sportFive1134571 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
אוהדי מכבי ת
אוהדי מכבי ת"א. התחברו ליאניס (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

עונת 2002/3 לא זכורה בהיסטוריה של מכבי ת"א בזכות הישג מקצועי, אלא בגלל משפט עד היום מהדהד בראש של כל מאמן שמגיע למועדון. "אנחנו שומעים את הקולות", אמר דייויד פדרמן כדי לתאר את האווירה בהנהלת המועדון בבואה לחרוץ גורלות. אז היה מדובר בגורלו של דייויד בלאט ששמע קריאות בוז מהקהל בעונה בה פספס את הפיינל פור ברגע האחרון. אם הנהלת מכבי הנוכחית עדיין פועלת לפי חוש השמיעה, קריאה אחרת תהדהד באוזניהם: ״יאניס, יאניס, יאניס״.

כן, למרות הפתיחה הרעה, למרות הכדורסל הלא אטרקטיבי, למרות העונה הרעה אשתקד - יאניס ספרופולוס עדיין אהוב הקהל, ועדיין זוכה לפופולאריות שלפניו זכו לה רק מאמנים שהצליחו להכניס את הקבוצה לספרי ההיסטוריה והביאו אליפות אירופה. לכשעצמו, מדובר בתופעה מרתקת, במיוחד כאשר זוכרים מה היה היחס לעמדת המאמן בשנים קודמות, במועדון שגילה מעט סבלנות לתוצאות לא רצויות - גם מצד הבעלים וגם מצד הקהל.

הקהל: ״מאמן אחר כבר היה מקבל בראש״
הסיטואציה של מאמן מכבי ת״א בפתח תחילת עונת 21/22 היא מורכבת, אבל נתחיל מהסוף ונבהיר: ככל שהדברים תלויים בהנהלת מכבי - והם תלויים - יאניס ספרופולוס לא הולך לשום מקום. נכון לעכשיו, מעמדו לא עלה אפילו בשיחה פנימית אחת, אין מי שבודק בחדרי חדרים את שוק המאמנים, אין גישושים אצל מחליפים פוטנציאלים. המצב הזה לא צפוי להשתנות גם במקרה של הפסד הערב (21:00, SPORT5) לווילרבאן, וגם אם הקבוצה תישאב לשרשרת הפסדים. למאמן יש חוזה עד סוף העונה עם אופציה לעונה נוספת, ובמכבי מתכוונים לעמוד בחוזה כלשונו ובמלואו.

שחקני מכבי ת
שחקני מכבי ת"א עדיין עם יאניס (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

יש כמה סיבות לכך ובראשן, תמיכת הקהל. ״קצת קשה להסביר את החיבור שאנחנו מרגישים עם יאניס״, מסביר אלעד, מנוי ותיק, ״מאמן אחר כבר מזמן היה מקבל מאיתנו מנה הגונה על התוצאות האלה, אבל אני חושב שרוב הקהל של מכבי הגיע לסוג של התפכחות. רובנו מבינים אנחנו כבר לא מעצמה אירופית, שאנחנו כנראה לא נגיע לפיינל פור בעתיד הקרוב, ולכן הרצון שלנו הוא קודם כל לראות קבוצה שמשחקת עם הקרבה, שנלחמת, שלא מביישת את הסמל ושנותנת לנו הרגשה טובה פעם-פעמיים בשבוע. אנחנו גם לא שוכחים שלפני הקורונה יאניס בעצם חולל פה נס והיינו מרחק נגיעה מיתרון ביתיות בפלייאוף וכולנו מתפללים שהוא יצליח לשחזר את זה איכשהו״.

ההערכה היא כל עוד יאניס זוכה לאהבת הקהל, הוא ימשיך להיות מחוסן מפני מי שכן סבור שיש לרענן את עמדת המאמן. אלא שבניגוד לבעלים או אנשי הנהלה, שמנסים להסתכל על התמונה הגדולה, שרשרת של הפסדים או אם הקבוצה תמשיך להיראות רע - והקולות יתחלפו בקולות אחרים, ואז גם הבעלים ישמעו אותם.

