהירידה אליה לא מתאימה למשפחות.

בריכת האירוסים (צילום: הילה חדד)
בריכת האירוסים | צילום: הילה חדד

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם