לשכת עורכי הדין של מרוקו החליטה להחרים את אליפות העולם בכדורגל לעורכי דין (Mundiavocat) במרקש עקב השתתפותם של קבוצות ישראליות. הגוף שמארגן את הטורניר פנה היום (רביעי) לנציגי הקבוצות בישראל וביקש מהם שלא להגיע לתחרות – זאת כדי שלא לפגוע בקיומה.

לטורניר השנתי, שמתקיים השנה בתאריכים 15-7במאי בעיר מרקש, אמורות היו לצאת לא פחות מ-3 קבוצות של עורכי דין מישראל - מת"א, חיפה ונצרת. אך באופן מפתיע וללא סימנים מקדימים, לשכת עורכי דין במרוקו הודיעה שהיא החליטה להחרים את הטורניר על רקע הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בעקבות כך מארגני הטורניר ביקשו מקבוצות הישראליות שלא להגיע – כדי שלא לפגוע בקיומו של הטורניר כולו.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

על פי הודעות לשכת עורכי הדין במרוקו, ההחלטה להחרים את הקבוצות הישראליות התקבלה על רקע "העמדות ההיסטורית של לשכת עורכי הדין המרוקנית נגד נורמליזציה" עם ישראל. עוד ציינו כי הלשכה "גאה בהקרבה העצומה ובתמיכה ללא סייג בסוגיה הפלסטינית", תוך שהם מעבירים ביקורת על האפשרות שיונף דגל ישראל בטורניר.

מארגני התחרות כתבו לקבוצות הישראליות: "על מנת להגן על קיומו של כל האירוע, אתם מתבקשים שלא להגיע למרוקו ב-7 במאי כדי להתחרות במונדי-אבוקט". עוד הוסיפו: "אנו מאוד מצטערים בנוגע להחלטה שציערה אותנו, לאור היחסים שכוננו במשך תקופה ארוכה עם עורכי דין ישראלים".

המארגנים הוסיפו שהם מתכוונים להחזיר לישראלים את כל הכספים שהם הוציאו עבור ההשתתפות בטורניר. עם זאת, עורכי הדין בישראל טוענים כי הכסף שהובטח שיוחזר להם הוא רק עבור הרישום לטורניר, אך בנוסף לכך הם הוציאו סכומים עבור כרטיסי טיסה ובתי מלון – ואת הכסף הזה לא מתכוונים להחזיר להם.

יו"ר לשכת עורכי הדין הישראלית, עו"ד אבי חימי, אמר כי הלשכה "שהיא גוף א-פוליטי, המקדם ערכים של שוויון, כיבוד הזולת ואהבת אדם, מופתעת והמומה מהחלטה להחרים את נבחרת לשכת עורכי הדין הישראלית".

עו"ד תמי אולמן

חימי הוסיף: "פניתי לראשי לשכות עורכי דין ברחבי העולם בקריאה לפעול לביטול החרם ולחלופין לבטל את השתתפותם. במקביל, פניתי לשר המשפטים גדעון סער והוא פועל בנחישות רבה לביטול הגזרה. כולי תקווה כי המאמצים יישאו פרי, וכי גם בשנה זו, כבכל שנה, נבחרת ישראל תוכל להשתתף במשחקים".

עו"ד תמי אולמן, יו"ר מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, הוסיפה: "אני קוראת את המכתב ולא מאמינה. אנחנו חוזרים לתקופה אפילה בהיסטוריה. אני מזועזעת. זוהי קריאת תיגר על לשכת עורכי הדין ועל שחקני הספורט בלשכה. בושה וחרפה".