גדי סוקניק, פרימיירה הזוג המוזר
"מעולם לא ענבתי עניבה בכזאת מהירות" | צילום: עודד קרני
כנראה שאין בן אדם שלא זוכר היכן הוא היה ביום שבו המטוסים החטופים התרסקו במגדלי התאומים בניו יורק ויצרו את הפיגוע הגדול בתולדות האנושות.

עשור לאסון התאומים – פרויקט מיוחד

מלבד אלו שבאמת היו במנהטן באותו היום ושרדו בשביל לספר, מי שנאלץ לחוות את אירועי ה-11 בספטמבר מקרוב היו שדרני החדשות שנאלצו לעביר את הדיווח על התופת בשידור חי. גדי סוקניק, באותה תקופה מגיש החדשות של מהדורת ערוץ 2, נזכר באותו היום שהמגדלים נפלו והעולם השתנה.

"ה-11 בספטמבר 2001 התחיל בדיוק כמו עוד יום שיגרתי לגמרי", משחזר סוקניק את אותו יום דרמטי, "אני התחלתי להגיש את מהדורת החדשות של ערוץ 2 כמה חודשים לפני זה. כהרגלי בקודש הגעתי בסביבות שלוש לעבודה, התיישבתי בעמדת העריכה של המגיש והתחלתי לעבוד על החומרים שצפויים לנו לקראת המהדורה בערב. לא הרבה אחרי אני מרים את הראש למסכי הטלוויזיה שמולי ורואה ביחד עם על האנשים שהיו באותו רגע במערכת את המטוס הראשון נכנס במגדל".

תיארת לעצמך שאתה בתחילת דרמה גדולה?
"כולנו היינו בטוחים שמדובר באיזה גימיק טלוויזיוני או הלצה ממחושבת שלא ירדנו לפשרה. לא תפסנו שזה אמיתי בכלל וניסנו להבין במה מדובר. אחרי כמה שניות התחלנו להבין שזה אמיתי ואז תוך כדי התמקדות במסכים בצורה היפנוטית אנחנו רואים את המטוס השני שמתרסק במגדל השני, ואז כבר קלטנו כולם שמדובר במשהו שטרם ראינו כמותו מעולם".

ומה מגיש החדשות עושה בשלב הזה?
"רצתי לחדר ההלבשה, עליתי על חליפה והתאפרתי במהירות שיא. מעולם לא ענבתי עניבה בכזאת מהירות. מיד כל מי שמתעסק בקונטרול נקרא בזריזות והתחיל אותו שידור כאוטי של תמונות, שאני מקווה שלא נראה כמותם לעולם".

וכבר הבנת שאתה בעיצומו של שידור היסטורי.
"אחרי שנים של שידור והתעסקות עם חדשות אתה יודע שישנם אירועים שאתה משדר אותם ושאחריהם העולם לא יחזור להיות כפי שהיה. המחשבה הייתה גם מה הלאה והאם אנחנו צפויים לראות עוד מחזות אימה. ואכן בהמשך השידור נחשפנו לעוד תמונות קשות. זה היה נראה כמו הרס מוחלט של סדר עולמי. מחשבה נוספת שעברה בי תוך כדי שידור הייתה אותה זווית ישראלית של 'אמרנו לכם'. אמרנו לכם על סכנות הטרור וסירבתם להאמין לנו וקרה מה שקרה. קשה לנתק את הזווית הישראלית מהאירוע הנורא שקרה שם".

אין תמונה
עם חיימוביץ'. שידור לא קל מבחינה זוגית

איך מצליחים לשמור על קור רוח בזמן שידור כל כך קשה?
"כמו כל שידור כאוטי אתה חייב לדעת לשמור על קור רוח, ולמזלי אני מטבעי קר רוח במצבי לחץ ומיד לחצתי על הסוויצ'. זה גם לא שידור שהוא קל מבחינה זוגית, אבל גם אני וגם מיקי היינו מספיק מיומנים בשביל לעבור את השידור הקשה הזה בשלום. אין ספק שזה היה אחד השידורים שבהם עברתי במהירות שיא ממצב סתלבט בחדר עריכה למצב של שיא המיקוד בשידור והכול בזמן של דקה אחת".

זה השידור הכי קשה ששידרת אי פעם?
"ללא ספק. זה היה שידור מכונן והכי דרמטי שהיה לי. אני מקווה מאוד שלא יהיה לי עוד אחד כזה".

אתה מאמין שעברו עשר שנים מאז?
"האמת היא שלא. די הופתעתי כשהבנתי שעבר כבר עשור. אני משחזר את האירועים של אותו יום בראש וזה מרגיש לי כאילו לא עבר הרבה זמן מאז בכלל".