תושבים בקריית שמונה נחרדו לגלות בתחילת השבוע גוזלי אנפות מוטלים מתים על הקרקע, זאת לאחר שהעירייה, לטענתם, ערכה מבצע גיזום, כרתה את העצים בהם קיננו העופות ולא דאגה לטפל בהם. "זה היה זוועה", אמר לחדשות 2 באינטרנט ששון ברכל, תושב העיר.

ביום ראשון נשלחו עובדי קבלן מטעם העירייה לפינת הרחובות יצחק שדה וברנר בעיר כדי לגזום בעזרת מסורים חשמליים את הענפים שביניהם שוכנות אנפות רבות, שמהוות מטרד לתושבי האזור. "האנפות והגוזלים פשוט נפלו מטה", תיאר ברכל בכאב, "חלק מהם נקברו מתחת לענפים, כשהעובדים דורכים על הקנים. אני אומנם לא צמחוני - אבל פשוט נחמץ הלב". תושב זועם אחר טען: " לאור יום רצחו יותר מחמישים אנפות".

"אפשר היה אחרת". הגוזלים בקריית שמונה (צילום: גדעון לריאונוב)
"אפשר היה אחרת". הגוזלים בקריית שמונה | צילום: גדעון לריאונוב

"אין רחמים?"

ברכל מסכים שאומנם יש צורך לטפל בבעיית העופות, אך הדרך של העירייה לעשות זאת הייתה שגויה ואכזרית. "אני מבין שהאנפות מלכלכות ומציקות, אבל יש אופציות אחרות", הוא מלין. גם יניב חסון, שמתגורר במקום, מתקשה להבין את הצעד. "זה התחיל כבר בחודש שעבר", הוא נזכר, "הגיעה כבאית ובעזרת זרנוק וזרם מים חזק פשוט הורידה את הציפורים מהעץ. הן צנחו ומתו. זה היה נורא", מספר יניב. "אני גר קרוב והרעש והלכלוך מפריעים לי, אבל בטוח שיש דרך אחרת לפתור זאת. אין רחמים?"

יחד עם חברים נוספים שהתקשו לעכל את המראות פינה ברכל יותר ממאה עופות וגוזלים לטיפול בכפר גלעדי. "העמסנו אותם בעזרת קרטונים, לקחנו כמה מכוניות ונסענו. לא יכולנו להשאיר אותם כך", הסביר. "לשמחתנו הצלחנו להציל אותם, כולל גוזלים בני מספר ימים בלבד", הוסיף חברו.

בעמותת "תנו לחיות לחיות" פנו לראש עיריית קריית שמונה ניסים מלכה בדרישה להפסיק את כריתת העצים ולדאוג לפינוי מסודר של האנפות שנפגעו לטיפול וטרינרי. "מזה ארבעה ימים אוספים תושבי המקום גוזלים ובוגרים שטרם למדו לעוף ואשר נפלו מהעצים שנכרתו, ומעבירים אותם לשמורת טבע אגמון החולה או לפינת חי בכפר גלעדי. על פי הדיווחים נפגעו אנפות רבות, חלקן מפעילות העובדים שמנסרים את העצים, חלקן מחתולים המחפשים אוכל זמין וחלקן מחוסר מזון", אמרה מייסדת העמותה אתי אלטמן והוסיפה כי בכוונת "תנו לחיות לחיות" להגיש תלונה נגד העירייה: "אנו רואים בחומרה רבה את הפגיעה באנפות, אשר הינן חיות בר מוגנות. מדובר בבעלי חיים חסרי ישע".

העירייה: פעלנו לאחר קבלת הנחיות

הציפורים שהועברו לטיפול (צילום: גדעון לריאונוב)
הציפורים שהועברו לטיפול | צילום: גדעון לריאונוב

בעיריית קריית שמונה אמרו בתגובה: "בעקבות תלונות רבות של תושבים המתגוררים ברחוב יצחק שדה פנתה העירייה לרשות הטבע והגנים בכדי לקבל הנחיות כיצד לטפל בבעיית אנפות הבקר שמקוננות על חורשת עצים הסמוכה לבנייני המגורים של התושבים ופוגעות בצורה קשה באיכות החיים של התושבים עד כדי כך שהדבר אף היווה מטרד תברואתי וסיכן את בריאות התושבים, כך קבע הווטרינר העירוני.

"רק לאחר קבלת הנחיות ברורות מרשות הטבע והגנים פעלה עיריית קריית שמונה באמצעות חברה חיצונית שנשכרה במיוחד לשם כך, ובאישור ובפיקוח של אנשי רשות הטבע והגנים. העבודה בוצעה רק לאחר שפקח רשות הטבע הגיע בבוקר ביצוע העבודות לאתר ונתן הנחיות ברורות והיתר עבודה כתוב וכחוק. הגוזלים והביצים שהיו בקנים הורדו בזהירות והועברו לאתר אגמון החולה. בסה"כ הורדו מהעצים כ-800 גוזלים וכ-70 ביצים שהועברו כאמור לאתר החולה. ראוי לציין כי בעיצומן של העבודות נמצאו על הקנים עצמם מספר לא קטן של גוזלים מתים, כך שהגוזלים שנמצאו מתים על הקרקע היו מתים עוד כשהיו בקנים".

מרשות הטבע והגנים נמסר: "כמו בכל שנה, נותנת רשות הטבע והגנים היתר לטיפול בנושא לפני עונת הקינון. השנה, העירייה לא פנתה לרט"ג בזמן אך לפנים משורת הדין היות והבנו שישנה מצוקה אמיתית של התושבים ניתן היתר חד פעמי".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.