דובי קוטב בחוג הארקטי באזור נורבגיה צדים בדרך כלל כלבי ים אך כשהמגוון הביולוגי הולך ופוחת הם נאלצים להגיע יותר ליבשה ולחפש טרף חדש. ביולוגים מתחת הקוטב הפולנית שנמצאת בארכיפלג סבאלברד של נורבגיה פרסמו את תיעוד ראשון מסוגו בעולם של דוב קוטב שרודף במים הקרים אחרי אייל וצד אותו.

נקבת הדוב הלכה אחרי האייל עד שזה החל במנוסה ובניסיון ההימלטות שלו הוא נאלץ להיכנס למים במפרץ איסביורנהאמנה. מדובר בטעות שעלתה לאייל המסכן בחייו מפני שאז פתחה הדובה בריצה והצליחה להדביק את עקבותיו של האייל. היא תפסה אותו והחלה לגרור אותו לחוף, שם לצערו של האייל, הוא נטרף למוות. "העדר כולו התפזר אבל האייל הזה לא הצליח לברוח", אמרו הביולוגים. "המקרה התרחש מאות מטרים בודדים מתחנת המחקר שלהם. "הייתי בהלם", אמרה הביולוגית איזבלה קולאשביץ' שהייתה בתחנת המחקר. "חשבתי שאיילים הם שחיינים טובים, ולדוב תהיה בעיה גדולה יותר לתפוס את האיילים. אבל זה היה שונה לגמרי".

צוות הביולוגים אומרים כי התנהגותו של הדובה היא טבעית ולא נובעת רק מהפשרת הקרח אלא גם מעלייה באוכלוסיית האיילים באזור בעשורים האחרונים. "לפני שנות ה-2000 דובי קוטב לא תקפו איילים באזור", כתבו החוקרים בדוח שהתפרסם במגזין Polar Biology. "זה התיעוד הראשון של מרדף של דוב קוטב אחרי איילים בוגרים.

המאמר כולל לפחות 12 דיווחים נוספים על דובים רודפים או טורפים איילים, מה שמצביע על כך שאירועים אלה הופכים תכופים יותר, הם כותבים. אבל בעוד שדיווחים קודמים לא תמיד מציינים אם האיילים נטרפו למוות או ניצלו, הדו"ח החדש מראה שדובי קוטב יכולים לצוד בהצלחה איילים. "אנחנו לא רואים אירועים מסוג זה לעתים קרובות. לעתים קרובות אנו רואים את תופעות הלוואי, נכתב בדוח".

המחבר הבכיר של המחקר, האקולוג של גדנסק לך שטמניביץ', אומר שזה אירוע יוצא דופן שהציד התרחש בים. איילים יכולים לשחות ולרוץ היטב למרחקים ארוכים, אבל שחייה במים רדודים עם קרקעית סלעית לא אחידה וגושי קרח זה סיפור אחר. אבל בהיאבקות, אין שני לדוב", כתב שטמפלנייביץ', שעובד באזור הארקטי יותר מ-50 שנה.