בספטמבר 2023 הכריזה ארצות הברית שישראל הצטרפה באופן רשמי לתוכנית הפטור מוויזה, ובכך הפך הדוד סם לאחד מכ-85 מדינות שמאפשרות כניסת ישראלים ללא אשרת כניסה. מנגד, עדיין יש יעדים רבים שאליהם ישראלים צריכים להוציא ויזה לפני הביקור, ואף מספר מצומצם של מדינות שאליהן אסור לישראלים להיכנס, כגון איראן, לוב, מלזיה וערב הסעודית.

ישראלים מורשים להיכנס למרבית מדינות דרום אמריקה ואירופה ללא אשרה, מה שמקל מאוד על התיירים הישראלים לתכנן טיולים בחו"ל. באסיה ובאפריקה הסיפור אחר - שם רוב המדינות דורשות אשרה מישראלים, כולל מדינות ענק כמו הודו וסין.

"עדיין יש מדינות שמורכב להגיע אליהן, אבל קורה פה תהליך מבורך של צמצום במספרן, לדוגמה בעקבות הסכמי אברהם", מסביר מומחה התעופה אהרון לפידות. "אנחנו במגמה שיש יותר ויותר מדינות שישראלים יכולים להגיע אליהן - ככל שהשנים חולפות רק מצטרפות מדינות שמקיימות יחסים עם ישראל. אם אפשר יהיה להוסיף את סעודיה לרשימה הזו – זה בכלל יהיה מהפך".

לפידות מסביר גם מה המשמעות של ההכרזה האמריקנית: "תהליך הוצאת הוויזה לארצות הברית היה נורא. הטופס כלל עשרות שאלות שנכנסות לך לקרביים, והאמריקנים מוציאים את הנשמה לפני שהם נותנים את האישור המיוחל. זה שמחה גדולה שלא צריך לעשות את זה יותר".