1,941 וכמעט שבע שעות המתינו בני משפחת שליט לשמוע את קולו של בנם גלעד מאז נפל בשבי חמאס, והיום הם סוף הגיעו לרגע שלו ייחלו. לפי התכנון הוא אמור היה להתקשר להוריו מהטלפון האישי שלו שהוחזר לו היום, ולאפשר לאמו לראות את שמו על צג הטלפון שלה, אולם בגלל בעיה טכנית בטלפון הוא דיבר עם הטלפון של ראש אגף כח אדם אלוף אורנה ברביבאי.

כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים משדר מיוחד לאורך כל היום לרגל שובו של גלעד שליט, כולל דיווחים ועדכונים בשידור חי מכל מוקדי ההתרחשות בישראל, בעזה וביהודה ושומרון, ובליווי כתבי ופרשני חדשות ערוץ 2.

אחרי שנפגש עם ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל, זכה גלעד לשוחח עם הוריו בטלפון, בשיחה שאותה הגדירו גורמים שנכחו במקום "מרגשת מאוד". עם תום השיחה והשלמת הבדיקות הרפואיות, הוא צפוי להמריא במסוק לבסיס תל נוף, שם מחכים לו בני המשפחה בחדר נפרד לפגישה ראשונה מזה כחמש שנים.

גורמים צבאיים שליוו את שליט סיפרו כי הרגעים הראשונים בכרם שלום היו מאוד מרגשים. הצוות הישראלי שהמתין לו כלל את ראש מחלקת הנפגעים אל"מ יאיר בן שלום, אלוף פיקוד הדרום טל רוסו, ונציגים של דובר צה"ל.

האנשים ששוחחו איתו באוהל התרשמו מאוד ממצבו הנפשי. מלבד ההתרגשות מהפגישה עמו כשהוא בריא ושלם, הם התרשמו שמצבו טוב מבחינה מנטאלית. עם זאת, ההתרשמות הראשונית היא שהוא חיוור וסבל מתזונה לקויה, וייתכן שראייתו נפגעה כיוון שלא נחשף לאור שמש במשך זמן רב. הדבר הראשון שאותו ביקשו נציגי הצבא לברר הוא אם הוא רעב או צמא. לאחר מכן הוא עבר בדיקות לחץ דם כדי לוודא שהוא כשיר לטיסה.

גלעד בריאיון לאחר השבי: "מודה לכולם"

הטלוויזיה המצרית פרסמה היום ריאיון ראשון עם גלעד שליט בתום חמש שנים וחצי של שבי בידי חמאס. בריאיון אמר שליט: "אני מאוד נרגש, לא ראיתי אנשים". שליט אמר כי חמאס התייחס אליו טוב.

"אני מאוד נרגש, אני מרגיש טוב ומחכה לפגוש כל כך הרבה אנשים", אמר בפתח הראיון שנערך בשפה האנגלית, תורגם לעברית וערבית. "אני מודה לכולם על המאמצים. לא ראיתי הרבה אנשים. אלו היו שנים רבות. קיבלתי את הידיעה על שחרורי לפני כשבוע. הרגשתי את זה רק ברגע האחרון. איני יכול לתאר את רגשותיי, ארבל חששתי שהמגעים עלולים להשתבש".

"אני חושב שהמצרים הצליחו, ביחסים טובים עם החמאס וכן עם ישראל, בסיוע שלהם להשלים את העסקה", הוסיף שליט, שנראה חיוור ונרגש, אך עונה בצורה פיקחת לשאלות. "התגעגעתי מאוד למשפחתי, התגעגעתי לחבריי, לצאת ולפגוש אנשים, לדבר איתם ולספר להם את מה שעבר עלי. אפשר היה לבצע את העסקה בזמן קצר יותר".

"אני מאוד אשמח שהאסירים ישתחררו - אבל שלא ישובו להילחם בישראל", אמר שליט בסיום דבריו בראיון. "אני מקווה שהעסקה הזאת תקדם את השלום בין הפלסטינים לישראל, ושתסייע לשיתוף פעולה בין הצדדים".

מוקדם יותר פרסם הארגון את התמונה שלה כולנו חיכינו: תמונות ראשונות של החייל החטוף גלעד שליט, ככל הנראה רגעים אחרי שיצא מהשבי בעזה. בתמונות נראה גלעד הולך על שתי רגליו, כשהוא חובש כובע מצחייה שחור ולובש בגדים ארוכים.

התמונות ששודרו בטלוויזיה המצרית מתעדות את רגע העברתו של שליט משליטת החמאס לידי המצרים. בתמונות נראה אחמד אל-ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס, מוציא באופן אישי את שליט מן הרכב - ומעביר אותו, בליווי אנשי חמאס ופעילים מצריים - לידי הנציגים המצריים.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

שידור חי: עסקת שליט דקה אחרי דקה

חגיגות בעזה, ברפיח ובביתוניא: "ניצחון של האסירים"

הושלמה העברת האסירים ליו"ש

מיוחד: הדרך של גלעד בחזרה הביתה

צפו: חגיגות שמחה במצפה הילה