רס"ל (במיל') עומר סמדג'ה, בנו בן ה-25 של המדליסט האולימפי ומאמן נבחרת ישראל בג'ודו אורן סמדג'ה, לוחם בגדוד 9203, חטיבת אלכסנדרוני (3), נהרג אתמול כתוצאה מירי פצמ״רים לעבר הכוח ביחד עם רס"ל (במיל') סעדיה יעקב דרעי, בן 27 מתל אביב. עומר סמדג'ה נהרג ביום הולדתו של אביו, שנמצא בשיא ההכנות לקראת אולימפיאדת פריז שתחל בעוד כחודש. לפני תשעה חודשים, ישבו השניים יחד שבעה על מוריס סמדג'ה, אביו של אורן וסבו של עומר, שהלך לעולמו בספטמבר 2023.

אתמול היה יום הולדתו של אורן סמדג'ה, שקיבל את ההודעה על נפילת בנו בזמן שחגג עם בני משפחתו. שעות לפני הבשורה הקשה הוא כתב בפייסבוק: "תודה לכל המברכים, אמן כולם יחזרו הביתה. עם ישראל חי".  בתחילת המלחמה הוא דיבר על עומר ואמר עליו: "הוא לא מתכוון להוריד את המדים עד שננצח". 

עומר סמדג'ה ז"ל  (צילום: רשתות חברתיות)
עומר סמדג'ה | צילום: רשתות חברתיות

בוועד האולימפי פרסמו הודעת ניחומים: "הוועד האולימפי הישראלי מרכין ראש בכאב עצום עם חברנו המדליסט האולימפי והמאמן הלאומי אורן סמדג'ה ומשפחתו היקרה בנפול בנו היקר והאהוב עומר. עומר היה עולם מלא שרק התחיל את מסע חייו. כל ישראל ומשפחת ספורטאי ישראל כואבים את נפילתו בגבורה. 

"אורן היקר, מאמן ענק, ספורטאי אדיר. כמו שחינכת ואימנת דורות שלמים של ספורטאים להצטיינות, נשיאת דגל ישראל בגאווה והרוח האנושית, כך בינך היקר מהווה דוגמא להיותכם תמיד במשימות הכי קשות. משפחת הספורט האולימפי איתכם יחד עם משפחתך האהובה ועם חבריכם ומכריכם. כולנו ברגלים כושלות, נשימה עצורה ולב בוכה. יהי זכרו של עומר היקר והאמיץ בלבנו לעד".

יעל ארד, יו"ר הוועד כתבה: "אסון נורא הלילה עם נפילתו של עומר סמדג'ה, הבן של אורן וליאת היקרים, אין מילים לבטא את הכאב העצום. הלב מרוסק לרסיסים. איתכם בכאבכם ועם משפחת סמדג'ה המורחבת. יהיה זכרו בליבנו לעד".

מוקי ספד לעומר: "השירות הצבאי היה כל כך משמעותי עבורו"

הג'ודוקא שגיא מוקי, שהכיר את עומר היטב ספד לו: "הלב כל כך כואב.. איך זה קורה שהטובים הולכים. מאז שעומר היה ילד קטן, היה אנרגטי, מלא חיים. אני יודע שהשירות הצבאי היה כל כך משמעותי עבורו. הפך אותו לגבר. היה הכי גאה ופעל מהמקום הכי נכון וטוב. התגייס למילואים בגאווה. רצה להחזיר למדינה שלנו ולאזרחים את הכבוד אחרי 7.10. אין לי כל כך מילים שיסבירו את הכאב. כל הודעה כזו נוגעת בכל כך הרבה משפחות ואנשים. ליבי עם משפחת סמדג׳ה וכל משפחות הנופלים. יהי זכרו ברוך".

מאיגוד הג'ודו נמסר: "איגוד הג'ודו משתתף בצערה הכבד של משפחת סמדג'ה, על נפילתו בקרב ברצועת עזה של רב סמל במילואים עומר סמדג'ה, בנו של מאמן נבחרת הגברים אורן סמדג'ה. הלב שבור ודואב, מחבקים ומחזקים אתכם. יהי זכרו ברוך".

גם במכון וינגייט השתתפו בצערו הכבד של אורן סמדג'ה: "המכון הלאומי למצוינות בספורט מרכין ראשו, המום וכואב עם היוודע דבר נפילתו של רס״ל במיל׳ עומר סמדג׳ה ז״ל. מנכ״ל מכון וינגייט, גיא אטיאס, הנהלת המכון וכל עובדיו שולחים בבוקר קשה זה את תנחומיהם העמוקים לאורן, ליאת, רום ורותם ולכל בני משפחת סמדג׳ה האהובה. הידיעה בלתי נתפסת והלב נשבר ומרוסק לרסיסים".

אורן סמדג'ה אחרי מות אביו: "אחת השנים הקשות בחיי"

עומר סמדג'ה היה בוגר תנועה אחריי, שם אמרו עליו: "תנועת אחריי מרכינה ראש הבוקר עם הידיעה על נפילתו של בוגר התנועה, עומר סמדג'ה, אחרייניק בלב ובנשמה. עומר בוגר קבוצת ההכנה לצבא בנתניה היה חניך פעיל ומשמעותי בתנועה ואחד החניכים הבולטים והמשפיעים בקבוצתו. עומר תמיד שיתף כמה חשוב לו לשרת את מדינת ישראל באופן משמעותי. עומר, לוחם אמיץ וחדור מוטיבציה, הנופל ה-50 של התנועה - יותר משמעותי מזה לא יכול להיות".

בספטמבר האחרון הלך לעולמו בגיל 91 אביו של אורן, מוריס סמדג'ה ממייסדי הג`ודו הישראלי. בריאיון לערוץ הספורט במרץ האחרון דיבר סמדג'ה על התקופה הקשה שהוא עובר ועל האימונים והתחרויות בזמן המלחמה: "במישור האישי, האמת שזאת אחת השנים הכי קשות שהיו לי בחיים", הוא סיפר. "אבא שלי נפטר, המלחמה שהתחילה, 3 מבני המשפחה שלי היו בצבא והיה חוסר וודאות. זה שיבש אותי לגמרי. גם אני הייתי צריך להגיע לאיזושהי קרקע יציבה, והתאזרתי בסבלנות בכל סיטואציה כזאת. אני כמו בצל, יש לי כל כל הרבה קליפות, כל כך הרבה הגנות מכל מה שמתרחש מסביב. יש לי אורך רוח לא להוציא את עצמי מהמטרות שלי ושל הנבחרת. ובתקופה הזאת זה עזר לי".