מרגש. אומנם זה לא האירוע המרגש לו ציפינו ביום התחרות של שגיא מוקי באולם הג'ודו במסגרת אולימפיאדת טוקיו 2020, אבל זה עדיין סיפור ענק. סעיד מולאי, הג'ודאי האירני לשעבר שנאלץ לברוח ממדינתו לאחר שסירב לבקשת השלטונות שלא לעלות לקרב מול שגיא מוקי, זכה היום (שלישי) במדליית הכסף בטורניר האולימפי.

כתבות נוספות על האולימפיאדה בטוקיו:

מיד אחרי שהפסיד בגמר פנה מולאי למנצח, טקנורי נגסה היפני, הרים את ידיו והודה לו. הוא ירד מהמזרן ורץ לעבר המאמן שלו, שברח גם הוא מאירן, והשניים התחבקוץ כל הנוכחים באולם הג'ודו, כשמדובר בעיקר בחברי ואנשי צוות המשלחות האחרות מכיוון שהמשחקים מתקיימים ללא קהל, עמדו על רגליהם ומחאו כפיים לג'ודאי המופלא.

הוא אולי לא הבין באותו זמן כמה גדול המהלך שהוא עושה, אבל מולאי הפך כמעט בעל כורחו לאחד מהלוחמים הגדולים למען החופש והעצמאות של בני האדם. במשך שנים, כולל בטורניר האולימפי האחרון, אנחנו רואים ספורטאים שנאלצים לזרוק לפחו שנים של אימונים - רק כי המשטר תחתיו הם חיים דורשים מהם לפרוש לפני מפגש עם ישראלי. אבל מולאי לא הסכים להקריב את הקריירה.

שגיא מוקי סעיד מולאי (צילום: מתוך instagram)
שגיא מוקי יחד עם סעיד מולאי | צילום: מתוך instagram

הוא סיכן את חייו ואת חיי משפחתו וברח מאירן בשנה שעברה, אחרי שבתחרות בתחילת השנה המשיך להתחרות למרות העובדה כי ייתכן שיפגוש את שגיא מוקי בהמשך הקרבות. מולאי הביא את הדברים לידיעת מנכ"ל איגוד הג'ודו העולמי וביקש מחסה. האיגוד, וכל העולם, יצאו להגנתו של מולאי, שמצא מקלט במדינות שונות - עד שמצא בית חדש והתחיל לייצג את מונגוליה. היום דגל מונגוליה עלה כמעט על ראשות הפודיום בטוקיו, כשמולאי מייצג את המדינה.

קשר החברות של מולאי עם מוקי תפס לא מעט כותרות בכל העולם. השניים התכתבו ברשתות החברתיות, ואפילו נפגשו כשמולאי עשה את הצעד האמיץ ביותר והגיע לישראל בתחילת השנה במסגרת גראנד סלאם תל אביב. ממש כמו היום, כולם חיכו למפגש בין השניים במסגרת תחרותית, וממש כמו בתחרות ההיא - מוקי הודח בשלב מוקדם והשניים לא נפגשו. אגב, סעיד מולאי פגש יריב ישראלי במסגרת אליפות העולם בג'ודו, וניצח את דין גמר.