נשיא המדינה יצחק הרצוג קיים היום (ראשון) שיחת וידאו עם האסטרונאוט הישראלי איתן סטיבה, שהגיע אתמול לתחנת החלל הבין-לאומית.

בפתח שיחתו עם סטיבה אמר הנשיא הרצוג: "זה רגע מרגש מאוד שמיכל ואני שמחים להיות בו ולשוחח עם איתן שמוביל משימה כל כך חשובה ומרגשת. אלו ימים לא פשוטים על הקרקע ואנחנו שמחים שיש נקודת אור בשמיים". בהמשך ביקש הנשיא להודות לכל השותפות והשותפים, בהם קרן רמון וסוכנות החלל למשרד המדע והחלל.

על המיזם הייחודי אמר הנשיא כי "השיגור והחוויה המרגשת שכל בית ישראל צופה בה מהווה נקודת אור מהשמיים. אלו רגעים שממלאים אותנו בהשראה ובהתרגשות". בהמשך התייחס הנשיא גם למצב הביטחוני בארץ ואמר כי "בימים שראינו בהם גם הרבה נקודות של חושך וכאב, זו הזדמנות גם לנחם את המשפחות השכולות, להביע את כאבנו ולומר - החיים ממשיכים במלוא עוצמתם. שום דבר לא מערער את קיומנו כאן ואת מחויבותינו".

באירוע השתתפה גם מנכ"לית משרד החדשנות והמדע, הילה חדד-חמלניק, שאמרה כי "תחנת החלל הבין-לאומית תהפוך לכיתה שבה ילמדו רבבות תלמידים ישראלים". עוד הוסיפה חדד-חמלניק, שהשליחות החינוכית שהמשרד מוביל היא "הפיכת משימת רקיע מחזון - למציאות".

אחרי השיחה עם הנשיא, השתתף סטיבה בפאנל מיוחד עם תלמידים שעוסק בשיתופי הפעולה בחלל כמקור מעורר השראה לשיתופי פעולה על פני כדור הארץ.

את היום השני בתחנת החלל הבין-לאומית פתח סטיבה בתדריכי בטיחות ובמעבר על הפרוטוקולים של התנהלות בתחנת החלל. לאחר מכן, הוא יתחיל באופן רשמי את הפעילות המדעית - הניסויים הראשונים שיבוצעו יהיו ניסויים רפואיים בתחום העיניים והפסיכולוגיה.