זו כבר פעולה יומיומית כמעט כמו לנשום. בימינו אין אדם כמעט שלא מפעיל את הסמארטפון שלו לפחות פעם ביום לצורך צילום. אנחנו עושים את זה על אוטומט וכאן בדיוק מתחילה הבעיה. זאת בהנחה כמובן שתמונה טובה היא משהו שחשוב לכם. הנה כמה טיפים מהצלם אודי מוצני, אחד שממש יודע איך להוציא תמונה טובה מטלפון חכם (היי, יש לו אפילו סדנה כזאת). אלא אם כן מטושטשת ומרוחה זה מה שרציתם להשיג. "

 1. פתיחה מהירה של המצלמה

  כמה פעמים קרה לכם שרציתם להספיק לצלם משהו, אבל לא הספקתם לפתוח את המצלמה, או שפשוט וויתרתם מראש? דעו לכם שברוב המכשירים היום אפשר להגדיר שע''י לחיצה כפולה על כפתור מסויים, הטלפון יעבור ממצב נעילה לאפליקציית המצלמה. 
  טיפים לצילום בסמארטפון (צילום: אודי מוצני)
  אמצו את הפורטרט לחייכם | צילום: אודי מוצני
 2. נמאס לכם שיוצאות לכם תמונות מרוחות?

  אחת הסיבות הנפוצות לכך היא שאנחנו מחזיקים את המצלמה ביד אחת ומצלמים ביד השניה. בעת הלחיצה, המכשיר(ואיתו המצלמה) זזים, ולכן התמונה מרוחה. הקפידו להחזיק את המכשיר ב2 ידיים בעת הצילום. אגב, בהרבה מכשירים ניתן לצלם ע''י לחיצה על כפתור השמע (ווליום) ובכך נמקסם את היציבות שלנו.
 3. הפסיקו לצלם מהווצאפ

  כאשר אתם בוחרים במצלמה של אפליקציה כגון ווצאפ, המצלמה שנפתחת לכם היא בסיסית מאוד מבחינת פונקציות, וכנל לגבי איכות ורזולוציה. הקפידו להשתמש במצלמה הראשית של המכשיר, או באפליקצייה מקצועית לצילום. 
  טיפים לצילום בסמארטפון (צילום: אודי מוצני)
  שימו לב לאחיזה הנכונה | צילום: אודי מוצני
 4. נקו את העדשות שלכם

  אנחנו כל היום נוגעים בסמאראפון ועל הדרך גם בעדשות המצלמה. כל לכלוך/טביעות אצבע מקשות על המצלמה שלנו להגיע לביצועים אופטימלים. פשוט התרגלו מידי פעם לנקות עם מטלית או עם החולצה.
 5. אור

  למדו להשתמש באור בתבונה, אחרי הכל, הוא המרכיב העיקרי בצילום שלכם. ברוב ימות השנה, בארץ בכל אופן, מומלץ לצלם כאשר האור רך ולא קשה, כלומר בשעות הבוקר או בשעות אחה''צ/ערב, לפני שקיעה. במידה ותצלמו במהלך היום, כאשר השמש גבוהה וחזקה, תקבלו תמונות עם הצללות נוקשות, אשר לרוב פחות מחמיאות למצולמים. 
  צילום מהווטסאפ (צילום: אודי מוצני)
  אל תצלמו מהווטסאפ | צילום: אודי מוצני
 6. אך תבהירו כהויות ותכהו בהירויות

  כמה פעמים קרה לכם שרציתם לצלם תמונה, אבל מצלמת הסמארטפון צילמה תמונה שהיא כהה מידי, או בהירה מידי? יש דרך קלה מאוד לתקן את זה: כאשר אנחנו לוחצים על המסך, לפני הצילום, נפתח לנו סרגל קטן או שמש. במידה ונגלול אותם ימינה/שמאלה או למטה/למעלה (משתנה מחברה לחברה), נשנה את החשיפה. כלומר, נקבל תמונה כהה יותר, או בהירה יותר.
 7. הכירו את מצב פורטרט

  הרבה פעמים אנחנו רוצים לצלם אובייקט מסויים, ולהפריד אותו מהרקע עם טשטוש יפה ונעים (עומק שדה). כדי להשיג תוצאה זו, נבחר במצב פורטרט, ונתרחק כחצי מטר עד מטר מהאובייקט שלנו. לאחר מכן, נלחץ במסך הסמארטפון על האובייקט שלנו, ונצלם. 
 8. הסימן המיותר

  אחד הדברים המיותרים בעיניי, זה החתימה של חברת הסמארטפון על התמונה. אופציה זו מופעלת כברירת מחדל, ואנשים פשוט לא יודעים/מתעצלים לנטרל אותה. כל שצריך לעשות, הוא להיכנס להגדרות המצלמה ולבטל את בפונקציה של ''סימן מים'' או באנגלית, Watermark.