היום (ראשון) חגג ארטיום דולגופיאט מדליית זהב היסטורית לישראל בענף התעמלות המכשירים, בסך הכול השנייה של ישראל בהיסטוריה, אך אם הייתם שואלים את ארטיום הילד - הוא כלל לא היה חושב שיבוא יום והוא בכלל ייצג את ישראל במשחקים האולימפיים.

ארטיום נולד בעיר דניפרו באוקראינה וכלל לא ידע דבר על יהדות - שלא נדבר על העובדה שהוא עצמו יהודי. רק מאוחר יותר, כשיעלו לישראל, יספרו הוריו של ארטיום לבנם כי סבתו יהודייה. ארטיום הלך בעקבות אביו, מתעמל מכשירים בעצמו, והחל להתאמן כשהיה בן 6, וכבר כילד הראה הרבה ניצוצות של כישרון וזכה באליפות אוקראינה לבני גילו פעמיים.

ארטיום דולגופיאט, זכה במדליית זהב באולימפיאדה (צילום: reuters)
דולגופיאט עם המדליה | צילום: reuters
ארטיום דולגופיאט, זכה במדליית זהב באולימפיאדה (צילום: reuters)
כלל לא ידע שהוא יהודי | צילום: reuters

בשנת 2009, כשהיה בן 12, החליטו הוריו של ארטיום לעלות לישראל, בעקבות המצב הכלכלי הלא פשוט באוקראינה. המשפחה עלתה לראשון לציון וארטיום, שרצה להמשיך ולפתח את הכישרון שכבר הציג, עבר להתאמן באגודת מכבי תל אביב. הבעיה הייתה ההתאקלמות של הנער בישראל. הוא לא הסתדר בבית ספר רגיל ונאלץ לעבור לבית ספר "שבח מופת" בתל אביב שבו חלק מהמורים דוברי רוסית, אך גם משם הוא נשר ולא סיים את לימודיו בתיכון.

כשהיה בן 18 נישל לראשונה את אלכס שטילוב, מי שהיה חתום על ענף התעמלות המכשירים בארץ, מתואר אלוף ישראל. ואז הגיעה שנת 2017: דולגופיאט הגיע לאליפות העולם במונטריאול בלי יותר מדי ציפיות - והפגיז עם מדליית כסף בתרגיל הקרקע. שנה לאחר מכן הפך גם לראשונה לסגן אלוף אירופה וב-2019 שיחזר את ההישג באליפות העולם וזכה במדליית כסף נוספת.

ארטיום דולגופיאט, זכה במדליית זהב באולימפיאדה (צילום: reuters)
ארטיום דולגופיאט, זכה במדליית זהב באולימפיאדת טוקיו 2020 | צילום: reuters

בדצמבר האחרון, לאחר שכבר נודע כי האולימפיאדה נדחתה והספורטאים נדרשים לשמור על כושר גבוה לשנה נוספת, הגיע דולגופיאט לאליפות אירופה בהתעמלות מכשירים והפך אותה לרגע שיא נוסף עבור ההתעמלות הישראלית: הוא הפך לאלוף אירופה בתרגיל הקרקע ולקח את מדליית הארד בסוס הסמוכות - בכך הפך למתעמל הישראלי הראשון שזוכה בשתי מדליות באותה אליפות.

אבל היום הגדול בקריירה של הילד שנולד באוקראינה והפך לגיבור ישראל הגיע בכלל בטוקיו: דולגופיאט הגיע עם שק של ציפיות על הגב וכשהוא שומע שהוא חייב לזכות במדליה - השאלה באיזה צבע. אבל דולגופיאט הוכיח שהוא עשוי מחומר אחר. הוא ביצע תרגיל נהדר, כמעט נטול טעויות, קיבל את הציון 14.933 - ציון שאף מתעמל אחר לא הצליח לעבור. עכשיו הוא אלוף אולימפי - ורק תנסו לעצור אותו.