פתיתים שחורים שמקורם ככל הנראה בפחם או בעץ שרוף נחתו בימים האחרונים באזור הים התיכון מחופי אשקלון בדרום ועד חיפה בצפון. במשרד להגנת הסביבה בחנו את הרכב החומר שהגיע לחופי ישראל ושללו את האפשרות שמדובר בנפט או פחם המשמש לייצור חשמל. על פי מומחי המשרד, החומר איננו מסוכן לבריאות הציבור ולא מהווה סכנה גם לבעלי חיים. על פי גורמים במשרד, מדובר בחומר בצבע שחור שמקורו בפחם או בעץ שרוף שהתעופף ברוח ממקום לא ידוע. החומר שנמצא בחופים צף ואיננו דליק והוא ללא ריח.

פתיתי פחם שחורים נחתו בחופי ישראל (צילום: עמי ארד, המשרד להגנת הסביבה)
פתיתי פחם שחורים נחתו בחופי ישראל | צילום: עמי ארד, המשרד להגנת הסביבה
פתיתי פחם שחורים נחתו בחופי ישראל (צילום: עמי ארד, המשרד להגנת הסביבה)
פתיתי פחם שחורים נחתו בחופי ישראל | צילום: עמי ארד, המשרד להגנת הסביבה

אסון הזפת והנזק לבעלי החיים

נזכיר, כי המכלית EMERALD, שלפי בדיקת המשרד להגנת הסביבה היא החשודה שזיהמה את חופי ישראל בזפת בפברואר 2021, ביצעה מסלול מהאי האיראני ח'ארג שבמפרץ הפרסי עד למערבית לסוריה באזור לטקיה-בניאס, שם פרקה את מטענה (כ-120 אלף טון של נפט גולמי) למכלית אחרת בלב ים, וזו העבירה את המטען לבניאס בסוריה – כל זאת, כדי להתחמק מהסנקציות נגד איראן בהעברת נפט.

זיהום זפת בחוף (צילום: הדס לובינסקי)
צילום: הדס לובינסקי

דליפת הזפת גרמה להרג של צבי ים, נזקים לחופים ולמערכת האקולוגית באזור אך אחרי שבועות אחדים הצליחו בארגוני הסביבה ובמשרד להגנת הסביבה לנקות את כל החופים ולהתאים אותם לעונת הרחצה. פקחי רשות הטבע והגנים שהגיעו לחוף ניצנים בימים הראשונים של דליפת הזפת גילו שם גופת לווייתן מצוי באורך 10 מטרים. מדובר בלווייתן צעיר, שבבגרותו מגיע בים התיכון עד לכדי גודל של 20 מטרים. נסיבות מותו של הלווייתן נבדקו אך לא ברור אם יש קשר לאירוע הזיהום.