משבר האקלים: לפחות תשעה בני אדם נהרגו ביממה האחרונה ו-11 נעדרים בשיטפונות ובמפולות שנגרמו כתוצאה מסופת הציקלון שפקדה את צפון הפיליפינים ואזורים נוספים באסיה. הסופה קומפסו – הקרויה על שם המילה היפנית ל'מצפן' –  הגיעה לרוחות של כמאה קמ"ש ונכנסה לאזור האיים של הפיליפינים ביום שני בערב והביאה לפינוי של אלפי אנשים מבתיהם.

קומפסו היא סופת הציקלון ה-18 שמכה בדרום מזרח אסיה ואזור סין בשנה האחרונה. היא מביאה אתה רוחות עזות וגשם רב בעיקר במחוזות האינאן, גואנגדונג, פוג'יאן שבסין וגם בטאיוואן, הונג קונג והפיליפינים. הרשויות בהונג קונג סגרו אמש את בתי הספר והעלו את רמת הכוננות ל-8 מתוך 10. הרוחות החזקות מאיימות על המרכז הפיננסי של המדינה. הסופה נעה עכשיו מערבה לכיוון האי היננאן בסין, לאחר שפגעה בפיליפינים והותירה שם הרוגים ונעדרים. בפיליפינים מסרו על ארבעה הרוגים במפולות בצפון מחוז בנגואה וחמישה הרוגים בשיטפונות בזק בפלוואן, מחוז איים בדרום מערב המדינה.

טייפון בפיליפינים (צילום: reuters)
טייפון בפיליפינים | צילום: reuters
טייפון בפיליפינים (צילום: AP)
טייפון בפיליפינים | צילום: AP

הרשויות בהיינאן סגרו שלושה נמלים מרכזיים בגלל הסופה ועל פי סוכנות הידיעות הסינית, גם סירות הדייגים באי נקראו בחזרה לחוף. נמל יאנטיאן בשנזן, אחד ממסופי המכולות העמוסים בעולם, הפסיק זמנית כמה מהשירותים שלו בגלל הסופה. גם בווייטנאם מתכוננים לימים סוערים וגשומים שימשכו, על פי התחזית עד יום שישי.

מנהל רשות החיזוי הסינית צ'נג צ'ו-מינג טען שהמונסון הצפון מזרחי יקשה על ניבוי המסלול המדויק של הציקלון מכיוון שהרוחות שלו עלולות לדחוף את קומפסו. הוא גם אמר ששינויי אקלים עלולים לגרום לסופות להיות חזקות יותר וגשומות יותר, דבר שמקשה על עבודת החיזוי "אפילו עם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר שקיימת, אף תחזית מזג אוויר לא יכולה להיות מדויקת במאת האחוזים".