האישיות: ״יחסי אנוש מהטובים שהיו פה״
לצד תמיכת הקהל, יאניס זוכה לגב גם בתוך מכבי, שבאופן מסורתי נחשבה לסביבה שאינה מדברת בקול אחד, בטח כשזה נוגע למעמד המאמן. גם היום, ספרופולוס נחשב קונצנזוס אצל הבעלים, וזה הרבה בזכות היכולת שלו להיטמע כל כך טוב בתרבות ובאתוס המכביסטי.

״יאניס תמיד יודע להגיד את המילה הנכונה בזמן הנכון״, מנתח גורם בקבוצה, ״הוא הצליח להתחבר מצוין גם ברמה האישית וגם ברמה הארגונית. מאוד נוח לעבוד איתו, מאוד נעים לדבר איתו, וזה משהו שאתה לא מתעלם ממנו כשאתה מפרק סיטואציה לגורמים״.

עונת 19/20 עדיין ברקע (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
עונת 19/20 עדיין ברקע (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

גם בחדר ההלבשה, בשלוש וחצי שנותיו של ספרופולוס לא נרשמו עימותים חריגים, לא בין שחקנים ובטח שלא בין השחקנים למאמן. ״זה לא במקרה״, אומר הגורם, ״יאניס הוא אחד המאמנים עם יחסי האנוש הכי טובים שהיו פה וזה מחלחל לכל המערכת מהבעלים ועד אחרון השחקנים״.

החוזה: פיצוי של מאות אלפי דולרים
ישנו גם את השיקול הכלכלי. בניגוד למה שנטען ע״י דוברות המועדון בעבר, ספרופולוס לא מחזיק בחוזה היקר ביותר של מאמן מכבי ת״א, אך שכרו עדיין גבוה מאוד, ויחד עם עוזרו ואסיליס יראגוטליס, עלות המעביד של שניהם עוברת את המיליון דולר לעונה. כמו בכל מקרה של פיטורי מאמן, אם צעד כזה יינקט, המשמעות היא תשלום פיצוי של מאות אלפי דולרים, לצד שכר שיצטרך להיות משולם למחליפו, ובמציאות הכלכלית הנוכחית של מכבי ת״א - לא מדובר בהוצאה כלכלית שמישהו מהבעלים ירצה לקחת על עצמו.

והכדורסל, מה איתו?
למרות כל מה שנאמר, אין ספק שהסיבה העיקרית לשרידותו של יאניס ספרופולוס במכבי ת״א עד כה היא אותה עונת טרום קורונה, אז הקבוצה כבר הבטיחה את מקומה בפלייאוף והתמקמה במקום החמישי בטבלה עם עצירת היורוליג בעקבות הקורונה, מרחק נגיעה מיתרון ביתיות.

ההנהלה נותנת ליאניס את הגב (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
ההנהלה נותנת ליאניס את הגב (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אלא שמאז, ספרופולוס לא מצליח לשחזר את הקסם. הכדורסל של מכבי ת״א בעונה שעברה, ומהמעט שראינו העונה, לא מתקרב לרמה של 19/20. היה אפשר להסביר את זה בהיעדר תקופת ההכנה, אבל ספרופולוס בעצמו הדגיש שהוא לא רוצה שאף אחד ישתמש בזה כתירוץ, לכן הנתון הזה לא רלוונטי. בשורה התחתונה, מכבי לא מספיק טובה, ולמאמן יש חלק בזה.

אם המועדון הולך לעונה קשה ברמה המקצועית, האווירה ביציעים תשתנה, הרחש יהפוך לבחש ואם הקבוצה לא תהיה תחרותית ביורוליג בשלב מוקדם, כמו אשתקד, זה עלול לבוא לידי ביטוי בקרחות ביציעים ובפגיעה במותג שבמכבי עובדים כל כך קשה כדי לשמר. לכן, המבחן הגדול עבור הבעלים וההנהלה יהיה בעמידות שלהם לדבוק בהחלטתם האסטרטגית שלא לגעת בעמדת המאמן.