כמעט חצי שנה לאחר זיהום הזפת בחופי ישראל, הקרן הבין-לאומית לפיצוי מזיהומי נפט (IOPC FUND) אישרה היום (חמישי) את בקשת המשרד להגנת הסביבה לקבלת פיצויים. במפגש החצי-שנתי של הקרן אישרו כל נציגי המדינות את דרישת הפיצויים של ישראל, אך טרם נמסר הסכום הסופי שיועבר.

על-פי החקירה שערך המשרד להגנת הסביבה, הראיות הנסיבתיות הצביעו על כך שמקור הזיהום הוא מכלית נפט גולמי בשם Emerald, שככל הנראה שפכה עשרות טונות ואף יותר של נפט גולמי במרחק של כ-130 ק"מ מחופי ישראל. מכיוון שלא ניתן היה למצות את ההליכים המשפטיים מול בעלי המכלית, ומשהתברר כי הם אינם מבוטחים, ישראל הגישה בקשה לפיצויים מהקרן.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי המסמכים שהוצגו לוועד המנהל של הקרן הבין-לאומית כללו ממצאי בדיקות ודגימות של הנפט הגולמי (זפת) מחופי הארץ, ממצאי החקירות שביצע המשרד, ממצאי מודל ימי שביצע המכון לחקר ימים ואגמים ונתוני לוויינים שאסף המשרד ושמנתחים את המקרה.

הספינה שאחראית לזיהום הזפת בחופי ישראל‎ (צילום: מתוך האתר Marine Traffic)
הספינה שאחראית לזיהום | צילום: מתוך האתר Marine Traffic
זיהום חופי ישראל
הזיהום בחופים

נציגי המדינות בוועד המנהל של הקרן תמכו והצביעו פה אחד לאשר את תשלומי הפיצויים. את ישראל ייצגו במפגש רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה וצביקה שפירא מרשות הספנות והנמלים.

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג בירכה על ההחלטה: "ישראל תפוצה על אסון הזפת, לפי עיקרון 'המזהם משלם', ואני מברכת את הצוות המקצועי של המשרד שהשתתף בתהליך, ובהזדמנות זו מודה לאלפי האזרחים, הארגונים והרשויות שנרתמו למבצע הניקוי. הנזק לסביבה הימית ולבעלי החיים כתוצאה מאירוע הזפת היה משמעותי, והאירוע מדגיש את עמדתנו: עדיף למנוע נזקים במקור ולעבור באופן מהיר לאנרגיות מתחדשות, על חשבון הובלת נפט גולמי בים".

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה שייצג את ישראל מול הקרן, אמר: "לאחר אישור הוועד המנהל של הקרן הבין-לאומית נוכל לקבל החזר של ההוצאות הכספיות שנגרמו למדינה ולרשויות המקומיות ובכך למזער באופן משמעותי את הנזקים שנגרמו. אנחנו רוצים להודות לשותפי המשרד להגנת הסביבה בפעולה מול הקרן, בהם רשות הספנות והנמלים, חברת 'ענבל', משרד החוץ, אנשי חקר ימים ואגמים ואחרים. השלב הבא ייקבע על-ידי אנשי הקרן וכן ייקבעו עקרונות קבלת הפיצויים, קהלי היעד, לוחות הזמנים והמנגנון לפיצוי כספי".